Jak czytać książki w Internecie

czytanie-ksiazek-na-tablecie

Coraz liczniejsza grupa osób zamiast kupować tradycyjne książki poszukuje w sieci e-booków. Nowoczesne technologie sprzyjają rozpowszechnianiu czytania książek elektronicznych, a wiele wydawnictw internetowych udostępnia swoje zbiory albo chociaż ich część za darmo. Jakie są zalety e-booków? Jak czytać książki w Internecie?

Zalety e-booków

  • nie zajmują miejsca ( w wirtualnych czytelniach nie trzeba ich nawet ściągać na dysk)
  • można je zabrać ze sobą wszędzie i czytać np. w  środkach komunikacji miejskiej
  • e-booki są zdecydowanie tańsze niż tradycyjne książki, a wiele wydawnictw udostępnia swoje zbiory całkowicie za darmo
  • w wydawnictwach internetowych można znaleźć pozycje książkowe młodych pisarzy i debiutantów
  • korzystając z wydawnictw internetowych możliwe jest otrzymywanie darmowych informacji na temat nowości wydawniczych, a dzięki temu można być ciągle na bieżąco z interesującą nas literaturą (polecamy! nasz najnowszy ebook http://sklep.edulider.pl/produkt/jak-radzic-sobie-ze-zmiana-w-cyfrowym-s...)

Jak czytać książki w Internecie

Mimo licznych zalet czytania książek w Internecie wciąż wiele osób kojarzy taki proces z siedzeniem wyłącznie przed ekranem komputera. Wiele plików jest bowiem rozpowszechnianych w formacie PDF, w którym najlepiej czyta się na dużym ekranie. Niestety choć czytanie książek na monitorze komputera jest dobrym pomysłem na  to jednak w dłuższej perspektywie czasu jest niewygodne i szkodliwe dla oczu. Dodatkowo e-booki czytane wyłącznie na komputerze mają ograniczoną mobilność.

Nowoczesne technologie dostarczają jednak współczesnym czytelnikom licznych innych, mobilnych narzędzi elektronicznych dzięki którym można czytać książki znacznie wygodniej.

  1. Telefon komórkowy

Jego zaletą jest przede wszystkim mobilność. Praktycznie każdy z nas nosi go bowiem ze sobą w kieszeni. Wielkość ekranu z jednej strony jest zaletą, gdyż pozwala na maksymalne skupienie się na danej partii tekstu, z drugiej jednak wadą, gdyż jest znacznie bardziej męczące dla oczu. Na rynku można znaleźć różne modele telefonów dające możliwość elektronicznego czytania plików: PDF, EPUB itp. Chętnie wybierane są telefony z systemem Android, na które można pobrać wiele aplikacji, w tym przykładowo Google Books, Kindle i polskie.

  1. Tablet

W erze mobilnej coraz bardziej popularnym urządzeniem wielofunkcyjnym staje się tablet. Jak wynika z badań wiele osób rezygnuje z prasy drukowanej na rzecz cyfrowych aplikacji. Duży, kolorowy wyświetlacz, możliwość interakcji z czytelnikiem, filmy, nagrania, bogata galeria zdjęć i intereaktywne tytuły sprawiają, że tablet jest o wiele bardziej atrakcyjny niż zwykły, drukowany tekst.  O ile czytanie e-booka np. dotyczącego budowy ziemi, zagadek historii itp. z multimedialnymi aplikacjami jest interesujące o tyle czytanie samego tekstu na tablecie jest mniej atrakcyjne. Tablety, podobnie jak monitory tradycyjnych komputerów czy laptopów posiadają bowiem ekrany LCD, które świecą całą powierzchnią. Nasz wzrok nie jest przyzwyczajony do dłuższego czytania podświetlonego ekranu dlatego też szybko się męczy. W takim razie jak czytać książki w Internecie wygodnie i bez szkody dla zdrowia?

  1. Czytnik e-booków

Odpowiedzią są czytniki e-booków zwane również e-czytnikami. Jak wynika z rankingu popularności czytników e-booków z dnia 12 kwietnia 2013 roku przez cały czas największą popularnością cieszą się czytniki firmy Amazon:

najpopularniejsze-czytniki-e-booków

Źródło: webranking.pl/3313/czytniki-e-bookow/#.UW5_Ekpta1t

Na pozostałych miejscach znalazły się: Sony (2,9%), Barnes&Noble (2,9%), Kobo (2,2%), Prestigo (1,8%), iRiver(1,8%), Manta (0,4%). Zostały one wyprodukowane specjalnie z myślą o czytaniu książek elektronicznych. Ich wyświetlacz został dostosowany do potrzeb odbiorcy tekstu. Nie świeci i wyświetla tekst praktycznie z tę samą rozdzielczością co w tradycyjnej książce. Na e-czytnkiu można więc czytać tyle czasu ile tylko się chce. Dodatkowo czytnik e-booków jest lekki, odporny na uszkodzenia i można go zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Najbardziej popularną wielkością ekranu jest 6, choć występują również modele o wielkości 9, przeznaczone do czytania plików w formacie PDF. Każde urządzenie tego typu ma możliwość obsługi plików TXT, PDF, MP3 czy HTML. Część czytników jest tzw. otwartych, inne są związane z określoną księgarnią. W zależności od modelu i marki posiadają udogodnienia typu moduł WiFi, dotykowy ekran itp.

E-booki z roku na rok zyskują przewagę w stosunku do tradycyjnych książek. Żeby odpowiedzieć na pytanie jak czytać książki w Internecie trzeba spojrzeć w stronę nowoczesnych urządzeń. Dzięki nim, aby przeczytać e-booka nie trzeba siedzieć przed ekranem szklanego monitora. Smartfony, tablety, a przede wszystkim wyprodukowane specjalnie do czytania książek czytniki e-booków sprawiają, że czytać można wszędzie i zawsze wtedy, gdy pojawia się chwila wolnego czasu i ochota.