3 najlepsze popularnonaukowe kanały telewizyjne

kanały telewizyjne

Od kilkunastu lat telewizja przeżywa prawdziwy rozkwit. Z synonimu pustej rozrywki stała się nie tylko sposobem na spędzanie wolnego czasu, ale też szansą na rozwój i pogłębienie zainteresowań. Wszystko dzięki telewizyjnym kanałom popularnonaukowym, które oferują programy i magazyny przygotowywane przez ekspertów z takich dziedzin jak zoologia, botanika, historia, muzyka i kinematografia oraz fizyka, chemia i mechanika. Właśnie szukasz nowego dostawcy telewizji? Poniżej prezentujemy trzy kanały, które warto uwzględnić przeglądając oferty.
 

Fokus TV
Fokus TV to kanał telewizyjny, który z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem wśród Polaków. Dostępny nad Wisłą od trzech lat i mimo tak krótkiego stażu może poszczycić się rozbudowaną ramówką. Można ją podzielić na kilka sekcji. Co prawda dominują programy i seriale z szeroko rozumianej nauki, np. „Katastrofy globalne” i „Fabryka przedmiotów”, ale nie brakuje też produkcji dotyczących techniki („Tajniki produkcji”, „Niezwykłe statki”), historii („Historia cywilizacji”, „Polowanie na Hitlera”, „Wehikuł czasu”), biografii („Katastrofa górnicza w Chile”, „Katie – moja piękna twarz”) i przyrody („Huragany”, „Zaklinacze rekinów”). Stacja nie zapomina też o luźniejszych, bardziej lifestylowych magazynach, np. podróżniczych i poradnikowych – „1000 miejsc w Polsce, które musisz zobaczyć” czy „Para daje radę”. Kanał Focus TV dostępny jest m.in. w ofercie Telewizji Światłowodowej (oferującej też światłowodowy internet w TWŚ: https://telewizjaswiatlowodowa.pl/internet-swiatlowodowy) oraz w telewizji naziemnej.

Discovery Historia
Jaki kanał telewizyjny kojarzy Ci się z produkcjami popularnonaukowymi? Na to pytanie większość bez wahania odpowiada: Discovery. Nie dziwi więc, że Discovery Communications, jedna z największych grup nadawców telewizyjnych zdecydowała się na uzupełnienie tej marki o inne, tematyczne kanały. Spośród jej nowości na uwagę na pewno zasługuje Discovery Historia, stacja skupiająca się, jak sama nazwa wskazuje, na historii. W ramówce pojawiają się programy dotyczące każdych epok – od starożytności, po najnowsze wydarzenia. Do flagowych produkcji należą „Kolaboranci Trzeciej Rzeszy”, „Wrzesień 1939”, „Dziedzictwo starożytnego Egiptu” i „Na krawędzi wojny”.

Da Vinci Learning

Da Vinci Learning to kanał edukacyjny, który powstał z myślą o najmłodszych. Oferta programowa dostosowana jest nie tylko do potrzeb i zainteresowań dzieci, ale także dorosłych – na antenie pojawia się wiele magazynów i produkcji, które maluchy mogą oglądać wraz z rodzicami, m.in. „Surowa nauka” (skupiające się na tematyce tzw. survivalu), „Naukowa chata”, „Tajemnice inżynierii” czy „Naturalna technika”. Oprócz tego emitowane są także edukacyjne seriale animowane, np. „Byli sobie podróżnicy” oraz „Ekspres naukowców” i magazyny dokumentalne z pogranicza nauki i historii.