Czy stres może stać się Twoim sojusznikiem?

×

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form w drupal_retrieve_form() (linia 809 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
  • Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form' not found or invalid function name w drupal_retrieve_form() (linia 844 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
Czy stres może stać się Twoim sojusznikiem?

Stres jest nieunikniony, zwłaszcza gdy wkładasz wiele wysiłku i bardzo Ci zależy nad tym, o co zabiegasz. Próby łagodzenia albo przezwyciężania stresu to jest to, o czym mówi się najczęściej, gdy próbujemy poradzić sobie z nim. Jednak można pomyśleć o tym jeszcze w inny sposób- stres możesz również nauczyć się akceptować i uczynić go swoim sprzymierzeńcem. Możliwe, że bliskie jest Ci przekonanie, że stres jest poza Twoją kontrolą i jedynym sposobem radzenia sobie z nim jest unikanie go. Dobra wiadomości są takie, że ​​istnieje wiele sposobów reagowania na stres. Poniżej przedstawimy inny sposób myślenia na ten temat. Czy stres może się stać pomocny?

Jak ludzie odbierają stres?

Gdybyś miał krótko opisać, jak odbierasz stres, które z poniższych twierdzeń jest Ci bliższe?

A. Stres jest szkodliwy i należy go unikać, ograniczać i nauczyć się z nim walczyć.

B. Stres jest pożyteczny, akceptujmy go i uczmy się go lepiej wykorzystywać.

Wiele osób jest przekonanych, że stres jest toksyczny, zły i zwiększa ryzyko chorób kardiologicznych, sprzyja uzależnieniom, depresji, demencji, powoduje szybsze starzenie się.

Z całą pewnością słyszałeś w swoim życiu rady typu: relaksuj się, naucz się oddychania, śpij więcej, zarządzaj czasem i oczywiście zrób wszystko, co tylko możesz, by ograniczyć stres w swoim życiu.

Wyniki badań na temat stresu

Badanie
Już w 1998 r. badacze zadali 30 000 osobom następujące pytanie:
„Czy uważasz, że stres jest szkodliwy dla twojego zdrowia? „Następnie poproszono te osoby o oszacowanie poziomu stresu, jakiego doświadczają w swoim subiektywnym odczuciu.
Po ośmiu latach badacze sprawdzili wg publicznych rejestrów, ile osób spośród uczestników badania zmarło. Wyniki były szokujące. W grupie osób, które wierzyły, że stres jest szkodliwy, było znacznie więcej zgonów w stosunku do grupy, która nie widziała w działaniu stresu negatywnego wpływu.

Najnowsze badania pokazują, że stres jest czymś pożądanym. Doskonale potrafi motywować, wspiera odwagę i skuteczność działania, pomaga się uczyć i rozwijać.

Badanie:
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda utworzyli dwie grupy testowe, które umieszczono w stresującej sytuacji egzaminacyjnej. Obie grupy przygotowano do tego egzaminu i stresu w różny sposób.
Pierwszą grupę poddano krytyce i presji, wskazując, że ich reakcje stresowe na zaistniałą sytuację wskazują na wysoki poziom niepokoju i niezdolność do radzenia sobie z zadaniem.
W drugiej grupie natomiast wyjaśniono, że ich reakcje stresowe będą dla nich pomocne w wykonaniu zadania. Powiedziano im, że szybsza akcja serca przygotuje ich do działania, a szybszy oddech dostarczy więcej tlenu do mózgu.
Uczestnicy, którzy postrzegali reakcję na stres jako pomocną, byli mniej zestresowani, bardziej pewni siebie i mniej niespokojni, a ich fizyczna reakcja na stres uległa zmianie.

W typowej reakcji na stres tętno przyspiesza, a naczynia krwionośne zwężają się i jeśli doświadczamy takiego stanu w sposób przewlekły, może przyczynić się to do powstawania chorób układu krążenia. Okazuje się jednak, że w powyższym badaniu w grupie, która postrzegała reakcję stresową jako pomocną, naczynia krwionośne osób badanych pozostały rozluźnione. Ich serce nadal waliło, ale było to znacznie zdrowszy profil układu sercowo- naczyniowego- podobny do takiego, jaki można zaobserwować w sytuacji radości lub odważnego działania.

Właściwości neutralizujące negatywne skutki stresu posiada oksytocyna, która jest uwalniana wraz z adrenaliną. Dzieje się to wówczas kiedy znajdując się w stresie, zwracamy się do innych, szukając wsparcia lub pomagając komuś. To bliskość i empatyczny kontakt, powodują, że uwalnia się oksytocyna, pomagając w rozluźnieniu naczyń krwionośnych podczas stresu.
Ponadto oksytocyna ma działanie przeciwzapalne, a serce posiada receptory dla tego hormonu i pomaga komórkom serca w regeneracji i leczeniu uszkodzeń wywołanych stresem, wzmacniając serce.

Oto jak ważna jest bliskość i kontakt z innymi, gdy jesteśmy w trudnej sytuacji życiowej lub zmagamy się z kryzysem psychicznym.

Sposób na stres: zamień zagrożenie na wyzwanie

Spróbuj zmienić sposób myślenia na temat stresu. Gdy tylko znajdziesz się w stresującej sytuacji, spróbuj dokonać przeformułowania. Jak widzisz na podstawie powyższych badań, to właśnie od tego, jakie nadasz znaczenie tej sytuacji, zależy, czy stres będzie miał dla Ciebie negatywne skutki. Możesz się bać i myśleć, co pójdzie źle i co znów się nie uda, ale możesz zaciekawić się tym, co nastąpi, oczekując podekscytowany na rezultat np. w postaci tego, czego ta sytuacja nowego Cię w życiu nauczy, co nowego doświadczysz? Traktując stresujące sytuacje jako okazję do sprawdzenia siebie oraz jako wyzwania, a nie przeciwności losu daje szansę doświadczyć stresu w całkiem nowy sposób.

Czy możesz coś zrobić jeszcze, aby radzić sobie ze stresem?

Jeśli stres bierze górę w Twoim życiu, możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Istnieją poradnie psychologiczne gdzie o tym, jak poradzić sobie ze stresem, możesz porozmawiać z psychologiem. Nie zwlekaj i umów się na takie spotkanie, zanim stres narobi w Twoim życiu więcej kłopotów. Więcej na temat tego, jak poradzić sobie ze stresem na: https://totylkostrach.pl/nie-boj-sie-stresu-zamien-stres-w-ciekawosc

Podsumowanie- w jaki sposób poradzić sobie ze stresem?

Podsumowując, znaczenie ma nie istnienie stresu, ale to, w jaki sposób myślisz o stresie. Zamiast go unikać, warto uczyć się jak traktować go jako bodziec do osiągnięcia lepszych wyników.
Innymi słowy, zmieniając zdanie na temat stresu, możesz zmienić reakcję swojego organizmu na stres. I co jeszcze? Szukaj więzi i łącz się z innymi, tak aby w kontakcie z ludźmi uspokoić swoje obawy i zwiększyć nadzieję i poziom optymizmu.

Opracowane na podstawie:

Kelly Mcgonigal, Siła stresu. Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie, Wydawnictwo Helion, 2016.
https://www.apa.org/pubs/journals/releases/xge-a0035325.pdf.
https://www.theatlantic.com/health/archive/2016/03/can-three-words-turn-....
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21942377/