Egzamin na prawo jazdy – najczęstsze błędy i jak ich unikać

Egzamin na prawo jazdy – najczęstsze błędy i jak ich unikać

Egzamin na prawo jazdy wzbudza wiele emocji wśród kursantów. W jego trakcie pojawiają się stres czy też momenty zwątpienia w swoje umiejętności i wiedzę. W takich warunkach mogą pojawić się błędy, które przekreślą szansę na zdanie egzaminu i zdobycie uprawień. Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy popełniane przez kursantów w trakcie egzaminu na prawo jazdy i jak ich unikać.

Dlaczego na egzaminie pojawiają się błędy?

Mylić się jest rzeczą ludzką. Jeżeli jednak błędy zdarzają się w trakcie egzaminu na prawo jazdy, to mogą skutkować jego niezaliczeniem. Powoduje to dodatkowe koszty i stres po stronie kursanta. Powodów popełniania błędów na egzaminie jest przynajmniej kilka. Według badań europejskich ponad 73% niezdanych egzaminów spowodowanych jest stresem, który ogranicza zdolność logicznego myślenia i sprawia, że kursanci popełniają błędy, które normalnie nie powinny się im przytrafiać. Inne powody ich występowania to m.in.: niedostateczne skupienie, zbyt duża pewność siebie, nonszalancja oraz niewystarczające przygotowanie się do egzaminu.

Jakie błędy zdarzają się najczęściej na etapie przygotowania do jazdy?

Błędy pojawiają się już na etapie przygotowań do jazdy w ramach części praktycznej egzaminu. Przede wszystkim jest to zapomnienie o wybranym z działań, które musi wykonać kursant. Należą do nich m.in.: sprawdzenie działania kontrolek, ustawienie lusterek, ustawienie fotela i zagłówka, zapięcie pasów czy też sprawdzenie świateł. Najczęściej popełniane błędy na etapie przygotowań to: błędne wskazanie wylosowanych do weryfikacji świateł oraz brak zapięcia pasów. Skutkiem tych błędów jest negatywny wynik egzaminu na prawo jazdy

Załącznik:
image2.jpg

Błędy powtarzające się na placu manewrowym

Przed wyruszeniem na miasto czeka Cię plac manewrowy. Na nim trzeba wykonać podstawowe czynności w ramach jazdy po łuku oraz wjazdu na wzniesienie. Najczęściej popełniane błędy na placu manewrowym to: przejechanie linii wyznaczającej pas ruchu, potrącenie pachołka lub jego najechanie w trakcie jazdy po łuku oraz nieodpowiednia koordynacja sprzęgła, gazu i hamulca podczas ruszania ze wzniesienia. 

Najczęstsze błędy w trakcie jazdy po mieście

Najwięcej negatywnych wyników egzaminu zdarza się jednak podczas jazdy na mieście. Jest to związane z tym, że na tym etapie na kierowcę czeka najwięcej zagrożeń i trzeba zachować maksymalną koncentrację. Najczęściej popełniane błędy na mieście to m.in.:

  • zmiana pasa ruchu bez sygnalizacji;
  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu;
  • brak zatrzymania się przy znaku STOP lub strzałce warunkowej;
  • niewłaściwe używanie kierunkowskazów;
  • niewypełnienie poleceń egzaminatora. 

Jak unikać błędów na egzaminie na prawo jazdy?

Jak zatem przystąpić do egzaminu na prawo jazdy i uniknąć tych błędów? Oczywiście kluczem jest odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne. Im lepiej opanujesz jazdę, tym pewniej poprowadzisz ją na egzaminie. Rekomenduje się także zastosowanie technik relaksacyjnych przed egzaminem. Ogranicz spożywanie kawy i innych substancji, które mogą powodować Twoją zwiększoną nerwowość i stres. W trakcie nauki postaw na wysokiej jakości materiały dydaktyczne oraz kurs w sprawdzonym ośrodku szkolenia kierowców. Liderem rynku polskiego w obszarze dystrybucji materiałów szkoleniowych dla kierowców jest Grupa IMAGE. Z podręcznikami i aplikacją tej firmy zdobycie uprawnień będzie jeszcze prostsze, a Ty unikniesz wielu niepotrzebnych błędów w teście na prawo jazdy.