Wady & zalety nauki via Skype

preply.com

Popularność e-nauki skłania do przeanalizowania jej katalogu plusów i minusów. Nauka przez Skype ma wiele zalet, o wiele mniej można w niej dostrzec wad. Początkowo Skype zaczął być wykorzystywany do nauki języków obcych. Komunikator jest świetnym narzędziem do prowadzenia konwersacji językowych bez wychodzenia z domu. To idealne ułatwienie, dzięki któremu możemy konwersować z native speakerami z drugiego końca świata.

Wady & zalety nauki via Skype wg Preply

zalety nauki przez Skype

Z czasem jednak dostrzegając zalety tej formy nauki i komunikacji, jakość połączeń i ich taniość zaczęto oferować naukę języków online właśnie z wykorzystaniem Skype. Mając dostęp do zajęć online nie musimy martwić się tym, że w naszej okolicy nie są prowadzone zajęcia edukacyjne z arabskiego, czy brakuje korepetytorów z biologii, native speakerów hiszpańskiego itp. Podobnie jak w przypadku konwersacji, również ucząc się z lektorem języka obcego możemy uczyć się w klasyczny sposób w formie lekcji języka, jak i w mniej konwencjonalny metodą bezpośrednią, czy też autorską. Indywidualizacja nauki poprzez spotkanie jeden na jeden pozwala trafić do ucznia, przygotować program zajęć uwzględniający potrzeby, zdolności i preferencje ucznia. Co więcej lekcje przez Skype realizować można na odległość w dowolnym miejscu i czasie. Jedynym warunkiem połączenia jest dostęp do internetu, zarazem korepetycje przez Skype możemy realizować zarówno w domu, w drodze, w pracy, na przerwie szkolnej, w środku nocy czy rankiem. Dodatkowym plusem e-nauki ze Skype jest możliwość wyboru nauczyciela, korepetytora spośród tysięcy dostępnych. Nie musząc się ograniczać do lektorów lokalnych możemy uczyć się z lektorami oferującymi tańsze usługi, wyższą jakość, czy też są dyspozycyjni w preferowanych terminach. Zaletą nauki przez Skype jest możliwość łączenia nauki z pracą, wypoczynkiem i innymi aktywnościami. Co prawda możemy się widzieć i korzystać z wizji, ale również możemy bazować wyłącznie na połączeniu audio. W zależności od potrzeb Skype oferuje również szereg funkcji dodatkowych jak edytor tekstu, wysyłania linków, wideokonferencje itd. Z nauki przez Skype korzystają zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie, którym zależy na komforcie nauki, a jednocześnie efektywnej nauce.

Duże zainteresowanie internetowymi kursami online sprawiło, iż nie tylko języków zaczęliśmy się uczyć przez Skype, co więcej forma zajęć modyfikowana każdorazowo względem indywidualnych oczekiwań ucznia zbliżyła zajęcia przez Skype do tradycyjnych korepetycji. Aktualnie na rynku dostępne są e-korepetycje z angielskiego, japońskiego, czy francuskiego, ale także matematyki, czy fizyki, historii. Tym samym klasyczne korepetycje zaczęły być wypierane przez korepetycje online, których to oferta wciąż się rozwija. By usprawnić szukanie korepetytora, konkretnych korepetycji z wybranych dziedzin nauki powstają portale i platformy online służące kompleksową ofertą w postaci bazy danych kontaktowych do korepetytorów, opisem zajęć, możliwością skorzystania z pośrednictwa, również w kwestii finansowego rozliczenia. Nauka przez Skype to oszczędność czasu i pieniędzy. Nie musząc dojeżdżać na zajęcia, mogąc wykorzystać wolne godziny między zajęciami na korepetycje, jak i mając możliwość korzystania z tańszych korepetycji online możemy uczyć się równie skutecznie. Wbrew pozorom dzięki pośrednikom oferujących ochronę rozliczenia za zajęcia zdalne przez Skype ta forma nauki staje się również bezpieczna. Korzystając zaś z rekomendacji i opinii w sieci, nie musimy obawiać się o kiepską jakość zajęć, bowiem nie najlepszych korepetytorów samoczynnie rynek eliminuje.

Zaletą nauki przez Skype jest również fakt, iż naukę możemy zorganizować sobie tak jak lubimy, tak by była najbardziej efektywna. Korepetycje przez Skype mogą uzupełniać braki w wiedzy przyswajanej samodzielnie, w szkole, nadrabiać zaległości, jak również poszerzać wiedzę. Co więcej coraz częściej korepetycje traktowane są jako gruntowna powtórka i przygotowanie do matury, czy innego egzaminu. Praca indywidualna z nauczycielem pozwala na odpowiednią motywację, inspirację, obserwowanie postępów i weryfikację wiedzy. Tym samym korepetycje online to forma nauki dosłownie dla każdego, na każdym poziomie i niemal z każdej dziedziny wiedzy. Jest to szansa dla osób dotąd mających ograniczony dostęp do nauki z uwagi na miejsce zamieszkania z dala od placówek edukacyjnych, jak i dla osób chorych, niepełnosprawnych, którym ciężko jest wyjść z domu. Korepetycje via Skype to również idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych i mało dyspozycyjnych, dzięki możliwości ustalenia własnego grafiku zajęć mogą uczyć się mimo niemożności chodzenia na zajęcia kursowe w tradycyjnym modelu edukacji.

nauka języków obcych

Poza licznymi zaletami przeciwnicy e-nauki znajdują w nauce via Skype również wady

Jedną z nich jest brak współzawodnictwa z innymi uczniami, rówieśnikami, co może zaburzyć proces nauki. Inną słabą stroną nauki online jest konieczność samodyscypliny w nauczaniu. Kolejnym minusem e-korepetycji jest kwestia odpłatności, bądź co bądź jest to nauka płatna. Mimo wszystko minusy Skype są skutecznie przysłaniane przez szeroki wachlarz plusów. Pośród obiektywnych zalet warto wspomnieć o technicznej kwestii organizacji zajęć. Uczyć możemy się przez telefon, tablet, laptop. Nie musimy kupować oprogramowania, a Skype pobrać jest łatwo z sieci za darmo, legalnie i jeszcze łatwiej go zainstalować, bowiem jest kompatybilny ze wszystkimi systemami operacyjnymi, nie ma wysokich wymagań sprzętowych itd. kolejna zaletą niewymieniona wcześniej jest możliwość zachowania anonimowości w nauce, bowiem przez Skype nie musimy ujawniać swoich danych, ani pokazywać twarzy.

nauka przez Skype

Źródło: www.preply.com