Jak poszerzać swoją strefę komfortu

Pokonywanie własnych ograniczeń

Każdy z nas ma swoją strefę komfortu. Należą do niej nasi bliscy, osoby, w których towarzystwie dobrze się czujemy, a także wszystkie nasze umiejętności oraz regularnie wykonywane czynności. W tej strefie czujemy się bezpiecznie, spokojnie, ale nie rozwijamy się Jak poszerzać strefę komfortu?

Przebywanie w swojej strefie komfortu można porównać do życia pod kloszem. Bariera ochronna z jednej strony pozwala unikać zagrożeń, porażek, oczarowań. Z drugiej jednak ogranicza przed poznawaniem nowych osób, zdobywania kolejnych doświadczeń i umiejętności.

Dlaczego boisz się wyjść poza swoją strefę komfortu?

Czy zastanawiałeś się czasem dlaczego w czasie porannej toalety zawsze wykonujesz dane czynności w tej samej czynności, zamawiasz w restauracji znane ci potrawy, codziennie idziesz tą samą drogą do szkoły/pracy, kupujesz tę samą gazetę w kiosku i spędzasz masę czasu przed telewizorem? Odpowiedź na pytanie jest prosta: gdyż tak jest dla ciebie wygodnie, lubisz czuć się bezpiecznie, kochasz to co znane i przewidywalne. Wyjście poza strefę komfortu wiąże się bowiem z ryzykiem, nowe sytuacje mogą przerosnąć, rozczarować, zmuszają do zaangażowania się. Warto jednak abyś choć przez chwilę zastanowił się nad zależnością: poczucie komfortu a rozwój. Co możesz zyskać opuszczając strefę komfortu:

  • większą pewność siebie
  • wolność (poszerzając strefę komfortu wyzbywasz się ograniczeń i negatywnych przekonań na temat siebie)
  • szansę na realizację własnych marzeń i ukrytych pragnień
  • pozbycie się żalu z powodu niewykorzystanych szans
  • niepowtarzalną szansę dołączenia do grona ludzi sukcesu

Ludzie, którym się udało

Wszystkie osoby, które zapisały się na kartach historii jako ludzie sukcesu w pewnym momencie swojego życia opuścili swoją strefę komfortu. Sir Benjamin Thompson, który rozpoczął eksperymenty w kuchni molekularnej, Albert Einstein- twórca teorii względności czy Jan Gutenberg- twórca przemysłowej metody druku na świecie- oni wszyscy zmierzyli się z tym co nowe, nieznane, a przede wszystkim ze swoim strachem i odnieśli sukces.


A co na temat strefy komfortu mówią ludzie sukcesu XXI wieku:

 Życie zaczyna się tam, gdzie kończy się przytulna strefa ochronna.

Neale Donald Walsch

Wyjdź ze swojej strefy komfortu - możesz wzrastać tylko, jeśli jesteś gotów czuć się dziwnie i nie komfortowo próbując czegoś zupełnie dla Ciebie nowego.

Brian Tracy

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wygodniejsze jest znane. Każda zmiana powoduje stres i bardzo często unikamy czegoś dużo lepszego, chroniąc się przed stresem właśnie.

Katarzyna Grochola


Sposoby na przekraczanie swojej strefy komfortu

Każdy człowiek może rozszerzać swoje horyzonty i poprawić jakość swojego życia. Jeśli chcesz poszerzyć swoją strefę komfortu:

  • Wprowadzaj zmiany każdego dnia i ćwicz na różne sposoby. Zawieraj nowe znajomości, zdecyduj się wcześniej rano wstawać, zapisz się na kurs, przemawiaj publicznie, zdobywaj wiedzę z nieznanych dotąd źródeł czy dziedzin- to tylko kilka odpowiedzi na pytanie jak poszerzać swoją strefę komfortu.
  • Walcz z negatywnymi przekonaniami na swój temat i swoim głosem wewnętrznym. Wyzbądź się przekonania, że coś ci się nie uda, na przekór głosowi, który mówi ci ,,nie rób tego”, ,,nie wychylaj się”, ,,siedź cicho” zacznij działać. Będzie to wymagało od ciebie samozaparcia i odwagi, ale warto.

T. Hary Ekert w swojej książce ,, Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie” przedstawił mechanizm działania, który prowadzi do określonych wyników:

komfort-a-rezultaty

Przykładowo:

Jeśli wyjściowe hasło brzmi: ,,nie znajdę pracy” to w głowie powstaje myśl na temat tego, że faktycznie nie masz szans na znalezienie pracy. Jednocześnie za myślami podążają emocje i zamiast aktywnie poszukiwać pracy będziesz zagłębiać się w swojej strefie komfortu, szukając potwierdzenia na to, że pracy nie znajdziesz, co sprawdzi się na zasadzie samospełniającej się przepowiedni.

Pamiętaj: Pozytywne myśli generują pozytywne wyniki. Negatywne myśli- odwrotnie.

  • Zastosuj metodę małych kroczków. Jeśli wprowadzenie zmian w życie jest dla ciebie początkowo trudne zastosuj metodę małych kroczków. Każdego dnia możesz w inny sposób zaplanować dzień, wcześniej wstać, zachwycić domowników niecodziennym pomysłem na obiad, zamiast oglądać telewizję pójść pobiegać lub na basen itp.
  • Spróbuj zacząć działać automatycznie. Nie zastanawiaj się zbyt długo nad tym czy warto z daną osobą nawiązać znajomość, zapisać się na kurs, zacząć aktywnie uprawiać sport. Nie szukaj wymówek i nie usprawiedliwiaj swojej bierności. Działaj od razu.

Regularna praca nad poszerzeniem swojej strefy komfortu zaprocentuje rozwojem na gruncie prywatnym i zawodowym, podniesie jakość twojego życia i sprawi, że poczujesz się prawdziwie spełniony. Śmiało stawiając czoło wyzwaniom będziesz efektywniej realizował swoje marzenia, a dzięki temu staniesz się szczęśliwszy.