Niewątpliwie każdy z nas, prędzej czy później będzie zmuszony do napisania własnego Cv, które stanie się przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej, a następnie do otrzymania wymarzonej pracy. Dobre Cv może spowodować, że to właśnie nas z tłumu kandydatów wybierze pracodawca, ale może też zrujnować nasze szanse na starcie. Aby nie popełniać gaf w pisaniu Cv, pamiętaj o kilku ważnych wskazówkach:
Forma graficzna CV
Najprostszą metodą sprawdzenia swojego Cv jest wydrukowanie go i położenie przed sobą. Spójrz z dystansem na efekt swojej pracy i oceń czy wygląda zachęcająco. Czytając swoje Cv na komputerze wiele osób nie widzi błędów. Najlepiej gdybyś dał je innej osobie, bądź spojrzał na nie jeszcze raz następnego dnia. Czy wyjustowałeś tekst? Zachowałeś odpowiednie marginesy? Jakiej czcionki użyłeś? Pamiętaj, że twoje Cv ma być na tyle standardowe i „klasyczne”, aby spodobało się każdemu, a nie tylko tobie. Nie ryzykuj oryginalnych szablonów. Wiele z nich zaburza odbiór, utrudnia czytelność, bo jest za bardzo „ozdobna”. Na przejrzenie twojego CV osoba rekrutująca poświęci najprawdopodobniej kilka sekund - musi być ono czytelne. Ażeby zwrócić uwagę pracodawcy możesz pogrubić czcionkę w wybranych miejscach np. przy nazwie ważnego certyfikatu, który zdobyłaś/zdobyłeś. Pamiętaj jednak, aby nie eksperymentować z kolorami czcionki, jak i z samym jej stylem. Niech będzie ona czarna i standardowa - New Times Roman. Rozmiar czcionki to 12. Żeby Cv uczynić przyjemniejszym w odbiorze, ustaw interlinię (odstęp między wierszami) na 1,5. Nie zapominaj też o marginesach! Te szczegóły tworzą całość, która jest albo profesjonalna, albo amatorska. Nie lekceważ ich zatem!
Zdjęcie w CV
Obecnie standardem jest Cv ze zdjęciem. Powinno ono być takie, jak do dowodu osobistego - przedstawiające twoją twarz. Nie dołączaj zdjęć z innymi osobami np. z przyjaciółmi podczas wypadu w góry, choćby nie wiem jak piękne widoki roztaczały się za wami. Zdjęcia całej sylwetki są dopuszczalne tylko na wyraźna prośbę pracodawcy w zawodach wymagających dobrej prezencji takich jak kelnerka czy hostessa. Postaraj się by było ono dobrej jakości i nie za duże. Umieść je w prawym górnym rogu.
Objętość CV
Niektórzy rekrutujący uważają, że najlepsze Cv zawiera tylko jedną stronę. Nie jest to prawdą. Co w takim razie z tymi kandydatami, którzy mają bogate doświadczenie? Nie staraj się za wszelką cenę zmieścić wszystkich swoich dokonań na jednej stronie! Napisz wszystko, co uważasz, że może być istotne przy wykonywaniu danej pracy. Jednocześnie pamiętaj, że Cv jest dokumentem, używaj więc języka oficjalnego, pisz zwięźle - w punktach, zamiast używać pełnych zdań. Życiorysy w formie opisowej dawno temu odeszły do lamusa.
Tytuł CV
Ukończyłeś już żmudną pracę nad swoim dziełem? Jesteś pewien, że Cv nadaje się już do ostatecznego wysłania? Poczekaj chwilkę, zastanów się. Czy wszystko jest poprawne? Błędy ortograficzne, lub stylistyczne mogą Cię od razu zdyskwalifikować! Kiedy wszystko wydaje się być w porządku zwróć uwagę, na to jak zapisałeś swoje Cv! Cv1.; moje cv; Cv.jasiek; cv.poprawione.doc – co takie tytuły mówią o jego autorze? Czy myślisz, że ty jeden odpowiesz na dane ogłoszenie? Niestety nie… Osoba rekrutująca będzie przeglądać kilkadziesiąt, jak nie setki podobnych aplikacji, a przy ich zapisywaniu musi zmieniać ich nazwy tak by bez otwierania każdego z nich wiedzieć, o jaką osobę chodzi. Poza tym, zatytułowanie Cv swoim imieniem i nazwiskiem jest dużo bardziej profesjonalne! Przykłady: Jan Kowalski.CV; Kowalski Jan.CV.
Twój email w CV
Powyższe informacje stanowią większość odpowiedzi na pytanie Jak napisać Cv - pozostaje tylko jeszcze jego wysłanie. Aktualnie wiele osób wysyła swoje CV z adresów mailowych, które niestety często brzmią mało profesjonalnie, przykładowo: landrynka8@..., króliczek@..., kasik15@..., sexiMis@.... Załóż sobie skrzynkę do kontaktów biznesowych, której adresem będzie twoje imię i nazwisko, np. Jan.Kowalski@... Pamiętaj również, by wysyłaną wiadomość z załączonym Cv odpowiednio zatytułować. Jeśli ogłoszenie ma tytuł referencyjny, to on może być tytułem. Jeśli nie, to nazwa stanowiska, o które się ubiegasz będzie dobrym pomysłem. W treści wiadomości dobrze jest napisać, o jakie stanowisko się ubiegamy i gdzie znaleźliśmy ofertę, np. W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie o pracę na stanowisku sekretarki, które znalazłam w Gazecie Wyborczej z dnia xx.xx.xxxx, przesyłam swoje CV.
Komentuj przez Facebooka