Dlaczego pracownicy odchodzą?

rezygnacja z pracy

W chwili gdy wartościowi pracownicy odchodzą z firmy, rodzi się wiele pytań, m.in - dlaczego? Powodów może być wiele, czy przeanalizowałeś te najważniejsze? Czy w twoim miejscu pracy kapitał ludzki stanowi istotny filar organizacji? Jak często prowadzisz badania satysfakcji pracownika?

Jeżeli do tej pory, jedynym priorytetem jakim się kierowałeś było tzw. dobro biznesu (tzn.pomnażanie kapitału), a ludzi postrzegałeś jedynie jako narzędzie do osiągania celów, to fakt, że sporo z nich odeszło mało kogo tutaj dziwi. O kapitał ludzki trzeba dbać, gdyż inaczej może zostać utracony. Do najważnieszych obszarów jakim należy się przyjrzeć w twojej organizacji należą:

FINANSE

Składanie słownych obietnic bez pokrycia, w stylu jak zrobisz X to zostaniesz managerem, bądź omijanie rozmów o podwyżkach może cię drogo kosztować. W dzisiejszych czasach nietrudno o dobrze płatne stanowiska i dotrzymujących słowa szefów. Rzeczą oczywistą jest, że zarobki to ważny punkt na liście osób odchodzących. Miej pewność, że twój system płac jest adekwatny.

 

BRAK FEEDBAKU

Kolejnym z powodów, jest brak informacji zwrotnej. Dawno minęły czasy kiedy pracownik przychodził do pracy, żeby odwalić przysłowiowe 8 godzin i tak przez cały rok... Jako, że praca to ważna cześć życia nie tylko twojego ale też pracownika, powinien on być informowany o wynikach swojej pracy i ewentualnych poprawkach.

 

BRAK PERSPEKTYW ROZWOJU

Jeśli nie w twojej firmie, to w innej. Perspektyw rozwoju nie brakuje na dzisiejszym rynku pracy. Pytanie tylko, czy masz już plan na rozwój twoich pracowników? Wykonywanie tych samych rutynowych czynności, zwłaszcza dla osób o dużych możliwościach nie brzmi zachęcająco.

 

BRAK ŻYCIA SOCJALNEGO

Ludzie to przede wszystkim jednostki społeczne. Organizowanie wyjść i współnych imprez jest świetną okazją do przyjrzenia się stosunkom  w grupie i zobaczenia siebie  w lustrze (jak postrzegają ciebie inni?). Nie ograniczaj się jedynie do imprez gdy pracownicy odchodzą - w ten sposób nie zbudujesz autorytetu.

 

BRAK PRZYJAZNEJ ATMOSFERY

Podobnie jak w przedostatnim punkcie, przyjazna atmosfera jest kluczem to zatrzymania pracownika w organizacji. Stare techniki zarządania za pomocą kija i marchewki, nie przyniosą pożądanego rezultatu. Twój styl zarządania ma tutaj największe znaczenie.

 

TWÓJ STYL ZARZĄDZANIAlista braku komeptencji szefa

Badania prowadzone wśród pracowników różnych organizacji wskazują, że ponad połowa z nich odchodzi z powodu własnego szefa. Także, jeśli nie możesz się doczekać by poznać szczegołów odejścia twojego bezpośredniego przełożonego, zastanów się na chwilę zanim porosisz go o wypełnienie formularza o powody odejścia. Zdarzało ci się potraktować go niesprawiedliwie? Nie śpieszyło ci się rozwiązać problemów na czas? To nie śpiesz się z ankietą - ten pracownik nie ma ci już nic do przekazania, a jego ostatni dzień w pracy nie powinien być próbą rozwiązywania twoich problemów. Warto natomiast przejrzeć listę braku kompetencji menagerskich, takich jak:

  • nieumiejetność koroordynacji zadań w teamie
  • przekonanie ze każdy powienien robić wszystko co się mu rozkaże
  • traktowanie osób zglaszających konflikty w firmie jako problematyczne
  • zarządzanie przez intstalowanie strachu i ośmieszanie
  • komentowanie jednych podwładnych w obecności drugich
  • postrzeganie osób o innym zdaniu jako zagrożenie
  • szukanie stronników wsrod zarządających i pracowników
  • często błędne pojęcie produktywności oparte na ilości wypracowanych godzin
  • organizowanie spotkań bez celu i efektu
  • często błędne przekonanie o racji wieku i przez to lepszej umiejętności zarządzania
  • traktowanie ludzi w kategoriach osiągania celów i korzyści
  • nieumiejętność nawiązania satysfakcjonującego kontaktu z innymi
  • podejrzliwość i brak zaufania
  • czarnowidzenie i osądzanie pracowników na podstawie niezwiązanych z pracą charakterystyk (czystość biurka, wygląd, zainteresowania)
  • negatywne komentowanie byłych pracowników
  • traktowanie pracowników z pozycji rodzica
  • uszczypliwe uwagi, obrażanie się, ignorowanie pracowników

Które z powyższych charatkerystyk tyczą się ciebie? Jeśli chociaż jedno z nich, warto przyjrzeć się sobie, zanim kolejni odejdą. Fakt, że znajdujesz się na stanowisku zarządzającym zobowiązuje. Jakie inne czynniki odejścia możemy wskazać? Czy znamy inne powody odejścia wskazujące na niskie kompetencje szefów? W końcu to oni maja wpływ na pozostałe czynniki odejścia, takie jak pieniądze, rozwój i szkolenia, a także atmosfera w pracy.