Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna to decydujący moment w procesie rekrutacyjnym. Od powodzenia spotkania z osobą rekrutującą często zależy czy dostaniesz daną pracę czy nie. Dlatego też tak ważne jest, by obraz Twojej osoby był spójny i  byś wiedział jakich zachowań unikać na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli zastanawiasz się jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej to powinienieś pamiętać o tym, że istotne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne, komunikacja niewerbalna oraz kultura osobista.

Przygotowanie merytoryczne

Jednym z największych błędów kandydatów do pracy jest brak wcześniejszego przygotowania to tak ważnej rozmowy jaką jest rozmowa rekrutacyjna. Aby dobrze wypaść na spotkaniu z przyszłym szefem czy osobą odpowiedzialną za rekrutację koniecznie przygotuj się do niej pod względem merytorycznym. Zanim udasz się na spotkanie:

  • dowiedz się jak najwięcej o firmie, w której chcesz pracować oraz stanowisku, na który aplikujesz
  • przejrzyj CV i list motywacyjny pod kątem informacji, które tam zawarłeś- niedopuszczalny jest brak wiedzy na temat przebiegu swojej kariery zawodowej
  • przygotuj odpowiedzi na najczęściej padające pytania w czasie rekrutacji  (możesz taką listę znaleźć w Internecie). Bądź także przygotowany na pytania trudne wśród których możemy wydzielić dwa typy:

pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

  • pomyśl nad tym w jaki sposób możesz się wyróżnić. Twoim celem jest przekonanie rozmówcy, że to właśnie ty jesteś najbardziej odpowiednią osobą na dane stanowisko. Unikaj takich banałów jak zainteresowanie turystyką, muzyką czy filmem, bo zapewne 10 kandydatów czekających za Toba w kolejce na spotkanie również o tym wspomni.

Zachowania niewerbalne na rozmowie kwalifikacyjnej

Mowa ciała również w przypadku spotkania rekrutacyjnego odgrywa znacznie większe znaczenie niż przekaz ustny. Specjaliści radzą, by posługiwać się gestami, które świadczą o twojej otwartości, entuzjastycznym podejściu do pracy, a także pewności siebie (oczywiście nie przesadnej). Krzyżowanie rąk, nóg, zbytnie oddalanie się od osoby rekrutującej czy zbliżanie do niej- takie zachowanie na rozmowie kwalifikacyjnej jest nietrafionym pomysłem. Możesz wspierać swoją wypowiedź łagodną gestykulacją, ale uważaj, by nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów rekami czy nogami, nie bawić się długopisem czy nie bębnić palcami po blacie stołu, gdyż tego typu gesty świadczyć będą tylko o twoim zdenerwowaniu. Postaraj się utrzymywać z osobą prowadzącą spotkanie regularny kontakt wzrokowy. Gdy gospodarz tłumaczy ci daną kwestię potakuj głową na znak, że rozumiesz, a tym samym uważnie go słuchasz. Staraj się mówić w sposób spokojny, nie za głośno, ani nie za cicho. Zachowaj pogodny wyraz twarzy, by zbudować pozytywny wizerunek siebie w jego oczach. Pamiętaj, że wciąż to pierwsze wrażenie, które kształtuje się w przeciągu zaledwie kilku początkowych sekund ma najważniejsze znaczenie na dalszy przebieg rozmowy.

Chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej- wykaż się kulturą osobistą

Nigdy nie:

  • spóźniaj się. Postaraj się na umówione spotkanie przyjść przed czasem (oczywiście w granicach rozsądku).
  • wyciągaj pierwszy ręki do osoby rekrutującej. Według ogólnie przyjętych kanonów bowiem to osoba ważniejsza, stojąca wyżej w hierarchii powinna bowiem zainicjować spotkanie. Wyciągniętą do ciebie rękę uściśnij nie zbyt mocno, ale nie podawaj nikomu bezwładnej dłoni- to ma być bowiem uścisk pewnej siebie osoby. W dobrym guście jest wzajemne przedstawienie się, nakreślenie celu spotkania oraz podziękowanie na poświęcony czas.
  • siadaj na krześle, jeśli nie zostałeś o to poproszony, a gdy gospodarz zachęci cię do tego nie siadaj ani na końcu krzesła, jakbyś miał zaraz uciec, ale także nie rozsiadaj się nonszalancko. Pamiętaj, by zająć tyle przestrzeni ile potrzebujesz.
  • pytaj na początku spotkania o zarobki. Jeśli osoba rekrutująca nie poruszy kwestii zarobków, a takiej informacji nie było również  ogłoszeniu o pracę zapytaj o te kwestie. Jednak zrób to dopiero wtedy, gdy zapoznasz się z twoimi obowiązkami na danym stanowisku.
  • przerywaj rozmówcy. Zawsze z uwagą słuchaj tego co rozmówca do ciebie mówi. Jeśli chcesz o coś zapytać zrób to później.

Ponadto postaraj się przed rozmową wyłączyć lub przynajmniej wyciszyć telefon, by drażniący dzwonek nie przerwał rozmowy w nieoczekiwanym momencie, zadbaj o swój wygląd zewnętrzny, a na koniec podziękuj za spotkanie i zapytaj kiedy będziesz mógł oczekiwać wyników rekrutacji.

Spotkanie rekrutacyjne jest stresującym wydarzeniem. Jeśli jednak myślisz o tym jak zmienić swoje życie zawodowe na lepsze i chcesz znaleźć nową pracę to postaraj się opanować zdenerwowanie. Na zadane pytania odpowiadaj w sposób jasny, zwięzły. Jeśli jakieś pytanie sprawia ci trudność zostaw sobie chwilkę do namysłu, nie musisz przecież dawać odpowiedzi od razu. Brak wiedzy lub ochoty na udzielenie odpowiedzi na dany np. osobisty temat zastąp lekceważącym gestem lub kilkoma słowami wymijającymi. Okaż swój entuzjazm w związku z daną pracą i nigdy nie kłam. Najprostszą receptą na to, by dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej jest po prostu bycie sobą!