Jak napisać CV? Uważaj na pułapki

O ile napisanie CV dla większości z nas nie stanowi większego problemu, o tyle napisanie dobrego i skutecznego CV może już okazać się nie lada wyzwaniem. Jakie błędy najczęściej popełniamy? Jakie informacje niepotrzebnie zawieramy (patrz.przykłady poniżej)

 

bledywCV

Przebieg kariery zawodowej

Pod tym hasłem może się kryć nielogiczne, niespójne CV, czyli takie, które czytając, nie mamy pewności, jaką drogą zawodową chciałby kandydat pójść. Jest w nim opisane wiele bardzo różnych zajęć, zawodów z różnych branż, niepokrewnych dziedzin. Niejednokrotnie lepszym rozwiązaniem jest wymienienie zajęć, które dały nam wiedzę i doświadczenie w branży, w której chcemy się rozwijać. Jest to tzw. Skill CV lub inaczej mówiąc CV funkcjonalne, które ma za zadanie uwypuklać potencjał kandydata, a nie opisywać wszystkie podejmowane do tej pory, nawet najdrobniejsze prace w porządku chronologicznym.

• Cechy osobowe

Osoby młode, niedoświadczone, wymieniają wiele cech osobowych, predyspozycji, jakie posiadają i zamieszczają całą masę informacji niepotrzebnych. Pamiętajmy, że krótkie CV to nie wstyd. Ważne by było ono spójne, estetyczne i rzeczowe. Sztuczne rozbudowywanie go nie przyniesie pożądanego efektu.

• Zainteresowania i hobby

Wciąż wielu kandydatów nie wie, co umieścić w tej rubryczce. Wbrew pozorom jest ona bardzo ważna. Osoba bez zainteresowań, nie posiadająca żadnego hobby nie jest dobrze postrzegana przez pracodawcę. Uważajmy jednak, by to co napiszemy nie ocierało się
o śmieszność i by nie było kłamstwem. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej często padają pytania o nasze hobby i wtedy łatwo jest się zorientować, czy np. pan Kowalski rzeczywiście uprawia sporty ekstremalne.

• Zbyt wysokie kwalifikacje

Zdarza się, że osoba dłużej pozostająca bez pracy decyduje się aplikować na niższe stanowiska od zajmowanych wcześniej. Wówczas wysokie kwalifikacje mogą wręcz przeszkadzać. W takiej sytuacji uzasadnione może być nieujawnianie wszystkich kwalifikacji.

• Przerwy w pracy

Niektórzy kandydaci starają się ukryć dłuższe przerwy w pracy i „zatuszować” je w swoim CV. Zupełnie niepotrzebnie. Za to o ich przyczynach nie powinniśmy się rozpisywać. Możemy być przygotowani na takie pytanie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Wtedy możemy o nich opowiedzieć.

• Nieaktualne dane osobowe

Najbardziej oczywiste rzeczy są często niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Sprawdźmy czy nasze dane osobowe są aktualne, np. czy numer telefonu jest aktualny. W przypadku listu motywacyjnego pamiętajmy też, by data w prawym górnym rogu była poprawna. Zamieszczajmy też zawsze aktualne zdjęcie, a nie to, które akurat zapisaliśmy na komputerze.

Gotowe CV możemy dać komuś do sprawdzenia, unikajmy jednak zlecania pisania go innym. Jak napisać cV? Podstawowa zasada: Napisz swoje CV na własną rękę. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z pisaniem CV w językach obcych. Jak napisać CV po angielsku? Pamiętaj, żeby zasięgnać opinii tłumacza, jeśli twój poziom języka obcego jest niewystarczający. Pisząc własne CV mamy pewność, że pytania, które padną w trakcie rozmowy z pracodawcą nie zaskoczą nas, ponieważ dołożyliśmy wszelkich starań by zaprezentować siebie i swoje dokonania z jak najlepszej strony. Pamiętaj, że dobre CV to klucz do sukcesu.

Autor: Joanna Żeleźnicka