Niedrogie produkty, dzięki którym już dziś zwiększysz motywację u Twoich pracowników

motywacja do pracy

Nagradzanie to jedna z najbardziej skutecznych form motywacji pracowniczej. Nie oznacza to jednak, że musisz wydawać tysiące złotych na benefity dla zatrudnionych, by zwiększyć wydajność ich pracy. Możesz osiągnąć ten sam, a nawet lepszy efekt mniejszym nakładem finansowym. Jak? Inwestując w markowe produkty. Poniżej nasze propozycje na tanie, firmowe prezenty będące wartościowymi narzędziami motywacji pracowników.

Sekret produktów motywacyjnych

Badania wykazują jasno, że choć pracownicy są zadowoleni z regularnych zarobków to jednak uczucie dumy towarzyszy im najczęściej w związku z osiągnięciami nagradzanymi prezentami. A to dlatego, że każdy potrzebuje pozytywnego umocnienia.

W jednym z artykułów zamieszczonych przez dział personalny Florida International University autor przytacza badania na temat sposobów wyrażania aprobaty i przyznawania nagród. Jak pisze, okazywanie uznania pomaga pracownikom, którzy dzięki niemu:

 • Czują się docenieni za to co robią
 • Są dumni ze swojej pracy i wykonywanych obowiązków
 • Są bardziej otwarci na konstruktywną krytykę
 • Starają się sprostać, a nawet przekroczyć oczekiwania odnośnie wydajności
 • Wspierają i promują pozytywną atmosferę, w której panują pochwały
 • Odczuwają większą radość z wykonywanej pracy
 • Bardziej angażują się w pracę na rzecz organizacji
 • Mają lepsze relacje zewspółpracownikami

Z kolei w artykule opublikowanym na blogu Globoforce, 25 Great Statistics on Empoyee Recognition, Darcy Jacobsen podaje aż 25 statystyk dotyczących pochwał i wyrażania uznania pracownikom. Wynika z nich m.in., że:

 • powodem numer jeden, dla którego większość Amerykanów rezygnuje z pracy jest to, że nie czują się docenieni (aż 65% ankietowanych uznało, że nie dostało odpowiedniego uznania za pracę w zeszłym roku)
 • organizacje z najbardziej rozwiniętymi praktykami wyrażania uznania mają 12-krotnie większą szansę na lepsze wyniki biznesowe
 • na pytanie, co liderzy powinni zrobić, by zyskać większe zaangażowanie pracowników aż 58% respondentów stwierdziło, że wyrazić swoje uznanie
 • gdy firmy wydadzą 1% lub więcej procent płac na okazanie uznania aż 85% widzi pozytywny wpływ na zaangażowanie

A jaki powinien być ten idealny produkt motywacyjny dla pracowników? Poniżej nasza lista polecanych produktów:

 

1. Obrazy i plakaty motywacyjne na ścianę

inspirujący-obraz

 

Stara prawda mówi o tym, że w każdym miejscu pracy otoczenie istotnie wpływa na wydajność pracy. Z tego m.in. powodu obrazy oraz plakaty to jedne z najbardziej trafnych form inspiracji. W prosty sposób wyrażają emocje i mają ogromną moc oddziaływania na postawy i zachowania pracowników. Potrafią skłonić ich do identyfikacji i naśladownictwa pewnych zachowań. Zachód słońca, dalekie, wymarzone miejsce podróży, obraz sportowca wytrwale wspinającego się na szczyt wysokiej góry- wystarczy jeden rzut oka, by zyskać większą motywację. W zależności od tego, w jakim kierunku pragniesz rozwijać swoje przedsiębiorstwo możesz wybierać obrazy, które wspierają różne wartości np. przywództwo czy współpracę. Wieszając na ścianach obrazy wzmocnione dodatkowo trafnym cytatem motywacyjnym  dostarczysz swoim pracownikom sporą dawkę pozytywnych emocji i przeżyć praktycznie bez ruszania się z miejsca. Jeśli wybierzesz te naprawdę trafne w stosunku do działań swojej organizacji zyskasz większe zaangażowanie pracowników, ograniczając koszty tylko do wydruku oraz oprawienia wybranych przez siebie zdjęć.

2. Długopis, podkładka pod mysz, spinacze

zabawny-długopis

Jeśli Twoi pracownicy wykonują prace biurowe i dużo czasu spędzają przy komputerze to idealnym prezentem dla nich będą powyżej wymienione gadżety. Długopis z motywacyjnym cytatem, podkładka pod mysz ze słowami podziękowania za dobrze wykonany projekt, spinacze o śmiesznym kształcie przypominające np. o znaczeniu pracy zespołowej-wszystkie te rzeczy są w stanie uwolnić dodatkowe pokłady twórczej energii Twojego pracownika. Niskie koszty ich produkcji sprawiają, że o zakup tego typu gadżetów możesz się pokusić nawet jeśli prowadzisz niewielką firmę.

3. Kalendarze motywacyjne i notesy firmowe

zabawny-kalendarz-dla-zatrudnionych

Kalendarze motywacyjne, jako jedne z najważniejszych rzeczy jakie na swoich stanowiskach pracy trzymają zatrudnieni są idealnym prezentem inspirującym do zwiększenia wydajności. Nikogo nie trzeba przekonywać o tym jak trudno jest planować spotkania czy zapamiętywać dane bez ich pomocy. Choć pojawiło się wiele odpowiedników kalendarzy w wersji elektronicznej, to jednak te tradycyjne, które nie potrzebują dodatkowego zasilania wciąż cieszą się uznaniem. Ich wartość w szczególności docenią osoby pracujące w terenie, a także te, które po utracie ważnych informacji z kalendarzy elektronicznych, przekonały się o słuszności zapisu informacji na dwa sposoby.

Sprawdzonym produktem motywacyjnym są także firmowe notatniki jako podstawowe miejsce zapisu krótkich informacji. Jeśli spersonalizujesz je dodając do każdego imię i nazwisko pracownika i wybierzesz ciekawą formę ( np. ścięte po skosie czy spięte drutem w kształcie spirali) możesz sprawić, że nabiorą one indywidualnego charakteru, a co za tym idzie także większego znaczenia dla Twojego pracownika.

Dając w prezencie zatrudnionemu taki kalendarz czy notes z logo firmy na okładce upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony kalendarze i notatniki, ze względu na swoje walory użytkowe podniosą morale pracownika, a z drugiej staną się żywą reklamą, wspaniałym narzędziem do rozpowszechniania marki na zewnątrz.

4. Kubek, torba na zakupy, breloczek

kubek-dodający-motywacji

To  produkty motywacyjne, których największą zaletę stanowi fakt, że pracownik będzie mógł z nich korzystać także poza miejscem pracy. W ten sposób nie tylko dasz pracownikowi sygnał, że go doceniasz, ale również ocieplisz wizerunek firmy. Kubek jako przedmiot, z którego Twój pracownik skorzysta o różnych porach dnia-jest idealnym prezentem na każdą okazję. Poranna kawa w ulubionym kubku o ciekawym kształcie, z motywującym nadrukiem czy śmiesznym zdjęciem poprawi humor Twojego pracownika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Innym pomysłem na niedrogie prezenty motywacyjne, z których Twój pracownik będzie mógł korzystać na co dzień są breloczki do kluczy czy np. torby na zakupy. Decydując się na taki podarunek  pomagasz w stworzeniu dobrej atmosfery, mającej przełożenie na efekty pracy, a osobom z zewnątrz dajesz sygnał, że swoim pracownikom oferujesz dobre warunki pracy.

5. Medale, dyplomy, puchary

figurka-nagroda

To produkty, którymi uhonorujesz pracowników, którzy zasłużyli na specjalne uznanie. Dyplomy, medale, rzeźby- przyznawane za konkretne osiągnięcia/efekty to trofea, na które Twój pracownik będzie spoglądał z dumą. To właściwe prezenty motywacyjne, ponieważ są zarówno dobrą formą potwierdzenia właściwej drogi, w którą podąża pracownik, jak również motywacją do dalszych działań. Takim trofeum może być też książka/ebook - przykładowo: darmowy e-book ,,Jak radzić sobie ze zmianą w cyfrowym świecie", z którego Twój pracownik dowie się m.in. jak radzić sobie z powszechnymi problemami życia zawodowego: stresem, przepracowaniem, wypaleniem zawodowym i jak zyskać większą motywację do pracy.

Przemyślane produkty motywacyjne dla pracowników to nie wydatek, ale inwestycja w przyszłość. Możliwość doboru zgodnie z branżą, a nawet dopasowania ich do czynności wykonywanych przez konkretną osobę sprawia, że każdy spośród Twoich pracowników może poczuć się ważny i doceniony. Bez względu jednak na jakie formy okazywania uznania się zdecydujesz pamiętaj o tym, co pracownicy cenią najbardziej: funkcjonalność i wysoką jakość. Niech prezenty, które wybierzesz będą dla pracownika wygodne i praktyczne, by często ich używał, a z drugiej strony niech cieszą jego oko. Ciekawy design, forma i kolor, w połączeniu z wysoką jakością wykonania sprawią, że pracownik będzie czerpał radość z korzystania z nich i chętnie do nich powracał.