Przed takim dylematem staje mnóstwo osób każdego roku. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że jedna z opcji jest ogólnie lepsza od drugiej. Jest to bowiem uzależnione od wielu różnych czynników. Zarówno jedna jak i druga forma zarobkowania ma swoje plusy i minusy.
Niezależna praca na własną rękę a kontrolowana na etacie
Funkcjonują różne poglądy na temat form zarobkowania. Są osoby, które bardzo chwalą sobie pracę na etacie i są oczywiście też takie, które postrzegają to przez pryzmat ograniczenia własnego rozwoju i zdecydowanie bardziej wolą pracować samodzielnie. Starając się odpowiedzieć sobie na pytanie jak zdobyć pracę marzeń rozważają różne kwestie. Wśród najważniejszych, najczęściej poruszanych zagadnień, jakie związane są z zarobkowaniem i stają się argumentami będącymi za lub przeciw danej formy pracy wymienia się:
Niezależność. W trakcie prowadzenia własnej działalności realizowana jest na wielu płaszczyznach. Wiąże się zarówno z elastycznym czasem pracy (można pracować rano, można wieczorem), możliwością wyjechania na wakacje w wyznaczonym przez siebie terminie, ale przede wszystkim samodzielnym podejmowaniem decyzji. Podczas gdy pracując na etacie trzeba słuchać i wykonywać czyjeś polecenia, pracować w wyznaczonych godzinach, a chcąc wyjechać na wakacje trzeba prosić o zgodę.
Satysfakcja. Pracując dla siebie w końcu możesz się poświęcić temu co naprawdę lubisz robić, w czym jesteś dobry i to co cię naprawdę pasjonuje. Projektowanie ogrodów, grafika komputerowa, gotowanie- robiąc to co tak naprawdę kochasz możesz osiągnąć prawdziwą motywację do pracy, dasz radę pracować dłużej i wytrwalej, bez uczucia znużenia. Ponadto, gdy osiągniesz sukces możesz poczuć prawdziwą satysfakcję, że dokonałeś czegoś sam. Pracujesz na siebie i na swoją markę. Pracując ,,u kogoś” pracujesz na jego nazwisko, a w przypadku odniesienia sukcesu to prezes odbiera gratulacje i do niego płyną gratulacje. Mając to na uwadze będziesz miał mniejszą ochotę angażować się w swoją pracę, będziesz starał się zrobić jak najszybciej to co do ciebie należy i mieć wolne.
Zarobki. Zakładając firmę nie masz ograniczeń co do źródeł zarobkowania. Możesz zarobić znacznie więcej niż na etacie, a dodatkowo zyskać prestiż i uznanie. Pracując u kogoś największe profity trafiają do prezesa (najpierw ktoś musi zarobić żebyś Ty mógł otrzymać swoją pensję). Zazwyczaj taka pensja jest stała, czasem możesz mieć nadzieję na podwyżkę, ale nie zawsze możesz liczyć, że ją otrzymasz.
Między ryzykiem a bezpieczeństwem
Przedsiębiorcy, którzy z doświadczenia wiedzą jak wygląda praca na własny rachunek przestrzegają jednak przez zbyt idealistycznym podejściem do własnej działalności. Nie każdy bowiem świetnie odnajdzie się w roli przedsiębiorcy. Wprawdzie własna firma to satysfakcja, niezależność i możliwość większych zarobków, ale także:
- większe ryzyko
- ogromna odpowiedzialność
- dodatkowe obowiązki
Niezależnie od tego czy w danym miesiącu zarobiłeś czy twoje konto świeci pustkami musisz ponosić koszty prowadzenia firmy. W razie niepowodzenia to ty jesteś odpowiedzialny za skutki swoich nieprzemyślanych decyzji, ty tracisz zainwestowane pieniądze. Przez cały czas jesteś niepewny jutra, co wiąże się ze zdecydowanie większym stresem. Oprócz robienia tego co lubisz musisz jeszcze zająć się załatwieniem spraw formalnych, jesteś zobowiązany m.in. do prowadzenia księgowości. Tym samym musisz zagłębić się w przepisy podatkowe. Możesz zlecić prowadzenie księgowości osobie, która zajmuje się tym zawodowo, ale wtedy musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami.
Chcąc rozpocząć swoją działalność najważniejsze jest:
Nie ulega wątpliwości, że aby móc zaistnieć w branży musisz być naprawdę dobry w tym co robisz. Odnosi się to zarówno do wiedzy teoretycznej, ale również doświadczenia w branży. Największe sukcesy odnoszą osoby, które są pasjonatami swojej działalności. Nie szczędzą one bowiem czasu na rozwijanie swoich kompetencji, potrafią spędzać wiele godzin, a nawet dni pracując nad projektem, nie odczuwając uciążliwości swoich obowiązków lecz czerpiąc z nich przyjemność i satysfakcję. Jak mówi znane przysłowie: ,,Znajdź pracę, którą pokochasz, a już nigdy nie będziesz musiał pracować”.
Sama wiedza i doświadczenie może okazać się jednak niewystarczające jeśli okaże się, że na danym obszarze Twoje produkty czy usługi nie spotkają się z zainteresowaniem klientów. Trzeba więc wcześniejpostarać się przewidzieć czy będę mógł moje zajęcie spieniężyć. Trzeba więc wyjść naprzeciw wymaganiom klientów, którzy chętnie skorzystają z rozwiązań, które ułatwią im życie i będą praktyczne (wysoko cenione są obecnie pomysły zawierające pewną dozę nowoczesności). Warto sprawdzić, ile klientów może być zainteresowanych kupnem danej rzeczy czy usługi przeprowadzając np. testy na płatne reklamy kontekstowe czy przygotowując stronę internetową (ich założenie jest bardzo proste i bezpłatne) z ofertą, opisem działalności i możliwością natychmiastowego skorzystania z oferty.
W prowadzeniu biznesu przyda ci się również szereg innych praktycznych umiejętności, przykładowo:
- takie cechy charakteru jak zaradność, pracowitość, odwaga
- umiejętności osobiste np. zarządzanie sobą w czasie, planowania działań czy asertywność, kreatywność
- umiejętności interpersonalne- skuteczne komunikowanie się, umiejętności autoprezentacji, rozwiązywania konfliktów
Bardzo przydatne może okazać się również znajomość zasad marketingowych, promocji oraz nastawienie działania networkingowe.
Praca na etacie z kolei daje przede wszystkim bezpieczeństwo. Dzięki niej:
- masz stałe dochody. Już po pierwszym przepracowanym miesiącu możesz liczyć na przynajmniej minimalną pensję. Nie musisz nic inwestować, zarabiasz od razu
- wykonujesz tylko swoje obowiązki. Nie przejmujesz się księgowością, podatkami, ZUSem
- ciąży na tobie mniejsza odpowiedzialność, w najgorszym wypadku zostaniesz zwolniony i będziesz mógł poszukać pracy w innej firmie.
- możesz rozwijać się na koszt firmy. . By za nimi nadążyć za konkurencją nie można stać w miejscu. Wiele firm proponuje swoim pracownikom szkolenia i inne możliwości podnoszenia kwalifikacji, z czego możesz skorzystać zupełnie za darmo.
- masz wyznaczony czas pracy. W przypadku większości stanowisk czas pracy jest limitowany, jeśli musisz wziąć nadgodziny tosą one dodatkowo płacone.
Zarówno praca na etacie jak i na własną rękę ma swoje wady i zalety. Warto mieć na uwadze fakt, że podobnie jak nie dla każdego jest praca na etacie tak samo jest z własną działalnością. Wydaje się, że najważniejszym kryterium dotyczącym wyboru najwłaściwszej dla siebie formy zarobkowania będzie odpowiedzenie sobie na pytanie o swoje samopoczucie i oczekiwania. Możesz spróbować zarówno jednej i drugiej formy zarobkowania i samemu się przekonać. Samo założenie działalności można bowiem dokonać nawet w ciągu jednego dnia. Jak radzą specjaliści dobrze jest jednak przed rozpoczęciem własnej działalności popracować na etacie, by nie tylko zdobyć doświadczenie, ale również zobaczyć jak funkcjonuje firma od wewnątrz, co na pewno później się przyda. Inną alternatywą jest prowadzenie działalności gospodarczej godząc ją z pracą na etacie. Na pewno nie jest to łatwe, ale jak pokazują przykłady możliwe. Dużo zależy oczywiście od organizacji czasowej i priorytetów. Wyboru dokonujesz sam!
Komentuj przez Facebooka