Dla wielu osób, które decydują się na pracę w charakterze opiekunki osób starszych w Anglii, największą przeszkodą jest bariera językowa. Mimo, że posiadają oni podstawową znajomość języka (jest to wymóg konieczny, sprawdzany w procesie rekrutacji), to jednak w codziennych kontaktach z rodzimymi użytkownikami języka angielskiego,często doznają szoku: słowa wydają się brzmieć w zupełnie inny sposóbniż uczono na kursach, płynna wypowiedź rozmówcy jest absolutnie niezrozumiała, a wyrażenia z podręczników nie sąużywane na co dzień. W tym artykule przedstawiamy kilka popularnych przeszkód, które utrudniają komunikację w języku angielskim oraz radzimy jak się z nimi uporać.
1. Slang, dialekty i akcenty
Język potoczny (inaczej slang) jakim Brytyjczycy posługują się w codziennej komunikacji znacznie różni się od wersji, jakiej uczymy się w szkołach i na kursach. Jest onpowszechnie używany niemal przez każdą grupę wiekową, choć najbardziej popularny jest wśród młodzieży. Kolokwialnych wyrażeń oczywiście nie można znaleźć w podręczniku, dlatego aby zaznajomić się z nieformalnymi zwrotami używanymi na co dzień, warto zakupić słownik slangu. Świetnym pomysłem na połączenie przyjemnego z pożytecznym jest oglądanie filmów z napisami. Mowa potoczna pojawia się w wielu scenariuszach, dzięki czemu można się zaznajomić ze sposobem wymawiania poszczególnych słów, a także z kontekstem, w jakim używa się konkretnych zwrotów. Kolejną znaczną przeszkodą w komunikacji z Brytyjczykami są lokalne dialekty i akcenty. Dialekt, to słownictwo specyficzne dla mieszkańców określonego regionu, zaś akcent to sposób wymawiania wyrazów i intonacji zdań. Podczas, gdy dialekty są używane dość rzadko i częściej można je spotkać w literaturze i poezji aniżeli w codziennej komunikacji, akcenty są nieodłącznym elementem mowy Brytyjczyków. W Wielkiej Brytanii jest około 30 akcentów, co przysparza wielu problemów komunikacyjnych nie tylko obcokrajowcom, ale także rodzimym użytkownikom języka angielskiego. Trzeba się do tego przyzwyczaić, dlatego im więcej czasu będziemy spędzać wśród Anglików, tym lepiej będziemy ich rozumieć.
2. Brytyjczycy mówią bardzo szybko
Szybki tok wypowiedzi, sprawia, że wyrazy łączą się wniezrozumiały ciąg słów, z którego ciężko jest wydobyć sens. Najbardziej odczuwają to osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nauką języka angielskiego lub porozumiewają się nim na poziomie podstawowym. Anglicy bardzo często używają takżeskrótów, które dodatkowo utrudniają zrozumienie ich wypowiedzi. Są to nie tylko skróty gramatyczne (do not= don’t) ale także słowne („because” to często „cuz”, a „fabulous” to nic innego jak po prostu „fab”). Zrozumienie mowy szybkiej, w której występują wyrazy kolokwialne, lokalny akcent i skróty, jest nie lada wyzwaniem także dla anglistów, dlatego nie należy się tym przejmować. Osłuchanie się z językiem mówionym to kwestia czasu, jednak wymaga to nieustannej nauki i zaangażowania. Słuchanie anglojęzycznego radia, oglądanie lokalnej telewizji, a przede wszystkim spędzanie czasu z Brytyjczykami to najskuteczniejsze sposoby na to, by coraz więcej rozumieć, a także mieć większą pewność w mówieniu.
3. Znajomość kontekstu i podstawowych zwrotów
Sens wypowiedzi jest często zdeterminowany przez kontekst kulturowy. Warto zatem zgłębić wiedzę na temat lokalnej kultury i zwyczajów, a także posiadać podstawową wiedzę z zakresu polityki. Przykładowo, tzw. „teatime” to odpowiednik polskiego podwieczorku, który zwykle odbywa się około godziny 17-tej. W tym właśnie czasie Anglicy oddają się błogiemu wypoczynkowi pijąc herbatę z mlekiem. Warto pamiętać także o podstawowych zwrotach używanych na co dzień takich jak np.: „How areyou?” Youare OK today?” „How thingsaregoing?”W brytyjskiej kulturze bardzo popularny jest także tzw. small talk. To nic innego jak rozmowa o wszystkim i o niczym, która poprzedza główny temat, o którym będziemy rozmawiać.
Nieustanne poszerzanie kompetencji językowych pozwoli nie tylko lepiej porozumieć się z podopiecznym, ale także ułatwi wiele czynności życia codziennego. Ułatwi to także asymilację z lokalną ludnością, a co za tym idzie, pozwoli rozszerzyć sieć kontaktów. Jeżeli szukasz pracy jako opiekunka w Anglii i chcesz dowiedzieć się więcej jak można się do tego przygotować, zajrzyj na: www.promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-anglii/
Artykuł sponsorowany
Komentuj przez Facebooka