Rozmowa kwalifikacyjna jest kluczowym wydarzeniem z punktu widzenia całego procesu rekrutacyjnego. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pod względem merytorycznym, ale nie tylko. Obok zachowań werbalnych niezwykle istotny jest również komunikat, który przekazujesz poprzez swoje zachowanie. Postawa pełna szacunku wobec przyszłego pracodawcy jak również przyszłych obowiązków jest niezwykle istotne. Warto wiedzieć jakich zachowań unikać, by nie wywrzeć negatywnego wrażenia na rekruterze.
Jak wskazują badania rozmowa kwalifikacyjna jest najbardziej stresującą metodą rekrutacyjną:
Źródło: http://www.pracorama.pl/najnowsze-wyniki-badan-ipk/art_461
Biorąc pod uwagę poziom stresu w trakcie spotkania rekrutacyjnego łatwo o popełnienie błędu czy zachowanie, które może zostać źle odebrane. Jakich zachowań warto się wystrzegać w czasie spotkania rekrutacyjnego?
Przesadna bezpośredniość
Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna nie jest spotkaniem towarzyskim z ,,kumplem", z którym możesz wypić alkohol w lokalu, więc opowiadanie kawałów, zaśmiewanie się w głos, zbytnie zbliżanie się do rozmówcy czy dotykanie go nie jest dobrym pomysłem. Ponadto nie bez zgrzytu odbędzie się zwracanie się do osoby, która nas rekrutuje na ,,ty" (chyba, że ona sama poprosi cię byś tak się do niej zwracał). Rekruter jest osobą, która decyduje o tym, czy dostaniesz daną pracę czy nie. Dlatego też musisz okazać mu szacunek i wykazać się wysoką kulturą osobistą.
Arogancja
W wielu poradnikach mówi się o zachowaniu pewności siebie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj jednak o umiarze. Na pewno nie wywrzesz dobrego wrażenia na rozmówcy jeśli nonszalancko rozsiądziesz się na krześle z miną ,,więc co macie mi do zaproponowania”. W korporacjach, w których pracuje duża ilość osób wysoko ceniona jest umiejętność pracy w grupie. Nawet jeśli posiadasz dużą wiedzę i doświadczenie na stanowisku, na które aplikujesz to brak umiejętności komunikacyjnych, które potwierdzisz swoim zachowaniem sprawi, że od razu twoja kandydatura zostanie odrzucona. Nikt bowiem nie lubi pracować z arogantami i ignorantami.
Kłamstwo
Nigdy nie staraj się ubarwić swojego CV kłamiąc. Wiele informacji bardzo łatwo i szybko można zweryfikować. Nawet więc jeśli teoretycznie otrzymasz dane stanowisko dzięki umiejętnościom, których w rzeczywistości nie posiadasz, to szybko taką pracę stracisz, a dodatkowo zyskasz miano oszusta.
Zasypywanie rekrutera pytaniami
Masz prawo zapytać rekrutera o kwestie, które cię interesują. Zadawanie pytań jest potwierdzeniem rzeczywistego zainteresowania stanowiskiem na które aplikujesz, ale jeśli tych pytań będzie zbyt dużo możesz dla rekrutera okazać się męczący. Pamiętaj, żeby zapytać tylko o kwestie najważniejsze np. o zarobki, jeśli informacje na ten temat nie zostały ci wcześniej udzielone itp.
Nietrafione odpowiedzi na pytania- gwóźdź do trumny
Jeśli zastanawiasz się jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej to pamiętaj, by być uważnym przygotowując odpowiedzi na pytania rekrutera. Na pytanie o swoje wady nie możesz powiedzieć, że jesteś leniwy czy pazerny na pieniądze ani, że największą twoją porażką było zmarnowanie szansy na lukratywny kontrakt. Musisz pokazać rekruterowi, że owszem nie jesteś osobą idealną, ale, że znaczenie twoich błędów było mało szkodliwe z punktu widzenia interesów firmy i że wyniosłeś z danego doświadczenia naukę. Nie oczerniaj swojego pracodawcy, nie mów, że najlepsze w twojej byłej pracy były darmowe wejściówki na basen.
Zachowaj fason przez cały czas
Pamiętaj, że rekruter będzie cię przez cały czas obserwował. Oczekując na spotkanie nie okazuj swojego zdenerwowania czy nastawienia bojowego, nie obgryzaj paznokci, nie przebieraj nogami. W czasie rozmowy nie baw się wizytówką firmy czy też długopisem, staraj się unikać wszelkich nerwowych zachowań. Kiedy rekruter podziękuje za spotkanie nie pozwól sobie na zbytnie wyluzowanie, gdyż to nie koniec spotkania, ani oceny ciebie. Rekruter widząc zmianę twojej postawy może stwierdzić, że twoje wcześniejsze zachowanie było wymuszone i włożyłeś w nie dużo wysiłku, innymi słowy nie zachowywałeś się naturalnie. Na wyluzowanie możesz sobie pozwolić dopiero po opuszczeniu budynku firmy.
Oryginalność ponad miarę
Wiele osób zbyt mocno bierze sobie do serca radę, iż w czasie spotkania ,,trzeba wyróżnić się". Wyśpiewanie czy wyrecytowanie swoich umiejętności nie jest dobrym pomysłem, podobnie jak opowiadanie dowcipów czy oryginalny strój. Źle odbierane jest również wręczanie rekruterowi prezentów czy zaproszenie na spotkanie na gruncie prywatnym. Pamiętaj, zanim coś zrobisz lub powiesz zastanów się, gdyż zamiast zostać odebrany jako osoba oryginalna możesz narazić się na śmieszność.
Przygotowanie merytoryczne, znajomość mowy ciała, kultura osobista, a także unikanie dziwnych zachowań to podstawa w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj także o wzięciu ze sobą podstawowych dokumentów: CV, certyfikaty, referencje itp. Pracodawca mógł ich nie wydrukować, a ty jako profesjonalista powinieneś je mieć przy sobie w teczce (dokumenty nie mogą być wymięte ani poplamione). Jako, że w czasie spotkania rekrutacyjnego musisz jak najlepiej zaprezentować się przyszłemu pracodawcy śmiało mów też o swoich zaletach, nie bój się, że zostanie to odebrane jako ,,przechwalanie się”.
Komentuj przez Facebooka