Zanim wyjedziesz na urlop

Wraz z nastaniem lata oczywiste staje się, że już niedługo wybierzesz się na urlop. Taki odpoczynek z dala od zgiełku codziennych obowiązków, może być wspaniałą rzeczą, o ile przygotujesz się do niego odpowiednio wcześniej. W przeciwnym razie, twój urlop może się łatwo zmienić w zwyczajne pracujące tygodnie, z jedną różnicą - brakiem środków i zasobów z których korzystasz na co dzień.

Dla wielu osób praca w czasie wolnym, czy choćby okazjonalne sprawdzanie maila, jest po prostu sposobem na życie. Poniżej opisano 5 rzeczy, które powinnieneś zrobić zanim wyjedziesz na urlop.

1. Ustaw sobie wiadomości na służbowym emailu oraz poczcie głosowej, powiadamiające klientów oraz kolegów z pracy, że znajdujesz się poza biurem. Nie chodzi tutaj o zwyczajną grzeczność, jest to także produktywna wskazówka. Poinformowanie innych, że znajdujesz poza pracą, jest świetnym sposobem na powstrzymania ich przed próbami skontaktowania się z tobą i zostawiania stosu wiadomości na biurowej poczcie głosowej. Jednym zdaniem: za pośrednictwem wszelkich kanałów komunikacji, przygotuj się na urlop.

2. Deleguj trwające projekty, za które jesteś odpowiedzialny. Jeśli masz taką możliwość, przekaż swoje zajęcia komuś innemu. W ten sposób nie tylko upewnisz się, że cele kierunkowe twojego biura będą kontynuowane, ale także sam na urlopie będziesz miał o jedną rzecz na głowie mniej. Nawet jeśli nie masz podwładnego, któremu mógłbyś przekazać swoje obowiązki, znajdź kolegę z biura, który mógłby przejąć je w zamian za podobną przysługę w czasie, gdy on będzie na urlopie.

3. Na wszelki wypadek, sporządź dla siebie awaryjną kopię ważniejszych nazwisk, numerów oraz plików. Chcąc stać się czołowym graczem w swojej firmie, nie możesz dać się wytrącić z równowagi. Musisz być pewien tego, że będziesz w stanie osiągać krótkoterminowe cele, swoje oraz firmy, każdego dnia. Taka kopia biurowych niezbędników zapewni ci spokój, dając świadomość zabezpieczenia w przypadku jakiegokolwiek kryzysu.

4. Pozostaw swoje dane do kontaktu osobie, której ufasz. W świetle prawdziwego zagrożenia-kryzysu, twoje biuro powinno być zdolne skontaktować się z tobą. Zostaw swój urlopowy numer telefonu i adres zaufanej osobie z biura, która skontaktuje się z tobą tylko w ostateczności.

5. Zawsze przed opuszczeniem firmy, posprzątaj swoje biurko. Jest to dobra wskazówka, wspomagająca zarządzanie, szczególnie w okresie tuż przed urlopem. Ostatnią rzeczą, którą chcesz oglądać po powrocie z urlopu, to biurko zawalone starymi rzeczami i nieaktualnymi dokumentami. Biorąc na to poprawkę, warto więc rozważyć posprzątanie i zorganizowanie swojego miejsca pracy. Koniec końców, nowych dokumentów do przeanalizowania nie zabraknie, gdy wrócisz z urlopu. Poza tym mając dobrze zorganizowane biurko, ułatwisz życie współpracownikom szukającym na nich potrzebnych materiałów. Jest to zawsze jeden powód mniej, by zakłócać twój urlop.

Powyższe rady odnoszą się oczywiście do ludzi poważnie myślących o odpoczynku. Niestety choć wszyscy potrzebujemy momentu na odsapnięcie, wiele osób cierpi na syndrom odrzucenia urlopu. Wspomniane jednostki podając różne powody, świadomie rezygnują z 
należnych im dni wolnych. Upewnij się, że ty nie należysz do tego grona.