Zasady tworzenia prezentacji

Umiejętność tworzenia wartościowej i ciekawej prezentacji jest w dzisiejszych czasach na wagę złota. Przekonują się o tym wszyscy, począwszy od maturzystów, skończywszy na menagerach. I chociaż nie ma złotego środka na idealną prezentację, a każdy temat można przedstawić na sto różnych sposobów, istnieją pewne zasady, które zdają się być uniwersalne.

 

1. Stań się specjalistą w danej dziedzinie

Znając temat swojej prezentacji, zacznij gromadzić potrzebne materiały. W celu uniknięcia jednostronnego spojrzenia na dane zagadnienie, postaraj się wykorzystać jak najwięcej źródeł informacji. Czytaj książki, artykuły, oglądaj filmy i surfuj po Internecie. Wszechstronne poznanie tematu sprawi, że występując będziesz się czuł pewniej a przekazywane przez ciebie informacje mają szansę okazać się aktualne i wieloaspektowe. Pomyśl również o tym, jak zaprezentować siebie.

Ale pamietaj, że znajomość tematu nie wystarczy! Trzeba umieć się zaprezentować jako ekspert, i o tym dowiedz się z poniższego video.

 

Aby wiedzieć, co i w jaki sposób mówić, musisz być świadom, do kogo skierowana jest prezentacja. Znajomość profilu odbiorcy pozwoli ci uniknąć podstawowych błędów takich jak:

  • Używania zbyt prostego/skomplikowanego języka
  • Powielania wiedzy już zdobytej przez odbiorców
  • Używania niestosownych/niezrozumiałych dygresji

 

3. Określ cel prezentacji

Przed bezpośrednim kreowaniem prezentacji bardzo ważne jest zadanie sobie pytania: Co chcę osiągnąć? Po co to robię? Już w trakcie analizy odpowiedzi, zaczniesz podświadomie ukierunkowywać swoją prezentację. Poznanie celu wystąpienia, pomoże ci również uszeregować zebrane wcześniej materiały.

 

4. Dobierz pomoce dydaktyczne

Mając świadomość faktu, ze w grupie twoich odbiorców znajdziesz zarówno wzrokowców, słuchowców jak i kinestetyków, warto zadbać o różnego rodzaju środki przekazu, które pomogą ci dotrzeć do jak największej liczby osób. Tym samym postaraj się przygotować prezentacje multimedialną, dodatkowe artykuły, rzutnik itp.. Jednak i tutaj należy uważać na pewne pułapki:

- sprawdź salę, w której ma się odbyć prezentacja, dowiedz się jakie urządzenia masz do dyspozycji – tym samym unikniesz przykrych niespodzianek

- powinieneś dokładnie przemyśleć moment rozdania wszelkich pomocy dydaktycznych - pamiętaj, że dana czynność zazwyczaj pochłania uwagę słuchaczy, tym samym przerwij swój wykład na tą chwilę.

 

5. Określ plan prezentacji

Aby podczas wystąpienia uniknąć chaosu, bardzo ważne jest stworzenie zarysu tego, co się będzie działo. Napisz na kartce główne tezy swojej wypowiedzi. Następnie uszereguj je zgodnie z własnym uznaniem. Główną zasadą jest zaczynanie prezentacji od rzeczy ogólnych, ze stopniowym ich uszczegółowieniem. Projektując plan, podporządkuj treści celowi swego wystąpienia. Mając już określony schemat działania: czas na próbę. Wykonaj swoją prezentacje przed lustrem, znajomymi, rodziną. Pozwoli ci to na określenie czasu, jaki będziesz potrzebował na wystąpienie, jak i usłyszysz informacje zwrotne, dotyczące przekazywanych treści.

 

6. Prezentacje czas zacząć

Kiedy w końcu nadejdzie ten dzień, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach:

 

  • Dobierz stosowny ubiór – nie lekceważ swych odbiorców
  • Postaraj się nie okazywać tremy – pamiętaj tylko ty tak naprawdę wiesz jak bardzo się boisz
  • Zmieniaj tempo mówienia oraz intonację głosu
  • Bardzo ważne jest twoje nastawienie do danej prezentacji – nie ma nic gorszego jak rozpoczęcie prezentacji słowami: "no dzisiaj to dopiero będzie nudno"
  • Postaraj się utrzymywać kontakt wzrokowy ze słuchaczami - nie czytaj z kartki!
  • Zorganizuj się czasowo: publiczność powinna mieć okazję by zadać ci pytania. Jeśli nie znasz odpowiedzi na jakieś zagadnienie, zamiast kłamać, obiecaj, że postarasz się zdobyć dane informacje w najbliższym czasie.

 

Tworzenie i przeprowadzenie prezentacji jest procesem złożonym, a tym samym dla wielu osób bardzo stresującym. Aby wystąpienia stały się dla ciebie wyzwaniem, a nie zagrożeniem, warto zastosować wyżej wymienione zasady. Minimalizując źródła napięć zobaczysz, że "nie taki wilk straszny, jak go malują".