Modyfikacja ścieżki zawodowej zawsze pociąga za sobą wiele trudności, którym człowiek musi stawić czoła. Dodatkowo jak pokazują statystyki, im jednostka jest starsza, tym ciężej przychodzi jej dokonywanie wszelkich zmian, w tym także zawodowych. Co zatem należy zrobić, aby z sukcesem dokonać modyfikacji swojej ścieżki kariery będąc w dojrzałym wieku?
Naucz się słuchać swojego wewnętrznego głosu – uwierz w to, że ty sam najlepiej wiesz co jest dla ciebie dobre. Opinii innych na swój temat, słuchaj z szacunkiem, ale również z odpowiednim dystansem. Zaufaj sam sobie i temu, że tak naprawdę większość odpowiedzi na dręczące cię pytania jest ci znana. Jak pokazują fakty, odrobina egoizmu w planowaniu ścieżki kariery w dojrzałym wieku, daje bardzo pozytywne efekty.
Pamiętaj, że podjęta decyzja nie jest ostatecznością – jak pokazują statystyki, zmiana kariery w dojrzałym wieku, jest co raz częstszym zjawiskiem. Głównym powodem danego trendu, okazuje się dążenie człowieka do sukcesu, który byłby miarodajny w stosunku do jego stażu i wniesionego wkładu. To oznacza, że bez względu na to jakiego wyboru dokonasz dzisiaj, prawdopodobnie w przyszłości ulegnie on modyfikacji. Tym samym zamiast zamartwiać się nad podjęciem odpowiedniej decyzji co do zawodu, wybierz intuicyjnie najlepsze w twoim odczuciu wyjście i zacznij działać.
Szersza perspektywa co do kariery – zdecyduj, czy wolisz pozostać w sytuacji w jakiej jesteś teraz, pracując na podobnych warunkach i wykonując tą sama pracę, czy twój wewnętrzny glos podpowiada ci, że byłbyś szczęśliwszy posiadając własny biznes, lub wykonując inny zawód. Nie ulegaj patrzeniu na swoją przyszłość poprzez pryzmat tego, co inni twierdzą i co w swoim odczuciu powinieneś zrobić. Nie ograniczaj swoich myśli. To najprostsza droga w kierunku wypalenia zawodowego. Analiza pragnień przy zastosowaniu patrzenia z większej perspektywy, pozwoli ci dostrzec nowe możliwości, które zaprowadzą cię do realizacji głęboko zakorzenionych pragnień, związanych ze zmianą twojej ścieżki kariery.
Zmiana kariery: kieruj się instynktem – dokonując wyborów sugeruj się własnymi, spontanicznymi odczuciami. Często sprawdza się tutaj zależność, gdzie pierwsza myśl okazuje się najlepsza. Dodatkowo unikaj zamartwiania się tym, czy na pewno uda ci się osiągnąć obrany cel. Być może na daną chwilę wybrana ścieżka zawodowa może wydawać się nieosiągalna, jednakże wraz z podjętymi działaniami i twoją determinacją zobaczysz, że jeśli człowiek naprawdę czegoś pragnie, cały wszechświat zdaje się go wspierać.
Zaufaj sobie przy zmianie kariery – dokonując decyzji odnośnie zmiany swojej kariery, musisz uwierzyć w siebie. Zrozum, że z twoim doświadczeniem i dojrzałością, sam sobie jesteś najlepszym doradcą. Bywa, że w celu zdobycia danego zaufania, konieczne jest (w początkowej fazie zmiany ścieżki kariery) utrzymywanie swoich myśli i planów w tajemnicy. Dany styl postępowania, pozwoli ci uniknąć konfrontacji z innymi ludźmi, którzy często mają tendencję do lekceważenia osób, deklarujących chęć podążania za swoimi marzeniami.
Stwórz indywidualny plan rozwoju – w momencie, kiedy wypracujesz w sobie taktykę słuchania swoich wewnętrznych odpowiedzi, warto rozpocząć zapisywanie swoich przemyśleń. Dane przedsięwzięcie ma na celu stworzenie twojego indywidualnego planu rozwoju. Wspomniane narzędzie jest szczególnie przydatne dla ludzi w dojrzałym wieku, gdyż umożliwia ono skonfrontowanie wszystkich sfer życia, co przyczynia się do podjęcia działań sprzyjających ogólnej życiowej równowadze.
Wraz z wiekiem zmieniają się ludzkie pragnienia, cele, aspiracje. Tym samym coraz częstsza chęć zmiany kariery u osób dojrzałych, nie powinna już nikogo dziwić.
Komentuj przez Facebooka