Jak sobie radzić po utracie pracy

utrata-pracy

Zwolnienie z pracy, zwłaszcza niespodziewane często wywołuje szok. Wielu osobom towarzyszy wtedy uczucie bezradności, obniżonego poczucia własnej wartości, lęku o swoją przyszłość. Jak sobie radzić po utracie pracy? Co zrobić by łatwiej przetrwać ten ciężki okres w życiu?

Stresujące wydarzenia w życiu - lista

Utrata pracy jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Potwierdzają to badania dwóch amerykańskich psychiatrów Holmes i Rahe, którzy stworzyli listę 43 najbardziej stresujących wydarzeń życiowych. Utrata pracy znalazła się na 8 miejscu:

stresujace-sytuacje-w-zyciu

Źródło: ona-i-on.wieszjak.pl/w-spoleczenstwie/292570,Skala-stresu-co-nas-najbardziej-stresuje.html

Jak przetrwać okres po utracie pracy?

Odejdź z pracy godnie

Skoro zostałeś zwolniony na pewno okazywanie swojemu byłemu szefowi swojej frustracji niczego ci nie da.  Myśl logicznie. Jeśli utrata pracy nie była wynikiem twoich zaniedbań to postaraj się o to, by otrzymać od byłego pracodawcy dobrą rekomendację oraz  należne wynagrodzenie. Postaraj się maksymalnie wykorzystać ostatnie chwile w swojej byłej firmie, nie narażaj się na dodatkowy stres w pracy, paląc za sobą mosty niczego nie zyskasz.

Inwestuj w siebie

Rynek pracy nieustannie ewoluuje, zmienia się zapotrzebowanie na różne zawody, kwalifikacje. Nawet dobrze prosperujące firmy często muszą zakończyć swoją działalność. W tej sytuacji najlepszym wyjściem będzie ciągła dbałość o swój rozwój osobisty oraz podnoszenie swoich kompetencji. Najlepiej zacznij to robić jeszcze zanim zawiśnie nad tobą widmo zwolnienia. Jeśli więc masz możliwość w swojej obecnej pracy czegoś się nauczyć, uczestniczyć w kursach i szkoleniach pracowniczych to rób to z chęcią. Pamiętaj o tym, że ty sam jesteś dla siebie największym potencjałem. Zgodnie z obowiązującymi trendami staraj się więc aktualizować swoją wiedzę i nabywaj umiejętności potrzebne w cyfrowym świecie. Jeśli wiesz, że za niedługo dział, w którym pracujesz zostanie zlikwidowany to najpierw możesz szukać swoich możliwości rozwoju w innym dziale firmy. Bądź aktywny, obserwuj co dzieje się w twoim miejscu pracy. Nie wmawiaj sobie ,,że jakoś to będzie”, a praca sama cię znajdzie. Inwestycja w swojej kwalifikacje zawsze się zwraca. Nawet jeśli nie uda ci się zachować pracy masz większą szansę na znalezienie nowej.

Nastaw się optymistycznie do zmian

Aby móc poradzić sobie z sytuacją utraty pracy musisz być po prostu elastyczny, świadomy, że zmiany mogą nadejść. Nie odnoś się do nich w sposób negatywny. Potraktuj je jako szansę na zmianę swojego życia na lepsze, nowe inspiracje, nowe doświadczenia, szansę na poznanie nowych ludzi. Przejmij kontrolę nad swoim życiem i zawsze myśl perspektywicznie. Tylko bowiem od twoich decyzji, twoich starań zależy jak sobie poradzisz w tej sytuacji. Usiądź z kartką papieru i długopisem i zastanów się co potrafisz robić, co chciałbyś robić, jakie masz talenty, co jest twoją pasją. Może to najwyższy czas na to, by w końcu rozpocząć działalność na własną rękę? Obiektywna ocena twojej wiedzy i umiejętności pozwoli ci lepiej zaplanować dalszy plan rozwoju. Może wyjedziesz na krótkie wakacje, w czasie których pozbierasz myśli, odpoczniesz i zyskasz dodatkową energię? Na pewno bardzo ci się to przyda.

Daj się odkryć na nowo

Aby znaleźć kolejną pracę potrzebujesz, żeby na nowo ktoś cię zauważył, docenił. Bądź więc aktywny. Nie tylko przeglądaj ogłoszenia o pracę ale sam też kontaktuj się z firmami, w których chciałbyś podjąć pracę. Napisz profesjonalne CV oraz list motywacyjny, przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej, śledź trendy na rynku pracy, uczestnicz w targach pracy i innych imprezach masowych, nawiązuj nowe znajomości. Zadbaj też o swój dobry wizerunek w sieci- stwórz profesjonalny profil na Goldenline, Facebooku. Daj się poznać jako osoba chętna do nauki, gotowa na nowe wyzwania, pokaż się nowemu pracodawcy z jak najlepszej strony.

Utrata pracy to nie koniec świata, choć może się tak na początku wydawać gdyż często w takich sytuacjach pojawiaja się problemy z brakiem motywacji do zmian. Stagnacja i poczucie przygnębienia nie pomogą ci- musisz wziąć się do pracy nad sobą. Spotykaj się z przyjaciółmi, szukaj oparcia w rodzinie, nie zamykaj się w swoich czterech ścianach. Utrata pracy to moment przestoju dający chwilę zastanowienia się nad tym co możesz zrobić ze swoim życiem. Nie rozpamiętuj przeszłości tylko idź do przodu. Tylko w ten sposób możesz dobrze poradzić sobie z utratą pracy i zmianami.