Pierwszy dzień w nowej pracy- jak dobrze wypaść

Nowa praca- jak przeżyc pierwszy dzień

Nowe miejsce pracy to nowi ludzie, nowe wyzwania, nowe obowiązki. Każda zmiana pracy jest wyzwaniem, któremu musisz stawić czoło. Jeśli bardzo chcesz dobrze wypaść pierwszego dnia to naturalne, że w tym niezwykle ważnym dniu udzieli ci się stres. Jak zminimalizować jego poziom i bez przykrych niespodzianek przeżyć pierwszy dzień w nowej pracy? Jak nauczyć się radzić sobie ze zmianami?

Zmiana pracy- badania

Jak wynika z badań każdy z nas przynajmniej kilka razy w ciągu swojego życia zmieni pracę, a co się z tym wiąże przynajmniej kilka razy doświadczy uczucia jakie wywołuje pierwszy dzień w nowej pracy. Kwestia finansowa, a także lepsze warunki rozwoju połączone z możliwością szybkiego awansu są najbardziej powszechnymi powodami zmiany pracy. Jak powiedział wybitny psycholog zajmujący się aktywnością zawodową Neil Anderson ,, Nigdy już praca nie będzie dana nikomu raz na zawsze. Oznacza to konieczność bycia gotowym do stałych zmian, aktywności, częstego podejmowania decyzji i zdobywania nowych kwalifikacji” .

Jak wynika z badań IPK Polacy średnio zmieniają pracę co trzy lata, a zmiana kariery w dojrzałym wieku następuje znacznie rzadziej niż wśród osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową:

ile lat pracują w jednej firmie Polacy

    Źródło: http://www.pracorama.pl/najnowsze-wyniki-badan-ipk/art_605

W związku ze zmianą pracy za każdym razem znajdziesz się w nowym środowisku, staniesz w obliczu nowych obowiązków, poznasz nowych ludzi i  będziesz musiał budować swoje relacje  zawodowe na nowo. Niezwykle ważne są pierwsze tygodnie pracy w nowej firmie, a w szczególności pierwszy dzień w nowej pracy. Jak się do niego przygotować? Jak się zachowywać?

Pierwszy dzień w nowej pracy- wskazówki

Poniżej znajdziesz szereg wskazówek, które pomogą ci zminimalizować poziom stresu pierwszego dnia w pracy:

  1. Dobrze się przygotuj. Jeszcze zanim przekroczysz próg firmy postaraj się jak najwięcej o niej dowiedzieć: poznaj imiona i nazwiska osób na najwyższych stanowiskach, dowiedz się jakie cele stawia sobie firma, w jakim kierunku podąża, sprawdź jak wygląda kwestia ubioru- czy panuje styl bardziej formalny czy swobodny (pamiętaj, że w każdym wypadku musisz wyglądać schludnie i elegancko). Oblicz także ile czasu zajmie ci dotarcie z domu do pracy, sprawdź czy firma posiada wewnętrzny parking dla pracowników.  Jako, że proawdopodobnie pierwszego dnia nastąpi podpisanie umowy o pracę pamiętaj także o zabraniu dokumentów: przyda ci się na pewno dowód osobisty, świadectwo pracy oraz dokumenty potwierdzające twoje kwalifikacje.
  2. Zaprezentuj się jako osoba otwarta i przyjazna. Postaraj się dużo uśmiechać, zainicjuj rozmowę jeśli współpracownik tego nie zrobi, używaj mowy ciała do wyrażenia siebie jako osoby otwartej na nowe kontakty, spróbuj opowiedzieć innym coś o sobie.
  3. Słuchaj i obserwuj. Innymi słowy: miej oczy i uszy szeroko otwarte. Postaraj się chłonąć wszystkie informacje niczym gąbka. Nie krytykuj, nie narzekaj, nie plotkuj. Musi minąć trochę czasu zanim zapoznasz się z relacjami jakie panują w firmie, dowiesz się z czyim zdaniem trzeba się liczyć, z kim warto zawiązać bliższe kontakty, komu możesz ufać.
  4. Zadawaj pytania i cierpliwie słuchaj odpowiedzi. Jako osoba nowa w firmie masz prawo wielu rzeczy nie wiedzieć. Śmiało pytaj kolegów o kwestie, które są dla ciebie niejasne, a odpowiedzi słuchaj cierpliwie. Nawet jeśli coś wyda ci się nielogiczne nie staraj się na siłę przedstawiać innym swoich poglądów na ten temat ani krytykować. Taka postawa może zostać odebrana w sposób negatywny i sprawi, że cały zespół obróci się przeciwko Tobie. Musisz starać się wytworzyć pozytywna atmosferę między wami, pamiętaj, że chcesz aby inni traktowali cię jak sprzymierzeńca, nie jak wroga.
  5. Powierzone zadania wykonuj z dużym zaangażowaniem. Za nic na świecie nie możesz pokazać, że nic nie chce ci się robić. Włóż mnóstwo entuzjazmu w wykonywanie zadań. Pracuj sumiennie, nie obijaj się, nie rozmawiaj przez komórkę w czasie pracy, nie wychodź wcześniej z pracy, ani nie spóźniaj się.
  6.  Pamiętaj, że pozytywne nastawienie to połowa sukcesu. Nie myśl o tym, że coś może ci się nie udać. Spróbuj się zrelaksować i odstresować. Nie zrażaj się nawet jeśli coś pójdzie nie po twojej myśli- masz prawo do błędów. Nikt nie oczekuje od ciebie, że będziesz osobą idealną- ideałów nie ma.

Bez względu na to jak bardzo mocno będziesz zestresowany pamiętaj, by pozostać sobą i niczego nie udawać w kontaktach z innymi. Spośród wielu kandydatów pracodawca wybrał właśnie ciebie na to stanowisko, więc z pewnością wierzy, że odnajdziesz się w tej firmie. Spójrz na swoich współpracowników z innej perspektywy- każdy z nich kiedyś zaczynał pracę i przechodził przez to co ty w tym momencie. Spróbuj potraktować pierwszy dzień pracy jako nowe wyzwanie- nie jako koszmar.