Chiny – mieszkanka tradycji z nowoczesnością.

Chiny to jedno z największych i najludniejszych państw na świecie. Ogromna powierzchnia sprawia, że Chiny są krajem kontrastów. Wystarczy wspomnieć, że mieszka tam 56 grup etnicznych, a każda z nich posiada swoją wyjątkową kulturę, tradycję i zwyczaje. Chiny to także kraj różnorodny, jeśli chodzi o krajobraz. Począwszy od rozległych nizin, przez pustynie, wyżyny aż po ośmiotysięczne szczyty. W Chinach zobaczymy nowoczesne metropolie takie jak Szanghaj czy Hong Kong, a podróżując w centralne rejonu kraju, będziemy mieli okazję podziwiać tradycyjne chińskie wioski. Przez tysiąclecia terenami Chin rządziły potężne dynastie, które zostawiły po sobie ślad w postaci niesamowitych budynków i budowli. Wśród których najbardziej rozpoznawalnymi są Wielki Mur Chiński, Zakazane Miasto czy Terakotowa Armia.

Pekin i Zakazane Miasto

Pekin jest stolicą Chin od ponad 700 lat, to miasto, w którym nowoczesność i tradycja współegzystują obok siebie każdego dnia. Jednym z najważniejszych zabytków Pekinu jest Zakazane Miasto. Jest to kompleks pałacowy, który w przeszłości był siedzibą dla 24 cesarzy z dynastii Ming i Quing. Obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza tym w Pekinie odnajdziemy wiele innych zabytków świadczących o wielowiekowej historii Chin. Pałac Letni, Świątynia Nieba czy uznawany z największy na świecie Plac Bramy Niebiańskiego Pokoju zwany potocznie Tiananmen. Żeby poznać prawdziwy Pekin sprzed stuleci, trzeba zobaczyć zabudowane w tradycyjnym stylu wąskie uliczki - hutongi. Pekin to także nowoczesna metropolia oferująca odwiedzającym całodobowe atrakcje. Pekin jest miejscem, w którym wielu turystów zaczyna swoją przygodę w Chinach. Jeśli też się tam wybierasz sprawdź wszystkie wycieczki dostępne na stronie https://logostour.pl/kraje/chiny.

 

Jedwabny Szlak

Był to długi na 12 tysięcy kilometrów szlak kupiecki łączący Europę oraz Bliski Wschód z Chinami. Przez ponad 2000 lat kupcy z narażeniem życia transportowali tą drogą drogocenne towary takie jak jedwab, jadeit czy złoto. Szlak wiedzie przez malownicze chińskie obszary w tym Urumczi, Kaszgar i Turfan. Urumczi to miasto położone u podnóża gór Tie-Szan. Niegdyś bardzo ważny ośrodek położony na Jedwabnym Szlaku. Tradycje kupieckie są w nim żywe aż do dziś. Znajduje się tam największy pod względem powierzchni targ na świecie. Międzynarodowy Wielki Bazar to budynek w stylu muzułmańskim, na którym można kupić egzotyczne produkty, w tym takie, które są wytwarzane przez lokalne grupy etniczne. Kaszgar to miejsce różniące się od reszty Chin. Wszystko za sprawą kultury arabskiej od wieków obecnej na tych terenach. Największym zabytkiem jest tutaj Id Kah, największy w Chinach meczet zbudowany 600 lat temu. Znajdziemy tu również stare miasto pełne typowych dla miast arabskich krętych uliczek oraz targ, który działa nieprzerwanie od 1500 lat. Turfan to najcieplejsze miejsce w Chinach. Niegdyś ważny punkt na trasie Jedwabnego Szlaku i ośrodek buddyjski. To miejsce w którym zobaczyć można tradycyjną ujgurską architekturę. A najważniejszym zabytkiem jest minaret Emina. Turfan słynie też z przepysznych owoców takich jak arbuzy czy melony.
Przejazd Autostradą Karakorumską to zapierające dech w piersiach przeżycie pozwalające na podziwianie pięknych górskich krajobrazów. Poprowadzona przez Karakorum i Pamir jest najwyżej położoną na świecie drogą o utwardzonej nawierzchni. 

Wielki Mur Chiński

Wpisując w wyszukiwarkę frazę atrakcje turystyczne Chiny, jednym z pierwszych wyników będzie Wielki Mur Chiński. Jest to budowla imponujących rozmiarów, ciągnąca się przez tysiące kilometrów. Podobno dostrzec go można nawet z kosmosu. Długość muru to ok. 2400 kilometrów, a najlepiej zachowane fragmenty są udostępnione dla zwiedzających. Cały mur został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zadaniem muru była obrona państwa przed najazdami z północy a ponadto Wielki Mur Chiński zapewniał większe bezpieczeństwo handlarzom podróżującym Jedwabnym Szlakiem. Pierwszy odcinek muru powstał najprawdopodobniej już w III w. p.n.e. a zbudować go miał pierwszy cesarz Chin Qin Shi Huang. W ciągu kolejnych lat dobudowywane były kolejne odcinki mury, w końcu stał się on tak długi, że mieszkańcy Państwa Środka zaczęli nazywać go murem 10 tysięcy li. Co w ich języku oznacza coś o nieskończonej długości.

Chiny to kraj niesamowicie rozległy i zróżnicowany. Dzięki swej odmienności kulturowej stanowi świetny cel dla wszystkich tych, którzy w czasie wakacji nie lubią nudy. Niezliczona ilość zabytków, zapierające dech w piersiach krajobrazy i bogata kultura to elementy wyróżniające ten kraj. Chiny to także znana na całym świecie kuchnia, jej orientalny smak doceniany jest przez wiele osób. Ryż z warzywami, gotowane na parze pierożki czy kaczka po pekińsku to wyjątkowe specjały tej kuchni. Wybierając Chiny na swój wakacyjny kierunek, zyskujemy pewność przeżycia niesamowitej przygody w egzotycznej scenerii. Kiedy przyjdzie nam ochota na odpoczynek od zwiedzania, możemy skorzystać z atrakcji jakie oferują nowoczesne metropolie.