Jak efektywnie spędzić czas w Internecie

efektywne spędzanie czasu w internecie

Kiedy większość dzieci prosi rodziców o podłączenie Internetu, podnosi argument, że bardzo im on pomoże w nauce. Prawda jest taka, że Internet wciąga i często spędzają one czas na portalach społecznościowych, grach z przemocą w tle czy bezużytecznych, śmiesznych obrazkach. Sytuacja jest podobna nawet w przypadku wielu dorosłych – nierzadko marnują oni całe godziny na bezsensowne surfowanie po stronach będących „zabijaczem czasu” Dlatego kiedy czujesz, że Sieć zawładnęła twoim czasem - zacznij z tym walczyć.

1. Zamień bezużyteczne treści na portale edukacyjne

Lubisz ciekawostki? Nie rezygnuj z nich! Zamiast jednak bezmyślnie przeglądać obrazki czy memy z nieprawdziwymi historiami, wejdź na portal edukacyjny prezentujący treści z interesującej cię dziedziny. Mogą to być informacje naukowe, najnowsze wynalazki czy tajemnicze miejsca do zwiedzenia niedaleko naszego miejsca zamieszkania. Są portale edukacyjne, które starają się sprzedać wiedzę w sposób prosty i atrakcyjny, więc przerzucenie się na nie nie zajmie dużo czasu. A dzięki korzystaniu z nich mamy przynajmniej pewność, że zdecydowana większość przyswajanych przez nas treści jest rzetelnych i prawdziwych, dając nam konkretną wiedzę.

2. Filmiki

Twoją ulubioną rozrywką jest oglądanie śmiesznych filmików prezentujących zabawne zwierzęta czy wpadki innych osób? Zdaj sobie sprawę, że na pewno nie chciałbyś znaleźć się na miejscu tych ludzi, z których śmieje się nierzadko cały świat, a w większość przypadków wcale nie wyrażali oni zgody na prezentowanie swojego wizerunku. Zamiast wyszydzać kolejny upadek oglądaj filmiki, w których pokazane są różne triki, które będziesz mógł pokazać w towarzystwie. Woda samoistnie wlewająca się do butelki? Samodzielne tworzenie lodowca? A może niespotykane sztuczki z kartami? Naucz się „magicznych” sztuczek, które każdy będzie chciał zobaczyć! Dzięki temu zaspokoisz swoją potrzebę obcowania z niecodziennymi nagraniami, a jednocześnie nabędziesz całkiem przydatną umiejętność – zwłaszcza pożyteczną w gronie znajomych.

3. Portale społecznościowe

Siedzisz już którąś godzinę i bezwiednie przeglądasz te same zdjęcia i informacje? Czujesz, że tracisz czas, a jednocześnie nie potrafisz zrezygnować z tej czynności? Istnieją dwa sposoby, by przerwać tę spiralę marnowania czasu: albo wykasowanie swojego profilu albo wyznaczenie konkretnych godzin używania i bezwzględne wyłączanie się z Sieci w ustalonym czasie. Druga opcja wymaga posiadania silnej woli, bo a nuż się nam coś spodoba i znowu zmarnujemy kilka godzin. Dobrym sposobem jest naszkicowanie sobie rozkładu dobowego i zaznaczenie co w trakcie kolejnych godzin robimy. Być może się okaże, że gdy zobaczymy czarno na białym jak wiele czasu poświęcamy na rzeczy bezużyteczne, to chętniej sięgniemy po bardziej ambitne sposoby spędzania wolnego czasu.

4. Przekuj swoje skłonności w korzyść

Kiedy jednak nie możesz oderwać się od komputera, zastanów się czy tego czasu nie lepiej poświęcić na zarabianie. Duże firmy wciąż poszukują osób, które świetnie znają portale społecznościowe oraz potrafią komunikować się z potencjalnymi odbiorcami. Być może będzie to twój sposób na życie! Niektóre serwisy szukają zdolnych, młodych grafików, którzy będą tworzyć memy i grafiki. Zawsze można też zostać moderatorem forum - być może nie będzie z tego dużych przychodów, ale często można załapać się na różne bonusy czy gratisy.

Nie ma nic gorszego niż poczucie zmarnowanego czasu. Niestety wiele stron internetowych jest tak skonstruowanych i tak wciągających, że często po ich przeglądnięciu mamy poczucie winy z powodu spędzenia na nich zbyt wielu minut. Jak pokazuje życie możemy taki problem można rozwiązać na dwa sposoby: albo z nim walczyć albo przekuć na naszą korzyść. My szczególnie polecamy tę drugą opcję – portale edukacyjne czy odpowiednio wykorzystywane serwisy społecznościowe na pewno w tym pomogą.

Artykuł powstał przy współpracy z www.edutorial.pl.