Jak robić dobre zdjęcia krajobrazowe?

×

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form w drupal_retrieve_form() (linia 809 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
  • Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form' not found or invalid function name w drupal_retrieve_form() (linia 844 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
porady dla forografów

Jeśli przejrzysz zdjęcia krajobrazowe uznanych fotografów, z pewnością zauważysz kilka motywów, które przejawiają się w większości ich prac. Gra świateł, specyficzne ujęcie wody, odpowiednie przedstawienie gór. Jednak to przede wszystkim kompozycja sprawia, że zdjęcia są bardziej intrygujące.

 

Trójpodział jako złota reguła

Trójpodział nie bez powodu nazywają „złotą” zasadą kompozycji. Stosowana w malarstwie i architekturze reguła sprawdza się również w fotografii. Na czym polega trójpodział? Wyobraź sobie przecięcie kadru na trzy równe części, zarówno w pionie jak i poziomie. Powstanie w rezultacie obraz podzielony na dziewięć prostokątów. W części środkowej kadru zobaczysz cztery punkty na przecięciu linii pionowych z poziomymi. Te właśnie punkty są uznawane za najmocniejsze w kadrze miejsca, w których warto umieścić najważniejsze dla kompozycji elementy.

W fotografii przyrodniczej zasada trójpodziału odgrywa ogromną rolę. Bowiem poziome linie mogą wyznaczać na zdjęciu horyzont: jeśli sięgnie on pierwszej od dołu linii, zajmując 1/3 kadru, to uwagę oglądającego przykuje niebo, jeśli natomiast chcesz zaakcentować atrakcyjną fakturę ziemi, przeznacz na nią 2/3 kadru, podciągając linię horyzontu, aż do drugiej poziomej linii.

Na pierwszym planie

Dla kompozycji niemniej ważne od trójpodziału jest to, by na pierwszym planie znalazły się odpowiednie elementy W fotografii krajobrazowej jest to ważne tym bardziej, że przy spontanicznym wyborze miejsca do zdjęcia, do obiektywu potrafi trafić zupełnie niepotrzebna roślinność i tym samym zepsuć kadr. Pamiętaj zatem, by przed fotografowaniem rozejrzeć się w poszukiwaniu ciekawego ujęcia, a następnie dokładnie oczyścić teren.

Warto również wiedzieć, że niektóre kolory (np. czerwony na tle zieleni albo ciemna plama na jasnym tle) mocno przyciągają wzrok odbiorcy. Dlatego nie staraj się na siłę „chować” jaskrawych elementów gdzieś z tyłu. Lepiej umieścić kolorowy obiekt na pierwszym planie (drobne czerwone maki, a za nimi wielkie pole będą wyglądały korzystniej niż połacie zieleni z „przycupniętymi” z boku jaskrawymi kwiatami). Jeśli chcesz przedstawić na zdjęciu kilka elementów, pamiętaj, by największy z nich nie był osadzony na pierwszym planie.

Nie bój się pokazywać swoich zdjęć. Konstruktywna krytyka (nie tylko członków rodziny i najbliższych przyjaciół) i stosowanie się do wskazówek sprawi, że prędzej czy później zaczniesz robić dobre zdjęcia. Na pewno warto także korzystać z porad profesjonalistów, których doświadczenie może stanowić źródło cennych informacji o sztuce fotografii.