Jak wybrać zawód, który będzie odpowiadał naszej osobowości?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to się stało, że wybrałeś ten, a nie inny zawód? A może nie ma to dla ciebie znaczenia? Ludzie różnie podchodzą do swojej pracy. Jedni traktują ją po prostu jako źródło zarobku i nie muszą jej kochać, ważne, aby zapewniła im byt. Dla innych jest to okazja do kontaktów towarzyskich – gdyby nie praca, może w ogóle nie mieliby życia towarzyskiego... Ale jest też grupa osób, dla których zawód jest pasją, powołaniem, sensem ich życia. To ci szczęśliwcy, którzy łączą pracę z przyjemnością.

Jak powiedział Konfucjusz - „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. W końcu przecież nie każdy od urodzenia wie, że chce być lekarzem, prawnikiem, nauczycielem itd. Jak zatem wybrać pracę tak, aby była ona zgodna z naszymi zainteresowaniami, preferencjami i możliwościami? Z pewnością warto najpierw dobrze poznać siebie.

Psychologia daje nam do dyspozycji szereg testów, które mogą nam pomóc dopasować optymalny zawód bądź grupę profesji. Możemy zacząć od kwestionariusza osobowości NEO-PI-R, który pozwoli określić nasze cechy dominujące oraz te, które mają małe nasilenie. Przykładowo, jeśli uzyskamy wysoki wynik w skali Otwartość na doświadczenia, będziemy lubić pracę zmienną, dynamiczną, zapewniającą nowe wyzwania. Jeśli natomiast nasz poziom Ekstrawertyczności okaże się niski, możemy skupić się na profesjach nie wymagających ciągłego kontaktu z ludźmi – lepiej będzie nam się pracowało w samotności. Niski poziom Sumienności może być wskazówką, że raczej nie sprawdzimy się jako księgowi, za to wysoka Ugodowość będzie atutem w pracy w zespole.

Obok osobowości warto również dowiedzieć się czegoś o naszym temperamencie – pomoże nam w tym kwestionariusz temperamentu FCZ-KT. Jedną z częstych przyczyn niezadowolenia z pracy jest jej niedopasowanie do naszego sposobu bycia. Jeśli nie mamy wysokiego zapotrzebowania na stymulację, a pracujemy w hałasie lub pod dużą presją, jest to dla nas bardzo wyniszczające. Jeśli z kolei lubimy, kiedy coś się dzieje, to w spokojnej pracy zamiast w pełni wykorzystać swój potencjał, będziemy umierać z nudów.

Kolejnym krokiem może być wypełnienie Kwestionariusza Preferencji Zawodowych. Dzięki niemu dowiemy się, która grupa zawodów będzie najbardziej zgodna z naszymi preferencjami – czy będą to zawody humanistyczne, matematyczno-techniczne, biologiczne czy może jeszcze inne. Dodatkowo, dzięki temu narzędziu możemy przewidzieć, czy sprawdzimy się w warunkach wysokiej stymulacji, czy też lepiej służyła nam będzie spokojna, ciepła posadka.

Oprócz powyższych kwestionariuszy pozostaje tam jeszcze cała pula testów ukierunkowanych na konkretne umiejętności zawodowe, takie jak praca w zespole, kierowanie zespołem czy umiejętność negocjowania, które pozwolą nam zdefiniować funkcję w pracy, w której będziemy się czuli najlepiej.

W celu skorzystania z powyższych testów należy udać się do psychologa, ponieważ ich przeprowadzenie i interpretacja wymaga odpowiednich kwalifikacji. Warto poszukać psychologa, który oprócz doradztwa zawodowego zajmuje się także psychoterapią. Będziemy wtedy mogli przyjrzeć się naszemu funkcjonowaniu nie tylko w pracy, ale w ogóle w życiu, co na pewno znacznie poszerzy nam perspektywę. Wreszcie, najważniejsza rzecz – pod żadnym pozorem nie wolno nam lekceważyć swojej intuicji i tego, co podpowiada nam serce, bowiem żaden test ani psycholog nie zna nas lepiej, niż my sami.

Artykuł pod redakcją Pracowni Psychoterapii i Psychorozwoju Izabeli Kielczyk z Warszawy - http://psychoterapia-kielczyk.pl/