Praca bez doświadczenia? Sprawdź, jak ją znaleźć!

Znalezienie pracy to czasami nie lada wyzwanie. Wielu pracodawców oczekuje kilkuletniego stażu, którym niezbyt często może pochwalić się świeżo upieczony absolwent szkoły średniej lub studiów, czy osoba, która do tej pory pracowała tylko okazjonalnie. Jak znaleźć pracę, nie mając w CV zbyt wielu wpisów w rubryce doświadczenie?

1. Stwórz przykuwające uwagę CV

Profesjonalny życiorys to coś, co powinno wyróżniać kandydata poszukującego pracy. Wbrew pozorom stworzenie starannego i oryginalnego CV wcale nie jest takie proste, ale warto kierować się kilkoma regułami, które sprawią, że będziesz zapraszany na rozmowy kwalifikacyjne nawet bez doświadczenia. Co jest więc najważniejsze?

  • Estetyka – nie od dziś wiadomo, że odgrywa ona kluczową rolę. CV powinno być czytelne i staranne, dlatego najlepiej skorzystać z dostępnych w internecie gotowych szablonów lub kreatorów, dzięki którym skomponowanie życiorysu będzie dużo szybsze. Warto w nim uwzględnić podsumowanie zawodowe – jeśli nie masz doświadczenia, napisz, czym się obecnie zajmujesz, przedstaw swoje zainteresowania i sprecyzuj motywacje.
  • Zdjęcie – życiorys zawierający zdjęcie zdecydowanie wyróżnia się na tle CV, w których brakuje tego elementu. Należy jednak pamiętać o tym, że powinno ono być profesjonalne – wykadrowana sylwetka z grupowej fotografii czy zdjęcie bardzo kiepskiej jakości nie wchodzi w grę.
  • Atuty – tworząc CV pamiętaj o wypisaniu swoich zalet i mocnych stron, a także o dodatkowych umiejętnościach, takich jak znajomość języków obcych czy potrzebnych w danym zawodzie programów.

 

2. Pamiętaj o swoich preferencjach

Jednym z najczęstszych błędów jest odpowiadanie przez kandydatów na oferty, które nie do końca pasują do ich profilu lub tego, czym chcieliby się zajmować. Takie działania nie skutkują z reguły znalezieniem zatrudnienia i wpływają negatywnie na samopoczucie, dlatego najlepiej nakreślić sobie cele zawodowe jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań pracy. Oczywiście nie chodzi o szczegółowe planowanie kariery i układanie ścieżki awansów, a znalezienie odpowiedzi na pytania: Co chciałbym robić? W czym czuję się najlepiej? W czym chcę się specjalizować?

3. Zainteresuj się wolontariatem

Brak doświadczenia zawodowego nie musi iść w parze z biernością – pracodawcy przychylniej patrzą na osoby, które działały w organizacjach non-profit, kołach naukowych czy te mające na swoim koncie wolontariat. Takie aktywności świadczą nie tylko o zaangażowaniu, ale również chęci nauki i umiejętności dostosowania się do zasad panujących w różnych miejscach i środowiskach.

4. Buduj sieć kontaktów

Nawiązywanie branżowych znajomości i poznawanie specjalistów umożliwi zbudowanie szerokiej sieci kontaktów, dzięki którym możliwe jest znalezienie pracy bez doświadczenia. W jaki sposób? Prezentując się jako osoba aktywna, chcąca zgłębić tajniki danej branży, pokazujesz, że jesteś gotowy na zawodowe wyzwania. Tak właśnie działa klasyczny system poleceń, dzięki któremu kandydat może zostać zarekomendowany potencjalnemu pracodawcy przez osoby zatrudnione w danej firmie. Budowanie sieci kontaktów umożliwiają również portale internetowe (np. LinkedIn), popularne wśród specjalistów i ekspertów wybranych dziedzin.

5. Mierz wysoko!

Wiele osób już na początku zakłada, że duże przedsiębiorstwa, takie jak http://bridgestone-stargard.pl/kariera/, nie będą zainteresowane kandydatami bez doświadczenia zawodowego i kilkuletniego stażu. Nic bardziej mylnego! Większe firmy bardzo często proponują praktyki, oferty stażowe czy nawet miejsca pracy tym, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w danej dziedzinie. Warto więc regularnie przeglądać oferty pracy i odpowiadać na wszystkie interesujące ogłoszenia (nawet renomowanych firm z wieloletnimi tradycjami).