Dłuższe przerwy pomiędzy zajęciami na uczelni nie muszą być czasem zmarnowanym. Tak naprawdę jest mnóstwo ciekawych sposobów na jego zagospodarowanie. W wolnych chwilach możesz planować, ćwiczyć lub zdobywać nowe umiejętności. W tym wpisie opowiemy, jak wypełnić czas pomiędzy wykładami
1. Przygotuj się do zajęć
Zacznijmy od najbardziej oczywistej rzeczy. Nauki. Zamiast odkładać ją na wieczór, zacznij działać od razu. Chwyć zakreślacze i zacznij robić notatki. Im więcej pracy wykonasz, przebywając na uczelni, tym mniej będziesz musiał zrobić później. Jeśli nie możesz się skupić w mieszkaniu czy na uczelni – idź do biblioteki. Łatwiej będzie Ci się skoncentrować, a przy okazji będziesz mógł pogłębiać swoją wiedzę dzięki dodatkowym pozycjom książkowym. Dłuższe przerwy pomiędzy zajęciami to idealny czas, by rozpocząć przygotowanie pracy zaliczeniowej czy nadchodzących projektów.
2. Zapisz się na dodatkowe szkolenie
Twoja edukacja nie powinna się ograniczać tylko do kierunku studiów. Zawsze warto czerpać pełnymi garściami z otaczającego świata i włączać nowe umiejętności do swojego życiorysu. Zarówno szkolenia stacjonarne, jak i kursy online nie są dziś szczególnie trudne do znalezienia. Wiele z nich jest oferowanych za darmo. I wbrew powszechnym przekonaniom darmowe szkolenie wcale nie znaczy to samo co słabe. Jeśli więc masz wolną godzinę lub dwie i łącze internetowe, to możesz nauczyć się czegoś nowego, przykładowo języka obcego. Dostępnych jest też wiele aplikacji edukacyjnych dla każdego.
3. Poczytaj książkę
Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów na zrozumienie otaczającego nas świata. Każda historia to nowe postacie, nowe środowiska, nowe kultury, nowe pomysły, które mogą pomóc zdobyć nowe umiejętności. Regularne czytanie pomaga we wzbogacaniu słownictwa i zwiększa umiejętności komunikacyjne. Jeśli przeczytasz książkę na temat, który do tej pory był dla Ciebie całkowicie obcy, to jesteś w stanie znacząco poszerzyć swoje horyzonty. To także więcej nowych tematów do rozmów z innymi.
4. Obejrzyj interesujące wideo
Bezcelowe przeglądanie treści zamieszczanych w sieci – tak nierzadko spędzamy czas, kiedy nie mamy nic w planach. Internet jest jak czarna dziura, która wciąga wszystko i wszystkich. Zamiast jednak marnować czas w sieci, poszukaj czego wartościowego. Zajrzyj na TED Talks. Znajdziesz tam inspirujące wykłady edukacyjne, które są jednocześnie merytoryczne i zabawne.
5. Naucz się gotować
Zapewne znasz to popularne twierdzenie, że studenci jedzą najdziwniejsze mikstury sporządzone z przypadkowych składników. Skoro jednak gotujesz codziennie dla siebie, to może przejrzysz kilka przepisów online i spróbujesz przygotować coś innego? Wypróbuj nowe składniki lub nową metodę gotowania. Poświęć czas na przygotowanie dobrze zbilansowanego posiłku, zamiast kupować przetworzoną żywność. Wartościowy posiłek pomoże Ci utrzymać energię na odpowiednim poziomie.
6. Znajdź sobie interesujące hobby
Jeśli interesujesz się fotografią, malarstwem lub inną dziedziną wiedzy, to w wolnych chwilach zajmij się nią. Hobby uwalnia od stresu, pozwala budować umiejętności, które uzupełnią te, których używasz teraz. To jak powiew świeżego powietrza. A jeśli uda Ci się znaleźć hobby związane z relacjami z innymi, to umożliwi Ci nawiązanie kontaktów, które w przyszłości mogą zaprocentować.
7. Przygotuj listę rzeczy do zrobienia
Planer to niezwykle pomocne narzędzie, dzięki któremu łatwiej zapamiętasz terminy wykonania zadań, egzaminów, odebrania dokumentów czy umówionych spotkań. Wykorzystaj więc w pełni swój czas: usiądź i zaplanuj to, co masz zrobić w tym tygodniu. Wiele zadań może się stać mniej zniechęcających wtedy, kiedy je wszystkie poukładasz i nadasz im priorytety. Możesz to zrobić w tradycyjnej formie, używając klasycznego notatnika i długopisu, jak i w formie elektronicznej z poziomu aplikacji. Planowanie celów bardzo pomaga, gdy chcesz ustalić, co będziesz robić następnego dnia.
8. Idź na trening
Zapisz się na ćwiczenia lub zacznij biegać. Możesz także chodzić na uczelnię pieszo, zamiast jeździć autobusem. Ćwiczenia są niezwykle ważne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Choćby pół godziny dziennie poświęconego na trening może dać efekty, które Cię zaskoczą. Dzięki ćwiczeniom możesz zbudować mięśnie, spalić kalorie, dotlenić mózg i zmniejszyć skutki długotrwałego stresu. Kiedy tylko to możliwe wyjdź z uczelni i ciesz się słońcem, przebywając na świeżym powietrzu.
9. Nadrób zaległości
Każdy z nas ma do załatwienia sprawy, które czekają, by w końcu się nimi zająć. Być może od dawna planujesz wizytę u dentysty, chciałbyś wyrzucić część rzeczy z szafy czy zrobić porządek w plikach na komputerze. Kilka wolnych godzin od nauki to doskonała okazja, by zająć się tymi sprawami. Nie czekaj, aż porwie Cię lawina obowiązków. Działaj tu i teraz.
10. Poszukaj pracy
Nawet jeśli sytuacja materialna nie zmusza Cię do tego, by szukać zatrudnienia, to jednak praca w trakcie studiów choćby na część etatu może być doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, poznawanie nowych ludzi, zdobywanie doświadczenia zawodowego. Dzięki temu staniesz się bardziej atrakcyjny dla swoich przyszłych pracodawców. Jeśli nie wiesz, za co się zabrać na start, wkręć się w wolontariat. Pomoc innym da Ci wewnętrzne poczucie dobrze spełnionego obowiązku oraz nowe, cenne doświadczenia.
Wykorzystaj swój czas w pełni
Długie przerwy pomiędzy zajęciami to pokusa, by spędzić je na bezcelowym przeglądaniu witryn internetowych. Zamiast jednak tracić cenny czas, wykorzystaj go – zrób coś dla swojego ciała lub dla ducha. Dzięki temu nie będziesz mieć wrażenia, że straciłeś cenny czas, a co za tym idzie, nie będą Cię dręczyć wyrzuty sumienia.
Komentuj przez Facebooka