Wielu z nas poświęca dużo czasu na oglądanie telewizji oraz surfowanie po Internecie. Niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie dnia bez zajrzenia do informacji w sieci. A co jeśli choć ułamek czasu z tego poświęcić na samodzielną naukę, studiowanie interesujące przedmiotu? Jak rozpocząć samoedukację?
Minął już czas, kiedy wiele informacji w sieci było co najmniej wątpliwej jakości. Samoedukacja w praktyce jest dziś możliwa, gdyż swoje wykłady i inne materiały online zupełnie za darmo udostępniły najbardziej wiarygodne instytucje akademickie i naukowe. Korzystając z dobrych źródeł można dziś kształcić się w praktycznie w każdej dziedzinie wiedzy bez konieczności wychodzenia z domu. Niewątpliwie jeszcze nigdy do tej pory nie można było wyszukać tak wielu informacji na każdy temat jaki tylko nas zainteresuje. Od czego jednak zacząć mając tak wielkie możliwości wyboru?
Jak rozpocząć samoedukację- praktyczne wskazówki
Jednym z kluczowych problemów jeśli chodzi o samokształcenie w praktyce jest motywacja. Jak kultywować samomotywację? Ciężko ją bowiem utrzymać wiedząc, że nauka wynika z własnej woli i chęci. Aby móc efektywnie i z korzyścią dla siebie spędzić czas na nauce najlepiej byś ten proces zaplanował. Skorzystaj z poniższych rad.
- Zastanów się w jakiej dziedzinie wiedzy chciałbyś zdobyć wiedzę i czy ma to być wiedza z zakresu podstawowego czy interesuje cię zgłębienie tematu. Dzięki temu będziesz wiedzieć jakich kursów/materiałów szukać i jaki ma być ich poziom zaawansowania.
- Połącz zdobywanie wiedzy z możliwością jej praktycznego zastosowania w przyszłości. Jeśli będziesz widzieć w swojej przyszłości realne korzyści z samoedukacji w danym kierunku twoja motywacja będzie trwalsza. Najlepiej skup się na innej dziedzinie wiedzy niż zawód, który wykonujesz. Pomyśl co możesz wykorzystać w praktyce w późniejszym czasie. O ile informacje na temat fizyki kwantowej niekoniecznie muszą ci się przydać to języki obce, albo hobby, które może z czasem stać się twoim zawodem jest dobrym pomysłem. Może to szansa na to, by dowiedzieć się czegoś o sobie, zbliżyć się do realizacji swoich celów i planów?
- Ustal przedział czasowy, który chcesz poświęcić na naukę. Zawsze lepiej jeśli każdego dnia przyswoisz sobie małą partię materiału niż większą część raz w tygodniu. Planuj swoje działania. Dzięki zastosowaniu harmonogramu masz większe szanse na utrzymanie na dłużej motywacji, zwłaszcza jeśli masz do opanowania zagadnienie, które wymaga większej ilości czasu, by osiągnąć cel. Ustalając przykładowo, że 30 minut dziennie poświecisz na naukę wprowadzisz samodyscyplinę, która jest bardzo ważna w trakcie samokształcenia.
- Korzystaj z różnorodnych form nauki. Nie skupiaj się tylko na podręcznikach, ale także wypróbuj testy, quizy, podcasty, książki audio czy samouczki wideo. Nie przegap możliwości, by ćwiczyć swoje umiejętności. Zapewnij sobie przepływ informacji z różnych źródeł dzięki czemu nie wpadniesz w rutynę. Różnorodność pełni bardzo ważną funkcję w nauce.
- Znajdź wspólnotę osób zaangażowanych w dany temat. Nie ma lepszego sposobu na naukę niż poprzez komunikację i wymianę wiedzy z innymi osobami. Dzięki członkostwie w grupie pasjonatów z danej dziedziny masz szansę na lepsze i głębsze zrozumienie tematu. Konkretne problemy do rozwiązania i pytania interenautów pomogą lepiej zaangażować się w proces nauki
Poniżej kilka przydatnych linków do skorzystania dla rozpoczynających swoją przygodę z samoedukacją:
www.duolingo.com- darmowa baza umożliwiająca naukę języka hiszpańskiego, angielskiego, francuskiego, niemieckiego, portugalskiego, włoskiego.
https://www.khanacademy.org/- organizacja edukacyjna, na stronie liczne mini wykłady w postaci filmów zamieszczanych w you tube m.in. z matematyki i fizyki.
http://www.ted.com- bezpłatna platforma, poświęcona idei rozprzestrzeniania wiedzy, liczne rozmowy, występy z TED itp.
www.udacity.com- zbiór nowoczesnych kursów z zakresu przedmiotów ścisłych, a także nowoczesnych technologii.
www.academicearth.org- światowa organizacja, której celem jest udostępnienie każdemu człowiekowi na ziemi światowej klasy informacji.
Zalety samoedukacji
W XXI wieku samoedukacja jest koniecznością, dlatego każdy powinien ją rozpocząć. Jakie korzyści wynikają z samoedukacji?
- Samoedukacja w porównaniu do tradycyjnego kształcenia sprawia, że każdy jest panem swojego czasu. Samokształcenie jest bowiem bardzo elastyczną formą edukacji. Kiedy pracujesz czy masz inne obowiązki możesz poświęcić czas na naukę np. wieczorem. Nie musisz się podporządkowywać żadnym harmonogramom oprócz własnego.
- Sam decydujesz o tym czego chcesz się uczyć. Wszystko tak naprawdę zależy od tego jakie są twoje preferencje i cele. W każdej dziedzinie wiedzy możesz się dokształcać i to na tym poziomie, na którym chcesz.
- Zdobytą wiedzę możesz w praktyce wykorzystać i sprawić, by twoje życie było lepsze, łatwiejsze. Dzięki różnego typu materiałom w sieci możesz dowiedzieć się jak zarządzać swoim czasem, jak rozpocząć własną działalność gospodarczą, lepiej zrozumieć swoje reakcje itp.
- Samoedukacja da ci większą satysfakcję i pewność siebie. Osoby, które więcej wiedzą mają lepsze samopoczucie, w towarzystwie błyszczą, czują się pewniej.
- Samoedukacja to szansa na naukę w każdym wieku oraz zachowanie na dłużej sprawności umysłu. Bez wątpienia są osoby, które czują niechęć przed wyjściem z domu i edukacją w wieku późniejszym. W trakcie samoedukacji takie obawy znikają. Można uczyć się bez żadnych ograniczeń, a stymulując swój mózg zachować na dłużej jego sprawność oraz koncentrację.
Biorąc pod uwagę te zalety warto rozpocząć samoedukację już dziś. Przy odrobinie chęci i wysiłku można zgłębić interesujący temat, poczuć się pewniej, a skupiając się na zdobywaniu praktycznych umiejętności stać się bardziej atrakcyjnym kandydatem do pracy dla potencjalnego, przyszłego pracodawcy.
Komentuj przez Facebooka