Jak przygotować się do pierwszych lekcji językowych online?

×

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form w drupal_retrieve_form() (linia 809 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
  • Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form' not found or invalid function name w drupal_retrieve_form() (linia 844 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
Jak przygotować się do pierwszych lekcji językowych online?

Większość z nas ma za sobą jakieś doświadczenia związane z nauką języka online. Temat jest o tyle istotny, ponieważ od naszego podejścia może zależeć bardzo wiele - to czy nasze lekcje języka angielskiego czy niemieckiego zostaną z nami na dłużej czy będą jedynie gorzkim rozczarowaniem....

Przygotowując się do naszej pierwszej lekcji języka obcego online być może nie do końca wiemy czego możemy się po niej spodziewać. Pomimo rosnącej popularności tej formy nauki jak i dostępnych źródeł na jej temat, może być nam trudno określić co możemy robić, aby właściwie się przygotować do zajęć. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka podstawowych zasad, na które warto zwracać uwagę, jeśli chcemy w pełni cieszyć się naszymi lekcjami.

I. Zadbaj o swoje miejsce do nauki

Przygotowując się do pierwszego spotkania warto zastanowić się nad tym czy mamy ku niemu odpowiednie warunki, między innymi w sferze technicznej. Nawet najlepiej przygotowane zajęcia językowe online, nie będą dla nas konstruktywne, jeśli nasze łącze internetowe nie będzie stabilne i usłyszymy tylko co drugie zdanie lektora. Oprócz tego, warto zadbać o sprawną kamerkę, która pozwoli nam na bardziej autentyczny kontakt z nauczycielem. Opierając się jedynie na komunikacji głosowej może być nam trudniej się skupić na lekcji co bezpośrednio rzutuje na nasze wyniki w nauce. Jeśli mieszkamy z innymi osobami, warto także pomyśleć o słuchawkach z mikrofonem, dzięki czemu rozmowa dobywająca się z głośników nie przeszkadza pozostałym domownikom. Dodatkowo możemy zadbać o komfort i porządek dookoła miejsca w którym się uczymy, dzięki czemu przyjemniej będzie nam się chciało wracać do nauki.

II. Pamiętaj o zapiskach

Jedną z rzeczy o której nie zawsze pamiętamy ucząc się w domu jest prowadzenie odpowiednich notatek. Warto pamiętać, że to co zapisujemy na zajęciach stanowi fundament naszej nauki indywidualnej. To właśnie do naszych zeszytów wracamy po każdej lekcji, aby utrwalić poznany materiał lub odświeżyć starsze zagadnienia omawiane na zajęciach. Nawet jeśli jesteśmy na lekcjach stawiających na konwersacje powinniśmy mieć pod ręką coś do pisania po to, aby notować zwroty lub pełne zdania, które usłyszymy. Później możemy je spróbować utrwalić po to, aby samemu zacząć je stosować. Jeśli poważnie myślimy o naszym rozwoju w nauce online i indywidualnej praktyce poza lekcjami, powinniśmy pamiętać o prowadzeniu notatek.

III. Rozmowa jako trening

Jeśli zajęcia z których korzystamy są nastawione na rozwój komunikacji w języku obcym, istotnym jest zmiana nastawienia do prowadzonych rozmów. Ucząc się w domowym otoczeniu możemy potraktować konwersacje w sposób luźniejszy niż gdyby miało to miejsce w szkole językowej. Z tego względu powinniśmy traktować rozmowę na lekcjach jako moment do wykorzystania i trenowania poznanych przez nas zagadnień. Przykładowo jeśli na zajęciach omawialiśmy czas present perfect wiemy, że stosujemy go w sytuacjach, które miały miejsce w przeszłości i mają wpływ na teraźniejszość. Gdy znamy zastosowanie danej konstrukcji, podczas rozmowy powinniśmy uważnie słuchać swoich wypowiedzi, zastanowić się czy w którymś momencie nie moglibyśmy zastosować tej konstrukcji i w razie potrzeby poprawić swoją uprzednią wypowiedź. W ten sposób możemy skutecznie podejmować wysiłki do wyjścia ze swojej strefy komfortu, próbując stosować nowe konstrukcje i wyrażenia. Skoro mowa o słownictwie, warto też stosować podobną taktykę z konkretnymi zwrotami z którymi kojarzymy ten czas jak chociażby already, yet czy just.

IV. Praktyka indywidualna

Ostatnią kwestią o której opowiemy jest odpowiednie wykorzystanie czasu między zajęciami do utrwalania poznanego materiału. Bardzo często bywa, że osoby które znajdują czas na praktykę indywidualną czynią lepsze postępy w nauce niż te, które uczą się jedynie na lekcjach. Zatem co możemy robić pomiędzy kolejnymi spotkaniami? Na początku, zacznijmy od naszych telefonów. Warto jest wykorzystywać aplikacje do nauki języka takie jak np. fiszkoteka, które stawiają na połączenie nauki z zabawą. Słownictwo poznane na zajęciach warto jest sobie regularnie utrwalać za pomocą wielu popularnych aplikacji do nauki słówek. Jeśli zależy nam na ćwiczeniu konwersacji, poszukajmy grup w mediach społecznościowych, które zrzeszają osoby uczące się danego języka albo skorzystajmy z innowacyjnej formy lekcji lub konwersacji online z lektorem AI. Na koniec, zawsze możemy postawić na immersję językową otaczając się mediami dostępnymi w języku, którego się uczymy. Wszystkie te aktywności stanowią katalizator dla postępu naszych umiejętności, które możemy potem rozwijać na zajęciach z lektorem.

Mamy nadzieję, iż będziecie teraz wiedzieli co robić, aby efektywniej wykorzystać zajęcia online. Pamiętajmy, aby traktować przygotowanie do lekcji jako solidny fundament, na którym możemy oprzeć dalszą naukę. Jeśli nauczymy się w odpowiedni sposób wykorzystywać swój czas zarówno na lekcjach jak i poza nimi, będziemy w stanie szybciej osiągnąć wymarzone rezultaty. Powodzenia!