Ludzkie zapamiętywanie jest złożonym procesem. Na badania związane z utrwalaniem wiadomości, corocznie przeznacza się kilka milionów dolarów. Choć poprawa twojej zdolności do przypominania sobie różnych rzeczy, wydawać ci się może nierealna – daj sobie szansę. Istnieje wiele prostych technik, łatwych do nauczenia, które umożliwią ci zapamiętywanie nawet najdrobniejszych szczegółów.
Poniżej opisane metody zapamiętywania, stanowią pożyteczne narzędzia, z których możesz korzystać w sytuacjach wymagających od ciebie dobrej pamięci. Z uwagi na to, że nie każda technika pasuje do wszystkich sytuacji, będziesz musiał się nauczyć odpowiednio je dobierać. Oto kilka przykładowych technik, ułatwiających zapamiętywanie i przyswajanie informacji.
- Akronimy
Akronimy (skróty) są z reguły formowane z pierwszych liter wyrazów, które chcesz zapamiętać. Bywa, że poszczególne rzeczy są lepiej zapamiętane za pośrednictwem swoich skrótów, a nie za swoją treść. Możesz wykorzystywać akronimy do zapamiętywania długich nazw, tytułów organizacji, miejsc lub innych związanych z nimi szczegółów. Im łatwiejszy do wymówienia skrót, tym skuteczniejsze jego zapamiętanie.
- Metoda rzymskiego pokoju
Metoda rzymskiego pokoju, jako technika wspomagająca pamięć, była stosowana już w czasach starożytnych. Polega ona na wyobrażeniu sobie pokoju zawierającego różne przedmioty. Daj sobie trochę czasu na stworzenie przejrzystego obrazu pomieszczenia, wraz z jego zawartością. Przedmioty w nim zawarte niech staną się swoistymi haczykami, kotwicami, do których przyczepisz rzeczy, które chcesz zapamiętać. Poprzez abstrakcyjne połączenia, twój umysł lepiej zapamięta informacje i umożliwi ci ich przypomnienie w szybkim czasie.
- Metoda alfabetyczna
Metoda alfabetyczna jest kolejną techniką korzystającą z kojarzenia, zahaczania. Tutaj jednak zamiast korzystania z wyobrażonego pokoju, stosuje się kojarzenie faktów z literami alfabetu. Próbując coś zapamiętać stosuj litery alfabetu, kreuj połączenia oparte na rymach, literach, kojarz dany szczegół z przedmiotem na tą samą literę.
- Tworzenie piosenek
Wykorzystanie łączenia faktów z dźwiękami znanej melodii, jest świetnym sposobem na utrwalanie wiadomości. Używaj kołysankowych rymowanek lub prostych piosenek z chwytliwą melodią. Spisz szczegóły, które chcesz zapamiętać i zamień je w słowa swojej piosenki. Możesz zwyczajnie wyliczać w takt melodii poszczególne informacje, lub stworzyć zabawną wersję danego utworu. Odnosząc informacje do muzyki, zaangażujesz większe partie swojego mózgu, powstanie więcej połączeń, a to skutkować będzie lepszą pamięcią.
- Powtarzanie
Powtarzanie jest jedną z najefektywniejszych technik, z których możesz skorzystać przy zapamiętywaniu. W celu przyśpieszenia tego procesu, postaraj się angażować jak najwięcej zmysłów. Spisz rzeczy, których chciałbyś nauczyć się na pamięć, powtórz je sobie na głos i sprawdź stan swojej wiedzy przy np. uczeniu się z fiszek. Im więcej sposobów powtarzania informacji, tym na dłużej dany zasób informacji pozostanie w twojej pamięci. Zapamiętywanie nawet najmniejszych szczegółów, jest łatwiejsze niż ci się wydaje. Daj sobie czas na wprowadzenie i przećwiczenie wyżej wymienionych metod, a efekty przerosną twoje najśmielsze oczekiwania, niezależnie od sytuacji i czasu.
Autor: Jarosław Amarowicz
Komentuj przez Facebooka