Dyplom MBA gwarancją sukcesu?

Istnieje spore grono ludzi, których używając terminologii Oliviera Stona, moglibyśmy nazwać ”Natural Born Leaders”. Mowa tu o osobach posiadających nadzwyczajne umiejętności menedżerskie. Tym samym wydawać by się mogło, że świat biznesu nie potrzebuje dodatkowej edukacji z dziedziny zarządzania. Faktem jednak jest, że liczba osób posiadających potencjał przywódcy, jest stosunkowo  niewielka. Wychodząc na przeciw temu problemowi, powstały Magisterskie Studia Menedżerskie (MBA), a dyplom MBA zyskał na popularności.

 

Dyplom MBA po polsku

W naszym kraju dyplom MBA można zdobyć na kilkudziesięciu uczelniach. Należy jednak pamiętać, że szkoła szkole nierówna. Placówkę powinno się wybierać bardzo ostrożnie. Na terenie Polski, najlepiej zorganizowanymi studiami MBA okazują się instytucje, akredytowane przez Stowarzyszenie Edukacji Menedżerskiej FORUM. Są to uczelnie współpracujące z zagranicą, przez co gwarantują one kadrę wykładowców z całego świata, jak i globalną rozpoznawalność dyplomu.

Mając na celu utrzymanie renomy własnego programu, najlepsze uczelnie przepuszczają kandydatów przez gęste sito egzaminacyjne. Tym samym  aplikując do nich, możesz trafić na: testy sprawdzające zdolności analitycznego myślenia, testy językowe, matematyczne, obowiązek dostarczenia referencji od swoich byłych pracodawców i wiele wiele innych …

Najtańsze, roczne studia menedżerskie kosztują 10 tys. złotych. Najdroższe to wydatek rzędu  60 tys. zł. Najlepsze uczelnie oferują studia MBA w trzech trybach:

1.      Zaocznym -  zjazdy odbywają się 1-2 razy w miesiącu i trwają od 2-3 dni

2.      Dziennym – zajęcia odbywają się każdego dnia od poniedziałku do piątku

3.      Online – wykorzystującym metodę e-learningu

 

Dyplom Mba i zarobki

Najnowsze badania przeprowadzone na amerykańskich specjalistach branży finansowej i bankowej pokazują, że liderzy nie posiadający wyższego wykształcenia zarabiają 1/3 sumy, jaką otrzymują ich rówieśnicy, posiadający dyplom MBA. Podobnie, choć nieco bardziej optymistycznie, ma się stosunek zarobków dyplomowanych menadżerów, wobec osób z wykształceniem wyższym. Ci ostatni zarabiają 2/3 tego, co dostaje Master of Business Administrator (absolwent studiów MBA)

dyplom mba zarobki

Powyższych danych jednak nie powinno się upraszczać. Należy wspomnieć, że na wysokość pensji liderów obok dyplomu, ogromny wpływ ma również staż pracy. Dla przykładu, jeśli cale swoje doczesne życie poświęciłeś praktyce w firmie marketingowej, a po uzyskaniu dyplomu MBA planujesz zmienić branżę,  możesz się spodziewać, ze twoja płaca będzie niższa, aniżeli ta sugerowana przez statystyki.

Studia i dyplom MBA wymagają sporych nakładów pieniężnych i czasowych. Tym samym upewnij się, że są one naprawdę tym czego potrzebujesz. Wizualizując swoje cele, określ działania jakie cię do nich zaprowadzą. Jeżeli chociaż przez moment na myśl przyszły ci studia menedżerskie, nie wahaj się…

 

Online MBA

Wiele osób rezygnuje ze studiów menedżerskich, na rzecz swojej pracy. W odpowiedzi na taki stan rzeczy, szereg uczelni oferuje zdobycie tytułu Master of Business Administratorkorzystając z nowoczesnej metody nauczania, jaką jest e-learning. Elastyczność  w przeglądaniu materiałów, jak i swoboda w wyznaczaniu terminu kursów, pozwala na studiowanie przy jednoczesnym pracowaniu na pełnym etacie.

Chociaż ze zdobyciem dyplomu Master of Business Administrator nadal wiąże się spory prestiż, to należy pamiętać, że czasy kiedy to certyfikowany menedżer dostawał pracę od ręki, odeszły do lamusa. Obecnie na sukces lidera składa się nie tylko dyplom MBA, ale również staż pracy. Tym samym studia przy wykorzystaniu e-learningu okazują się świetnym rozwiązaniem!