Jak młodzi ludzie pracują w wakacje?

jak-mlodzi--ludzie-pracuja-w-wakacje

Okres wakacyjny to dla wielu młodych ludzi najlepszy czas na zdobywanie pierwszych doświadczeń w pracy zawodowej. Poszukiwania miejsca pracy ułatwia fakt, iż wielu pracodawców chętnie korzysta z pomocy młodych ludzi w okresie letnim, kiedy pracy jest więcej. Jak młodzi ludzie pracują w wakacje? Jakie prace cieszą się największą popularnością?

Prace sezonowe w miejscowościach turystycznych

W okresie wakacyjnym znacznie wzrasta zapotrzebowanie na ręce do pracy w miejscowościach typowo wypoczynkowych, szczególnie w górach czy też nad morzem. Wiele miejsc pracy oferują lokale gastronomiczne (w szczególności dla kelnerek i pomocy kuchennych). Pracę można znaleźć także w ośrodkach turystycznych różnego typu przy sprzątaniu czy na recepcji. Obok turystyki i gastronomii w okresie letnim rozwija się handel różnego typu towarami zaczynając od owoców a skończywszy na pamiątkach, dlatego też rośnie zapotrzebowanie na sprzedawców. Ponadto latem można znaleźć zatrudnienie przy roznoszeniu ulotek czy sprzedaży prasy.

Zbiory warzyw i owoców za granicą

Od wielu lat z dużym zainteresowaniem ludzi młodych spotykają się prace przy zbiorach owoców i warzyw: truskawek, pomarańczy, winogron, jabłek, borówek, szparagów czy wiśni. Łatwo można również znaleźć zatrudnienie w ogrodnictwie. Wiele miejsc pracy jest ponadto dla niań. Oferty legalnej pracy tego typu najszybciej i najłatwiej można znaleźć w urzędach pracy czy agencjach pośrednictwa zawodowego.

Własny biznes na wakacje

Inną odpowiedzią na pytanie jak młodzi ludzie pracują w wakacje jest własny biznes. Dwumiesięczna do nauki to bowiem doskonały czas na spróbowanie swoim sił jako samodzielny przedsiębiorca. Jest to obecnie o tyle dogodna inwestycja, że naprzeciw potrzebom młodych ludzi wychodzą Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Dzięki nim bez względu na wiek, bez ponoszenia ryzyka można założyć swoją własną firmę. Dzięki AIP możliwe jest założenie firmy w jeden dzień bez zbędnych formalności, które do niedawna były czynnikiem, który zniechęcał do podejmowania decyzji o realizacji swoich projektów. AIP użycza osobowości prawnej, doradza w prowadzeniu firmy, promocji, udziela porad prawnych czy też prowadzi księgowość. Założenie firmy w AIP jest znacznie tańsze niż założenie własnej działalności, a dzięki zniesionym ograniczeniom pozwala testować nawet te najbardziej szalone pomysły:

jak-rozpoczac-dzialalnosc-na-wlasna-reke

Źródło: http://www.inkubatory.pl/

Staże i praktyki

To szansa na zdobycie cennego doświadczenia oraz nawiązanie dobrych relacji z pracodawcą. Mimo, że większość staży jest nieodpłatna to jednak wciąż jest to dobry sposób na wyróżnienie się z grupy rówieśników. Większe szansę na odbycie płatnego stażu mają osoby, które zdecydują się na tę formę zdobywania doświadczenia zawodowego za granicę. Za pracę w trakcie studiów w ramach stażu płacą często firmy konsultingowe oraz międzynarodowe korporacje. Bez względu jednak na to czy staż będzie odpłatny czy też nie to jeśli uda się otrzymać referencje z renomowanej firmy to jest to dobra inwestycja w swoje CV na przyszłość .Pracodawcy bowiem cenią osoby, które potrafią wziąć życie w swoje ręce i w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej umieją pokazać, że są ambitni oraz zaradni.

Wakacje to najdłuższy okres w ciągu roku kiedy młodzi, uczący się ludzie mogą podjąć aktywność zawodową. Jak młodzi ludzie pracują w wakacje? Niektórzy podejmują prace sezonowe czy to przy zbiorach warzyw i owoców, w gastronomii, handlu czy turystyce, by przykładowo zarobić na studia czy wyjazd z przyjaciółmi. Dla innych bardziej liczy się doświadczenie, które może procentować na przyszłość i dlatego wybierają bezpłatne staże lub praktyki lub decydują się na spróbowanie swoich sił jako samodzielni przedsiębiorcy. To co łączy jednak te osoby to chęć do podjęcia pracy w młodym wieku, co jednocześnie wiąże się ze świadomą rezygnacją z maksymalnego wykorzystania czasu błogiego lenistwa, a pracodawcy to doceniają.