Trener wewnętrzny w firmie

Trener wewnętrzny to osoba przeprowadzająca szkolenia dla pracowników w obrębie firmy. Pracuje na wyłączność danej firmy i „szyje na miarę” projekty szkoleniowe. Do zadań terneranależą przede wszystkim: przygotowanie programu szkolenia i jego przeprowadzenie, a następnie ewaluacja całego projektu. Bardzo często trenerzy zajmują się również badaniem potrzeb szkoleniowych w firmie. Powinni oni ściśle współpracować ze specjalistami ds. szkoleń i rozwoju, a także działami HR.

Wymagania stawiane kandydatom na stanowisko trenera wewnętrznego są dokładnie takie same jak w przypadku trenera freelancera. Liczy się przede wszystkim doświadczenie – nie tylko liczba trener wewnętrzny przeprowadzonych godzin szkoleniowych, zrealizowane projekty, ale również „nietrenerskie” doświadczenie zawodowe. Co to oznacza? Otóż trener ubiegający się o stanowisko w firmie z branży sprzedażowej, powinien już wcześniej w takiej firmie pracować i znać funkcjonowanie tego typu organizacji. Jeśli jest to firma farmaceutyczna, uprzednie doświadczenie trenera w podobnej firmie jest niejednokrotnie koniecznie. Nie bez znaczenia są tu zajmowane stanowiska. Trener wewnętrzny, który będzie szkolił z umiejętności menadżerskich, powinien sam prezentować doświadczenie pracy na kierowniczym stanowisku. Zdarza się, że trenerzy są zatrudniani bez doświadczenia w organizacji – na przykład z powodu perfekcyjnej znajomości języka obcego.

Zarobki trenera wewnętrznego

Rozpiętość zarobków trenera wewnętrznego jest bardzo duża. Ich wysokość zależy od wielkości firmy i od zadań, jakie ma trener. Jeśli szkoli on jedynie nowo przybyłych pracowników, to jego płaca jest niższa od wynagrodzenia trenerów, którzy mają wieloletnie doświadczenie i szkolą np. menadżerów.

Trener wewnętrzny versus zewnętrzny

Trener wewnętrzny z pewnością ma bardziej stabilną sytuację zawodową niż trener zewnętrzny, który jest freelancerem i sam musi ubiegać się o możliwość poprowadzenia szkoleń. Trenerzy wewnętrzni są z reguły (choć nie zawsze) zatrudniani na umowę o pracę i dostają stałe wynagrodzenie, niezależnie od liczby przeprowadzonych szkoleń. Cechy wspólne trenera wewnętrznego i zewnętrznego to konieczność stałego dbania o własny rozwój i umiejętność zaszczepiania ludziom pewnych umiejętności, zarażanie ich swoją pasją i charyzmą. To także wiedza pedagogiczno – psychologiczna jak m.in. sztuka wykorzystywania zasad efektywnego uczenia się i nauczania. Skuteczność i umiejętności potwierdzone satysfakcją uczestników szkoleń to najlepsza reklama. Ogromna wiedza z dziedzin, z jakiej się szkoli oraz znajomość procesu grupowego i umiejętność rozwiązywania trudnych sytuacji szkoleniowych to kolejne atuty.

Zazwyczaj bardziej opłaca się zatrudnienie trenera wewnętrznego, ponieważ wydatki na szkolenia zewnętrzne są dużo wyższe niż pensja trenera. Korzyści może być więcej, np. trener wewnętrzny może znać lepiej potrzeby pracowników oraz sytuację firmy. Niekiedy lepiej jednak sprawdza się trener zewnętrzny – jest to w końcu osoba obca, z zewnątrz, przed którą można się bardziej „otworzyć.

Trzeba pamiętać, że na rynku szkoleniowym jest wielu specjalistów, często wysoko cenionych, którzy swoją pasją pomagają w osiągnięcu sukcesu. Dobór odpowiedniego trenera zależy najczęściej od potrzeb szkoleniowych i budgetu firmy.

Autor: Joanna Żeleźnicka