Rynek pracy ciągle ewoluuje. Co pewien czas pojawiają się nowe profesje, podczas gdy inne popadają w zapomnienie. Jak wybrać kierunek kształcenia i zawód dobrze płatny, satysfakcjonujący i stabilny? Podpowiedzią są prognozowane zawody przyszłości.
Czym są zawody przyszłości? Tym pojęciem możemy określić te profesje, na które za 10, 20 czy 30 lat będzie duże zapotrzebowanie. Najczęściej są to zawody nowe, które właśnie wchodzą na rynek lub w niedługiej przyszłości się na nim pojawią. Ich wybór może być odpowiedzią na pytanie wielu młodych ludzi. Marcin Nowicki przewiduje, że w przyszłości, posiadając większy zasób wiedzy zawodami przyszłości będą te stanowiące połączenie kilku obszarów zainteresowań, co prowadzi do zacierania się obecnego, klasycznego podziału branżowego:
Źródło: ww.mojregion.eu/tl_files/mojregion/dokumenty-pokl/pokl/Grant - zdjecia/II seminarium i wizyta studyjna/Marcin Nowicki - Zawody przyszlosci oraz organizacja ksztalcenia zawodowego i ustawicznego.pdf
A jakie zawody według ekspertów rynku pracy są zawodami przyszłości?
- Opiekun osób starszych. W mediach wciąż wiele mówi się o bardzo małym, a w wielu krajach wręcz ujemnym przyroście naturalnym przy zwiększającej się średniej długości życia. Starzejące się społeczeństwo w najbliższej przyszłości potrzebować więc będzie większej ilości pielęgniarzy. Z tych samych powodów potrzebni będą również rehabilitanci czy fizykoterapeuci. Zapotrzebowanie na zawód wykwalifikowanej pielęgniarki jeszcze bardziej widoczne niż w Polsce jest w USA. Świadczą o tym wyniki opublikowanego rankingu ,,100 Best Jobs of 2013” opracowanego przez portal U.S. News & World Report, w którym pielęgniarka znalazła się na drugiej pozycji. W raporcie tym pod uwagę wzięto średnie zarobki, a także zadowolenie z pracy oraz pespektywy zawodowe. W pierwszej piątce zawodów znalazły się: (pełna lista zawodów dostępna na: http://money.usnews.com/careers/best-jobs/rankings/the-100-best-jobs?int=7acb53)
- Mechatronik. W wielu rankingach zawód ten jest uważany za jeden z najbardziej przyszłościowych profesji. Łączący w sobie wiedzę z zakresu mechaniki, elektroniki oraz informatyki i wymaga od pracownika dużej elastyczności i wszechstronności. Osoby, które zajmują się urządzeniami sterowniczymi mogą liczyć na zatrudnienie w warsztatach samochodowych, na halach produkcyjnych, w laboratoriach czy nawet serwisach zabawek. Wzrost ilości urządzeń z pogranicza elektroniki, mechaniki oraz informatyki sprawia, że coraz więcej osób z kwalifikacjami w tym zakresie znajduje dobrze płatną pracę.
- Biotechnolog. Uważany jest za zawód przyszłości głównie ze względu na swój związek z rozwojem medycyny. Biotechnolodzy znajdują zatrudnienie w laboratoriach diagnostycznych czy firmach biotechnologicznych. Pracują nad tworzeniem nowych szczepionek, badają działalnie leków, związek czynników genetycznych z podatnością na różne choroby. Swoją pracę wiążą także z kontrolą żywności, zwłaszcza tej nowej czy mniej znanej. W związku z rozwojem biotechnologii na rynku pracy pojawiły się również takie zawody jak nanotechnik czy biotechnolog farmaceutyczny.
- Specjalista branży IT. W pojęciu tym zawiera się lista zawodów obejmujących szeroki wachlarz specjalistów od telekomunikacji i informatyki. Programiści, analitycy, specjaliści od e-commerce, osoby projektujące oraz wdrażające programy i aplikacje wciąż są pożądani przez pracodawców, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Technologie zwłaszcza te mobilne generują większy transfer danych, a przy tym rozwój sieci bezprzewodowych. Nowoczesne technologie sprawiają, że specjaliści branży IT są i będą obecni na rynku pracy.
- Profesjonaliści związani z troską o środowisko. W UE już obowiązują rygorystyczne normy ekologiczne, do których Polska musi się dostosować. Jacek Mariusz Krzemiński, autor artykułu ,,10 eko-zawodów przyszłości” opublikowanym na łamach portalu więcejtlenu.pl wymienia następujące profesje, na które w przyszłości będzie zapotrzebowanie:
- Instalator kolektorów słonecznych
- Audytor i projektant energetyczny
- Recykler
- Eko-energetyk
- Rolnik energetyczny
- Rolnik ekologiczny
- Hydrotechnik
- Urbanista
- Inżynier ochrony środowiska
- Naukowiec przyrodnik
Do zawodów przyszłości zalicza się także dietetyka, tajemniczego klienta czy kontrolera pogody. Nowe miejsca pracy mają się pojawić także w dziedzinie turystyki i rekreacji. Rozwój działu usług jest bowiem odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczeństwa na organizatorów, doradców oraz pracowników usług domowych i gastronomicznych. Choć prognozy te nie muszą się sprawdzić w 100% to jednak są cenną wskazówką zwłaszcza dla osób, które zastanawiają się nad wyborem kierunku studiów oraz dla tych, którzy myślą o przekwalifikowaniu się.
Komentuj przez Facebooka