Znajomość programów komputerowych w dzisiejszym świecie to konieczność, zwłaszcza, dla tych, którzy będą musieli w swojej pracy wypełniać zadania i obowiązki pracownika biurowego. W bardzo wielu ogłoszeniach o pracę taka znajomości aplikacji komputerowych (często wymienianych z nazwy) jest warunkiem koniecznym otrzymania posady na danym stanowisku. Jakie programy komputerowe warto znać, aby lepiej odnaleźć się na rynku pracy?
Pakiet biurowy
Znajomość tzw. ,,pakietu programów biurowych” to absolutna podstawa, aby móc prawidłowo wypełniać swoje obowiązki w pracy. Pakiet ten jest bowiem używany praktycznie w każdej firmie. W jego skład wchodzi:
Edytory
Dzięki nim nie tylko można dziś zapisać treść, ale również w odpowiedni sposób ją edytować za pomocą różnego rodzaju dodatkowych opcji takich jak chociażby: wstawianie przypisów, kontrola pisowni, wprowadzanie komentarzy itp. Ponadto możliwe jest połączenie tekstu z różnego typu ich wizualizacją, a więc: wykresem, zdjęciem tabelą itp. Do najbardziej popularnych edytorów należy Microsoft Office Word ( w różnych wersjach) oraz Notatnik, jako podręczny, niewielki i szybki edytor tekstowy. Na rynku obecnie funkcjonują również inne edytory takie jak np. FocusWriter- wielkoformatowy edytor tekstowy przeznaczony do pracy w widoku pełnoekranowym czy AbiWord, alternatywa dla rozbudowanego WordPada
Arkusze kalkulacyjne
Dzięki temu, że dają one możliwość przedstawiania danych, głównie w formie liczbowej i tekstowej wspaniale sprawdzają się w prowadzeniu księgowości i w znaczący sposób wspomagają nawet bardzo skomplikowane działania matematyczne. Ponadto dzięki nim możliwa jest wizualizacja danych w postaci wykresów, a także opcji zaawansowanych jak np. języki makropoleceń i języki programowania. Do najbardziej znanych programów tego typu, oprócz Microsoft Excel należy także WordPerfekt Office, OpenOffice.org czy GS-Calc.
Programy do tworzenia prezentacji multimedialnych
Pozwalają one przedstawić pewne treści przy wykorzystaniu grafiki. Są bardzo często używane przez osoby prowadzące zajęcia na uczelniach, szkolenia, itp. Po stworzeniu szablonu slajdówi wypełnienia ich treścią można później wzbogacić je o zdjęcia, animacje, wykresy, tabele itp. Najbardziej znanym w środowisku MS Word jest Microsoft PowerPoint, ale znane są także takie programy jak Corel Presentation, czy Impress.
Wśród pakietów biurowych obecnie najwięcej możliwości daje Office 2013 Professional Plus. W skład tego pakietu wchodzą nie tylko edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, czy program do przygotowania prezentacji multimedialnych, lecz również wirtualny notes, komunikator, klient poczty e-mail, baza danych i narzędzie DTP Publisher.
Oprócz pakietu podstawowego dobrze jest znać także programy służące do obsług poczty, jak również programy graficzne i do tworzenia baz danych.
Obsługa poczty elektronicznej
Z racji konieczności utrzymania kontaktów biznesowych z klientami i parterami bardzo przydatna jest znajomość programów służących do wysyłania i odbioru wiadomości mailowych czyli tzw. ,,klient poczty elektronicznej”. Wśródprogramów tego typu warto wymienić chociażby: Elmo, Eudora, Microsoft Outlook czy Opera.
Programy do tworzenia baz danych
Dzięki nim można tworzyć uporządkowane zbiory informacji, które pozwalają na kontrolowanie stanu magazynu, hurtowni, księgarni itp. Opierają się one głównie o wprowadzanie danych tekstowych i liczbowych. Najważniejsza częścią bazy danych jest rekord, dzięki któremu możliwe jest przechowywanie informacji danej kategorii. Dzięki organizacji treści możliwe jest sortowanie rekordów i szybkie odnalezienie odpowiednich informacji. Najbardziej popularne są Microsoft Office Acess 2010, Gs-Base czy FileMaker Pro to.
Programy graficzne
Bardzo popularne są również różnego typu programy graficzne, dzięki którym istnieje możliwość tworzenia i modyfikacji plików graficznych. Programy takie dzieli się na te, które umożliwiają dokonywanie zmian grafiki rastrowej ( Adobe Photoshop, Corel Photo-Paint) oraz dwu lub trójwymiarowej grafiki wektorowej, w tym takie znane programy jak: CorelDraw, Adobe Illustrator, 3dsMax, Blender czy Cinema4D.
Oprócz tych programów można także zapoznać się z programami do: tworzenia stron WWW (np. Artisteer czy InstallShield), kalendarzami elektronicznymi (Destkop iCalendar Lite, Imienniczek czy kalendarz XP) oraz aplikacjami służącymi do kompresji danych (oprócz WinZIP-a i WinRAR-a także FILEminimizer Office czy PowerArchiver 2012.
Każda firma obsługuje ponadto indywidualnie do prowadzonej dzialalności tzw. ,,programy branżowe", które są przydatne z perspektywy danej firmy. A o to przykłady:
Wiele programów można ściągnąć przez Internet za darmo np. ze strony Dobreprogramy.pl i przetestować jakie mają one możliwości. Jest to dobry pomysł na zdobycie nowych umiejętności, które mogą być przydatne w czasie rekrutacji do pracy.
Komentuj przez Facebooka