Nauka za pomocą gier komputerowych

nauka za pomocą gier edukacyjnych

Często słyszy się, że gry komputerowe są bardzo niebezpieczne dla dzieci. W mediach mówi się o uzależnieniach, o nieodpowiednich treściach, o zbyt łatwym dostępie do takich produkcji…To wszystko prawda, nie da się tego ukryć, ale czy naprawdę nie ma dla dzieci gier, którą oferują im bezpieczną rozrywkę? Zdecydowanie takie gry są, i nawet więcej, mogą one skutecznie edukować.

Rozrywka zachęca do edukacji

            W domach, w przedszkolach czy w początkach szkoły podstawowej edukacja dzieci zawsze wygląda dość podobnie. Maluchy wciąga się do nowoczesnej edukacji poprzez rozrywkę. Nie ma prostszego i skuteczniejszego sposobu na dotarcie do dziecka, które przecież żyje dla rozrywki, chce się bawić i ma niewyczerpaną energię do robienia tego. Dziecko świetnie się uczy podczas zabawy także dlatego, że lubi poznawać nowe rzeczy, sprawia mu to radość, którą potęguje właśnie rozrywka. Jeśli tak się edukuje dzieci to można to robić przecież przez gry, także te komputerowe czy przeglądarkowe.

Różna edukacja z gier

edukacja dzieci online

            Obecnie na rynku jest wiele gier edukacyjnych, a rodzicom nie pozostaje nic innego jak do nich docierać, co wcale nie jest specjalnie trudne. Gry mogą oferować naprawdę różnorodne poziomy edukacyjne. Po pierwsze możemy zaoferować swojemu dziecku gry, które uczą ich spostrzegawczości, zręczności, ale także logicznego myślenia. Jak może wyglądać taka gra? Chociażby szybko pojawiające się na ekranie kolorowe postacie, pośród których od czasu do czasu pojawi się postać w innym niż wszystkie pozostałe kolorze. Dziecko musi wyłapać ten moment i szybko nacisnąć pojawiającą się postać lub inny element w grze. Jeśli gra zostanie odpowiednio przygotowana, czyli będzie bajkowa to na pewno zdobędzie duże zainteresowanie. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się tutaj gry połączone z ulubionymi bohaterami dziecięcych filmów, bajek czy książek.

            Tak naprawdę jednak gra może mieć w sobie dowolny element edukacyjny. Gry przygodowe mogą na przykład opowiadać o dziejach ziemi, pokazywać różne zwierzęta, kontynenty, pozwalać odkrywać planetę i rządzące nią siły natury. Może być to także rozrywka typowo umysłowa. Bez problemu znajdziemy dziesiątki gier, w których dziecko rozwiązuje różne zagadki. Mogą to być labirynty, puzzle, dopasowywanie różnych elementów, poszukiwanie kolorów czy ukrytych przedmiotów, a nawet wykonywanie prostych działań matematycznych. Gry mogą uczyć nasze dzieci nawet rodzimej mowy jak i języków obcych. Komputerowe produkcje świetnie sprawdzają się do nauki rozpoznawania dźwięków czy odróżniania dobra od zła. Twórcy gier komputerowych dla dzieci mają głowy naprawdę pełne pomysłów i potrafią stworzyć tytuły niezwykle atrakcyjne pod względem rozrywkowym z świetnym wpleceniem do środka różnych elementów edukacyjnych. Pozostaje jeszcze tylko jedno pytanie, w jaki sposób poszukiwać takich gier, aby dziecko na pewno korzystało z bezpiecznej i wartościowej dla niego rozrywki?

Pomoc sprzedawców

            W przypadku gier komputerowych po prostu powinniśmy chodzić do profesjonalnych sklepów, gdzie sprzedawca może służyć nam fachową poradą. W takich sklepach zresztą na pewno znajdziemy specjalny dział, w którym znajdują się tylko gry dla dzieci. Nawet jeśli nie kupimy gry edukacyjnej to chociaż mamy pewność, że jest to produkcja dla dziecka w pełni bezpieczna. Pamiętajmy, że to my podejmujemy decyzję dotyczącą tego jakie gry kupujemy i róbmy to bardzo skrupulatnie.

Gry przeglądarkowe

gry edukacyjne online

            Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku gier przeglądarkowych. Te są dostępne w sieci zupełnie za darmo i tutaj faktycznie istnieje spore ryzyko, że dziecko trafi na taką produkcję, która nie powinna trafić w jego ręce. W tym przypadku więc powinniśmy po prostu wskazać dziecku na jakich stronach powinno wyszukiwać i korzystać z gier przeglądarkowych. Najlepiej wybierać te, które specjalizują się w grach dla najmłodszych, na przykład serwis poki. Strona ma całą kategorię związaną z grami edukacyjnymi. Każda z tych gier jest w pełni bezpieczna dla dziecka, niezależnie od wieku, a do tego jeszcze mają one wiele elementów edukacyjnych.

Dziecko przez gry komputerowe może nauczyć się naprawdę wiele i nie musi być to wcale pusta rozrywka. To na rodzicach spoczywa ten obowiązek wskazania swoim dzieciom tego co jest dla nich bezpieczne. Dodatkowo będzie to przecież dodatkowa edukacja, bo dziecko nauczy się rozróżniać informacje znajdowane w sieci, które są dla niego dobre od tych, które mogą być niebezpieczne. Gry edukacyjne pozwalają często nawet na wspólną rozrywkę, a więc dają możliwość spędzenia czasu razem z dzieckiem.