Zielarstwo i terapie roślinne- nowy kierunek na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

Logo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

W nowym roku akademickim 2013/2014 Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zdecydował się na otwarcie trzech nowych kierunków studiów. Obok agrobiznesu i inżynierii pojawi się także ,,zielarstwo i terapie roślinne”. Studenci tego kierunku zostaną profesjonalnie przygotowani do pracy w sektorze zielarskim.

Czym jest zielarstwo

Zielarstwo jest kierunkiem, którego obszarem zainteresowania są rośliny. W obrębie zielarstwa zachodzi przygotowanie leczniczych surowców roślinnych, ale również ich przetwórstwo oraz przechowywanie. Uprawa, zbiory i przetwarzanie surowców roślinnych jest ściśle podporządkowane celom, jakim owe produkty mają służyć. Zioła mają zastosowanie w leczeniu, ale także w profilaktyce wielu schorzeń, bardzo popularne są również w dietetyce.  Wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym czy w gospodarstwie domowym. Z surowców i preparatów ziołoych korzysta się również w terapiach roślinnych takich jak: fitoterapia, dietoterapia, apiterapia, fungiterapia, fizjoterapia, hortiterpaia i innych.

Nowy-kierunek-studiów-zielarstwo

Program nauczania: wiedza, nowoczesność, praktyczność

Program nauczania kierunku ,,zielarstwo i terapie roślinne" ma na celu zaznajomić studenta z wiedzą w obrębie najważniejszych przedmiotów z dziedziny zielarstwa i ziołolecznictwa. Na liście przedmiotów znalazły się m.in.:

  • Historia zielarstwa i leku roślinnego
  • Rośliny przyprawowe
  • Rośliny lecznicze
  • Fitoterapia
  • Wartości dietetyczne i prozdrowotne roślin
  • Grzyby jadalne i lecznicze

 Zajęcia będą prowadzone przy wykorzystaniu najnowszych trendów  i osiągnięć naukowych w tym zakresie. Do laboratoryjnej oceny jakości surowców i preparatów roślinnych zostanie użyta specjalistyczna aparatura. Władze uczelni deklarują ponadto, że duży nacisk zostanie położony na praktyczne podejście do tematu:

Program-zajec

Czego nauczą się studenci

Jak deklaruje prof. dr hab. J.Dyduch, jeden z twórców kierunku studenci w trakcie nauki na tym kierunku:

  • poznają najważniejsze rośliny zielarskie i ich podstawowe funkcje życiowe
  • zdobędą wiedzę na temat wymagań środowiskowych, poznają zasady uprawy, zbioru i przetwórstwa roślin
  • opanują podstawy analityki laboratoryjnej
  • zaznajomią się ze standardami i będą wiedzieć jak oceniać  surowce roślinne
  • poznają zasady sprzedaży i obrotu ziół i przygotowanych z nich preparatów
  • będą wiedzieć jak wykorzystać zioła w terapiach roślinnych.

Informacje praktyczne

Studia będą realizowane w trybie stacjonarnym w przeciągu 7 semestrów i kończyć się będą tytułem zawodowym inżyniera. Kierunek prowadzi Wydział Ogrodnictwa I Architektury Krajobrazu. Każdy kto chciałby dostać się na te studia powienien starać się osiągnąć jak najlepsze wyniki z języka obcego nowożytnego oraz jednego z kilku przedmiotów od wyboru: matematyki, fizyki i astronomii, biologii, chemii, informatyki lub geografii.

Gdzie warto zajrzeć

Linki-do-stron-uczelni

Zielarstwo i terapie roślinne to innowacyjny, ciekawy kierunek studiów, pierwszy taki w ofercie studiów wyższych w Polsce. Wykwalifikowana grupa doradców w zakresie pozyskiwania i przetwórstwa surowców zielarskich jest bardzo potrzebna jako, że wysoka jakość  surowców i preparatów ziołowych decyduje o ich skuteczności w terapii.


*Artykuł opracowany został z wykorzystaniem materiałów pormocyjnych nadesłanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.