Bez względu na to czy tekstem, z którym się zmagasz jest uniwersytecki podręcznik, e-maile twoich współpracowników czy poranna gazeta, zapewne marzysz o tym, aby posiąść umiejętność szybkiego czytania. W dobie ogromnej presji czasu, jakiej ulegamy w sferze pracy i edukacji, dana potrzeba wydaje się być jak najbardziej uzasadniona.
Poniżej znajdziesz szereg ćwiczeń, które pozwolą ci osiągnąć szybsze tempo czytania, przy jednoczesnym rozumieniu przyswajanego tekstu. Pamiętaj również o ogólnorozwojowych ćwiczeniach umysłu, które wspomogą cię na drodze do szybkiego czytania.
1. Ćwiczenie – mierzenie czasu czytania Świadomość tempa twojego czytania, pomoże ci w późniejszej ewaluacji postępów. Pomiaru możesz dokonać poprzez: użycie stopera czytając kilkakrotnie określoną ilość wyrazów oraz wyznaczenie sobie konkretnego przedziału czasowego i oszacowanie ile słów w danym okresie byłeś w stanie przeczytać. Bez względu na sposób dokonania pomiaru, staraj się czytać ze zrozumieniem i porównywać swoje wyniki, bazując na tekście z różnych stron tekstu źródłowego. Już kilka prób, pozwoli ci zauważyć przyśpieszenie tempa twojego czytania i szybkości uczenia się.
2. Ćwiczenie – sprawdzanie otoczenia. Wiele osób myśli, że muzyka czy przebywanie w bibliotece poprawia ich koncentrację, kiedy w rzeczywistości bywa odwrotnie. Wykorzystując pierwsze ćwiczenie, sprawdź szybkość swojego czytania, kiedy jesteś otoczony pozornie „sprzyjającymi” bodźcami, po czym dokonaj pomiaru przebywając w ciszy. Wyniki mogą okazać się zaskakujące!
3. Ćwiczenie – oddzielanie ziarna od plew. Bez względu na czytany materiał, jego tekst zawiera tak zwane „wypełniacze”, których powierzchowne przejrzenie, a nawet pominięcie, bywa wręcz wskazane. Umiejętność wyczucia, która część tekstu jest kluczowa, przychodzi wraz z praktyką. Na początek pamiętaj, zanim zaczniesz czytać np. rozdział książki, przeglądnij szybko jego całość. W trakcie tej krótkiej czynności, spróbuj wychwycić w tekście pewne szablony, słowa klucze, główne tezy, które stanowią bazę danego tekstu. Będąc świadomym głównego wątku, szybko ominiesz ozdobniki, zwalniając swoje tempo czytania tylko na kluczowych partiach tekstu.
4. Ćwiczenie – byleby do przodu. Wiele osób wręcz natrętnie powraca do słów i zdań już przeczytanych, sprawdzając czy dobrze zrozumieli ich znaczenie. Co więcej, ogromna liczba osób nawet nie jest świadoma danego procesu, który w znaczący sposób spowalnia tempo czytania. Sposobem na wtórność w przerabianiu tekstu, jest używanie kartki do wyznaczania linijki, którą w danej chwili czytasz. Przesuwaj daną kartkę werset po wersecie, zacznij od swobodnego tempa, stopniowo z czasem przyspieszając. Szybkość czytania zapewne cię zaskoczy!
5. Ćwiczenie - wizualizacja wyrazów. Większość osób czytając, literuje poszczególne wyrazy. Niektórzy poruszają przy tym ustami, inni wypowiadają wyrazy wraz z oddechem. Aby czytać szybko, musisz bezwzględnie porzucić dany nawyk literowania. Skuteczne może okazać się wizualizowanie poszczególnych wyrazów. Dane ćwiczenie początkowo uciążliwe, z czasem przynosi niesamowite rezultaty.
6. Ćwiczenie - czytanie bloków wyrazów. Większość ludzi czyta tekst słowo po słowie, albo nawet litera po literze. Aby przyśpieszyć swoje tempo przyswajania tekstu, należy czytać kilka wyrazów na raz, a z czasem nawet całe paragrafy. W tym celu staraj się obejmować wzrokiem tak szeroki zakres wyrazów, jak jest to możliwe. Pomocne w tym ćwiczeniu okazują się prowadzenie czytanego tekstu dłonią, jak i delikatne oddalenie przyswajanego materiału od oczu.
Przyśpieszając swoje tempo czytania, staraj się przekraczać, coraz to nowe granice swoich możliwości. Badania wykazały, że determinacja, regularna praca i wiara w sukces, potrafią w tej dziedzinie zapewnić zaskakujące rezultaty. Szybkie czytanie i zapamiętywanie jest zatem z zasięgu twoich możliwości.
Komentuj przez Facebooka