Co wiemy na temat kont i kart bankowych?

edukacja finansowa

 

Dzisiaj bez edukacji finansowej ani rusz. Znajomość tego, co się dzieje na rynku finansowym i na naszym koncie bankowym to podstawa w gospodarowaniu pieniędzmi. Opłaty za rachunki osobiste przeszły prawdziwą transformację i warto mieć pewność, że inwestujemy swoje środki tam gdzie możemy najwięcej zyskać, a nie wydać.

 

Karty, konta i rachunki

Instrumenty finansowe rozwijają się w szybkim tempie a do słownika przybywa nowych wyrażeń np: asset management, czyli indywidualne zarządzanie aktywami klienta, gdy chcemy komuś oddać przywilej zarządzania naszą strategią inwestycyjną. Na rynku przybywa szkoleń na tematy związane z niezależnością finansową.

Tymczasem nasza wiedza finansowa najczęściej wymaga pogłębienia z zakresu podstawowej terminologii, gdyż nie każdy z nas potrafi rozróżnić kartę debetową od kredytowej. Ta pierwsza definiowana jest, jako instrument płatniczy wydawany do rachunku osobistego, dzięki której użytkownik może dokonać transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Ta druga umożliwia dokonywania transakcji płatniczych do wartości limitu przyznawanego przez bank. Z obydwoma rodzajami kart wiąże się posiadanie rachunku w banku. Portal Comperia.pl przeprowadził ciekawe badanie mające na celu analizę sytuacji posiadaczy rachunków bankowych. Jest to wyczerpująca analiza, która może pomóc w wyborze lub zmianie banku i poszerzyć naszą wiedzy odnośnie tego co wydarzyło się na rynku kont osobistych w ostatnich dwóch latach.

 

Atrakcyjność i koszty użytkowania kont bankowych

 

Wygląda na to, że mamy się, z czego cieszyć, gdyż wydajemy coraz mniej na prowadzenie i użytkowanie kont bankowych – a to oznacza, więcej oszczędności dla nas. Średni miesięczny koszt użytkowania konta, przy przyjętych przez Comperia.pl założeniach, wynosił w 2012 r. 7,01 zł. Dziś 6,74 zł., nieznacznie, ale jednak mniej. Przeciętny koszt obsługi konta to 5 zł - zarówno 2 lata temu, jak i dziś.

Niestety, przez ostatnie 2 lata znacząco zmalała liczba banków, na których najlepszym koncie wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju są darmowe. W 2012 r. aż 20 najtańszych kont, oferowało darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce a w 2014 r. tylko 12.

Z kolei, obniżenie opłaty interchange (z dnia 30 sierpnia 2013 roku) nieznacznie zmieniło podejście banków do usługi moneyback. W 2012 roku oferowało ją 8 banków, obecnie 7. Widoczny jest również trend, w którym banki starają się ograniczyć zakres transakcji, za które przysługuje klientom zwrot części środków.

Ponadto, na stronie raportu porównywarki finansowej Comperia.pl można sprawdzić, ile banków obecnie i 2 lata temu oferowało konto osobiste i kartę do niego absolutnie za darmo, bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków i które instytucje wymagają spełnienia dodatkowych kryteriów.