Zawód marzeń – architekt

zawód architekta

Praca architekta to dziś prestiżowy, ale i bardzo wymagający zawód. Projektowanie budynków wymaga bowiem posiadania szerokiej wiedzy z zakresu prawa budowlanego oraz umiejętności związanych z rysunkiem i zaawansowaną obsługą komputera. Ale praca architekta to także umiejętności, których nie sposób nauczyć się od podstaw. Mowa tu o kreatywności i dużych możliwościach planowania przestrzennego. Nie każdy ma więc naturalne predyspozycje do uprawiania tego zawodu, ale z pewnością każdy może nauczyć się być architektem i w przyszłości odnosić sukcesy w branży. Warto dowiedzieć się więcej na temat pracy w roli architekta, aby wiedzieć, czy rzeczywiście jest to wymarzony zawód.

Na czym polega praca architekta?
Myśląc o zawodzie architekta pierwszym skojarzeniem jest projektowanie budynków. Jednak w rzeczywistości charakterystyka tej pracy jest bardziej skomplikowana. Architektura łączy bowiem w sobie kilka dziedzin na pograniczu nauki i techniki: technologię, sztukę, a nawet rynek inwestorski. Samą sztukę należy rozumieć jako użytkową, ale i kreację stworzoną z poczucia estetyki oraz na potrzeby oglądania i podziwiania jej. W związku z tym, architekt musi łączyć wiedzę z zakresu historii sztuki, prawa budowlanego oraz konstruowania budynków. Koniecznością jest umiejętność sporządzania rysunku plastycznego i technicznego. W jego pracy niezbędnym narzędziem jest również komputer i zaawansowane programy, które służą do projektowania, dlatego wymagana jest także umiejętność sprawnej obsługi komputera i najnowszych aplikacji.

Myśląc o pracy jako architekt warto mieć świadomość, że ten zawód nie ogranicza się wyłącznie do projektowania pojedynczych budynków użyteczności publicznej, czasem na bazie pewnej wrażliwości estetycznej. Biorąc pod uwagę tłumaczenie z greckiego słowa architekt, które oznacza budowniczego, osobę kierującą budową, do grona projektantów zaliczani są również urbaniści (projektanci całych przestrzeni miejskich), ruraliści (projektanci przestrzeni wiejskich), architekci krajobrazu oraz wnętrz. Szczególnie ostatni zawód cieszy się obecnie ogromną popularnością.

Praca architekta – nie tylko projektowanie
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że praca architekta to nie tylko projektowanie budynków, szczególnie, jeśli pracuje się w biurze projektowym. Współpraca rozpoczyna się bowiem od konsultacji z klientem, ponieważ konieczne jest doprecyzowanie oczekiwań oraz poznanie wymagań kontrahenta. Dopiero po takiej rozmowie i dokonaniu swoistego researchu architekt może przystąpić do projektowania. Jednak, bardzo często ma on dodatkowe zadania takie, jak:

  • ocena gotowych projektów,
  • doradzanie w zakresie projektowania,
  • reprezentowanie klientów podczas zawierania umów w związku z budową,
  • kontrolowanie budowy.

Wykształcenie architekta
Chcąc być architektem i w pełni realizować się w zawodzie konieczne jest ukończenie kierunku architektura i urbanistyka na politechnice. Tylko w ten sposób można uzyskać cenny tytuł inżyniera magistra. Istnieje też wiele innych szkół, które kształcą na takim samym kierunku, jednak ich ukończenie wiąże się z otrzymaniem jedynie tytułu inżyniera.

Nauka związana z architekturą jest wymagająca i nierzadko kosztowna. Studenci muszą bowiem poświęcać czas na przygotowywanie projektów, zarówno w zaawansowanych programach komputerowych, jak i ręcznie, tworząc rysunki techniczne i plastyczne. Oprócz tego stale muszą zdobywać wiedzę z zakresu prawa budowlanego i sztuki konstruowania budynków. Konieczne jest także posiadanie odpowiednich narzędzi do pracy, m.in. specjalistycznego oprogramowania oraz przyborów malarskich i kreślarskich, a także drukowanie swoich prac w punktach poligraficznych, na profesjonalnych drukarkach i w odpowiednio dużych formatach. Wszystko to wiąże się z ponoszeniem znacznych kosztów, jednak rzetelna praca oraz inwestycja w taką naukę może zaowocować w przyszłości dużymi zarobkami i zdobyciem prestiżu w branży.

Ile zarabia architekt?
Młodzi architekci, zaraz po studiach, mogą zarobić w pracowni projektowej ok. 1500-2000 zł netto. Dla zyskania większych zarobków konieczne jest zdobywanie doświadczenia. Dużą rolę odgrywa także miejsce pracy – w biurze architektonicznym lub „na własną rękę”, a także talent, który pozwoli wyróżnić się w branży swoimi projektami. To z kolei może zaowocować większą liczbą intratnych zleceń. W związku z tym, rozpoczynając od najniższej pensji, architekt z rocznym doświadczeniem może już otrzymywać miesięczne wynagrodzenie w wysokości ok. 3500 zł netto, po latach dochodząc nawet powyżej 7000 złotych netto. Średnie zarobki architekta w Polsce wynoszą ok. 4500 zł netto na miesiąc.

Architekt – zawód marzeń? 
Biorąc pod uwagę prestiż zawodu oraz możliwość wysokich zarobków i realizowania się na polu własnej działalności gospodarczej, pracę w roli architekta można uznać za zawód marzeń. Jednak zajęcie miejsca w gronie najlepszych projektantów wymaga poświęcenia czasu, energii oraz poniesienia pewnych kosztów finansowych jeszcze w trakcie nauki. Czasami warto jednak odrobinę się poświęcić, aby móc w przyszłości uprawiać wymarzony i dochodowy zawód.

Szukając rzetelnego architekta warto skorzystać z pomocy serwisu ogłoszeniowego, np.: http://oferia.pl/zlecenia/budowa/architektura. Pod tym linkiem można umieścić darmowe ogłoszenie ze szczegółowymi informacjami na temat swojego zlecenia. To prosty i wygodny sposób na to, aby nawiązać kontakt i rozpocząć korzystną współpracę z najlepszym architektem.