Sam angielski już nie wystarczy. Jak efektywnie uczyć dzieci języków obcych?

Jak efektywnie uczyć dzieci języków obcych

Współcześnie każdy rodzic wie, jak ważna jest nauka języków obcych. To nie tylko sposób na otwarcie szeregu drzwi do rozwijania kariery w przyszłości, ale przede wszystkim świetny sposób na poznani nowych kultur i otwieranie się na inne doświadczenia.

Współcześnie każdy rodzic wie, jak ważna jest nauka języków obcych. To nie tylko sposób na otwarcie szeregu drzwi do rozwijania kariery w przyszłości, ale przede wszystkim świetny sposób na poznani nowych kultur i otwieranie się na inne doświadczenia. Znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej komunikatywnym jest dziś dla wielu czymś wręcz oczywistym, a dzieci od małego podłapują go w filmikach na YouTubie, w ukochanych bajkach i filmach, w mediach społecznościowych. Warto więc sięgać po inne, równie ciekawe języki, aby poszerzać swoje horyzonty. Kiedy zacząć naukę i jak sprawić, aby była ona efektywna? Podpowiadamy!

Od jakiego wieku dzieci powinny uczyć się języka polskiego?

Według badań aż 50% ogólnych zdolności przyswajania wiedzy rozwija się w naszych mózgach do czwartego roku życia. Oznacza to, że dzieci w zbliżonym wieku są najbardziej podatnie na chłonięcie i przyswajanie ogromnych ilości wiedzy. Niektórzy zalecają, aby nawet do niemowlaka mówić w dwóch różnych językach – dla takiego maluszka nie jest to nawet nauka, a sposób na poznanie i opisywanie świata wokół. Oswajając swoją pociechę z brzmieniem innego języka zapewniamy mu o wiele łatwiejszy start, gdy przyjdzie czas na rzeczywistą naukę. Im szybciej nasze dziecko zacznie przyswajać drugi język, tym szybciej stanie się w nim biegłe. Nie oznacza to jednak, aby od małego zasypywać dziecko górami kserówek i podręczników do nauki. Sposoby nauczania języka należy dostosować do wieku dziecka. Kiedy dopiero zaczynamy naukę z maluszkiem, ograniczmy się raczej do prostego przyswajania słówek oraz gier, zabaw i bajek edukacyjnych, dzięki którym dziecko podświadomie zaczyna rozumieć coraz więcej z obcego języka.

Co dalej?

Gdy dziecko wchodzi w wiek przedszkolny lub wczesnoszkolny, w naszym zasięgu pojawia się szereg zupełnie nowych środków dydaktycznych pozwalających na naukę języka. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda nauka w przedszkolu lub szkole naszego smyka. Czy siedzą z nosem w podręczniku i zeszycie ćwiczeń, czy może uczą się w praktyce, poprzez gry, zabawy, piosenki, wierszyki i interakcje z rówieśnikami? Czy w placówce znaleźć można tablice bądź dywany interaktywne, które pozwalają na przyswajanie wiedzy poprzez aplikację i gry integrujące dzieci i motywujące je do ruchu, przemycając cenną naukę pod płaszczem dobrej zabawy? To, w jaki sposób dane przedszkole czy szkoła uczą języka jest niezwykle ważne – dziecko spędza tam mnóstwo czasu i jeśli zostanie zrażone do dalszego poznawania języka obcego, to często nie będzie chciało mieć z nim do czynienia w domu. A właśnie, co możesz robić jako rodzić, aby pomóc swojemu dziecku z przyswajaniem języka? Przede wszystkim unikaj traktowania tego jako naukę – skupcie się na zabawie i wspólnym spędzaniu czasu. Fiszki i gry planszowe, gry komputerowe i filmy dla dzieci, używanie słówek w obcym języku w codziennych konwersacjach – te proste aktywności mogą znacząco pomóc Twojemu dziecku zostać językowym mistrzem.