Darmowe szkolenia online – czy warto z nich korzystać?

×

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form w drupal_retrieve_form() (linia 809 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
  • Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form' not found or invalid function name w drupal_retrieve_form() (linia 844 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
kształcenie na odległość

Współcześnie jest mnóstwo sposobów na to, by przyswajać wiedzę. Dzięki prężenie rozwijającym się nowym technologiom praktycznie z każdej dziedziny nauki możemy dziś dokształcać się online. Wśród oferowanych szkoleń wiele z nich to kursy bezpłatne. Pozostaje jednak pytanie, czy darmowe szkolenia online są warte czasu i wysiłku? Gdzie szukać materiałów wartościowych pod względem merytorycznym i jak takie kształcenie wpływa na karierę zawodową?

Szkolenia online – z roku na rok coraz popularniejsze

Edukację online w XXI wieku wprowadzają do swoich programów nauczania uczelnie wyższe, szkoły językowe i ośrodki badawcze. Do takiej formy nauki przekonuje się coraz większa rzesza osób. Trzy główne powody, które miały wpływ na taki stan rzeczy to powszechny dostęp do wiedzy, różnorodność kursów oraz wygoda korzystania.

Powszechny dostęp do informacji. W szkoleniu online udział może wziąć każdy. Nie ważne jest to, gdzie ktoś mieszka, ani czym się zajmuje. W przypadku szkoleń darmowych nieistotna jest też zasobność portfela. Jedynym warunkiem dołączenia do uczącej się społeczności jest stały dostęp do Internetu.

Różnorodność programów i kursów. W ostatnich latach ilość materiałów udostępnianych online z każdej dziedziny wiedzy wzrosła wielokrotnie. Dziś bez względu na to, czy chcesz zgłębiać tajniki pielęgniarstwa, czy neurologii możesz znaleźć w sieci stosowne kursy tematyczne.

Wygoda i elastyczność. W przypadku kursów online możesz dokładnie zaplanować czas, kiedy chcesz się uczyć. Możesz zasiąść przed monitorem wcześnie rano albo późno w nocy, czyli wtedy, kiedy faktycznie masz wolną chwilę. Nie musisz zwalniać się na zajęcia z pracy ani rezygnować z uczestnictwa w ważnej uroczystości rodzinnej, ponieważ akurat odbywa się ona w tym samym czasie co szkolenie.

Masowe otwarte kursy online

Rewolucją w zakresie nauczania na odległość okazało się pojawienie się w 2012 roku masowych kursów online (MOOC). Są to kursy online, w których udział może wziąć nieograniczona liczba uczestników. W trakcie szkoleń obok tradycyjnych materiałów pojawiają się również nagrania wideo, wykłady i testy do rozwiązania oraz interaktywne fora, które umożliwiają tworzenie społeczności zainteresowanej danym tematem. Otwarte kursy online to możliwość dostępu do treści, o której w swoim języku nie ma szans usłyszeć. Zdecydowana większość kursów dostępna jest w języku angielskim, choć istnieją także kursy w innych językach, jak np. chińskim czy francuskim. Nie sposób więc zaprzeczyć, że podstawowym warunkiem korzystania z MOOC jest przynajmniej średniozaawansowana znajomość języka angielskiego.

Sprawdzone źródła wiedzy

nauka-online

Edukacja online to klucz do zdobycia wiedzy oraz umiejętności i czerpania więcej z życia. Wiele osób zainteresowanych tym tematem jednak wciąż zadręcza się pytaniem: czy kursy online są tak dobre jak inne? Jak wiadomo szkolenie szkoleniu nierówne. Poniżej prezentujemy kilka źródeł wiedzy na najwyższym poziomie, z których można korzystać za darmo.

Coursera

Największy aktualnie dostawca kursów MOOC. Coursera to pokaźny zbiór szkoleń z całego świata, udostępnianych zupełnie za darmo! Szkolenia są bardzo bogate merytorycznie, rozłożone w czasie i przygotowane przez amerykańskie uniwersytety takie jak California Institute of Technology, Duke University czy Stanford University. Wszystkie zajęcia są dostępne za darmo, ale polecane pomoce naukowe niekiedy są odpłatne, podobnie jak dyplom ukończenia danej ścieżki edukacyjnej.

Udacity

Kursami udostępnianymi tam powinny zainteresować się osoby pragnące rozwijać umiejętności związane z praktyczną informatyką. Wiele kursów dotyczy programowania i optymalizacji. Znaczącą część szkoleń obejmują wykłady prowadzone przez współpracujące firmy jak Google, Facebook czy NVIDIA. Dostęp do kursów jest otwarty, a materiały są udostępniane na wolnej licencji Creative Commons. Interesującą opcją są tzw. nanostopnie, czyli kursy, które umożliwiają opanowanie w ciągu roku umiejętności wystarczających, by znaleźć pracę jako programista. Ich koszt jest spory, ale pozytywne zakończenie procesu nauki jest nagradzane zwrotem połowy kosztów czesnego.

edX

Darmowe kursy online, które są prowadzone przez najznamienitsze uczelnie świata: Harvard, MIT, Berkley. Platformę uruchomił Massachusetts Institute of Technology wraz z Harvard University. EdX stawia na idee powszechnej edukacji i udostępnia wszystkie materiały na otwartej licencji. Nauka prowadzona jest głównie w formie wykładów, ale pojawiają się również interaktywne ćwiczenia. Ukończenie kursu jest nagradzane honorowym certyfikatem. Za zweryfikowany certyfikat ze zdjęciem trzeb jednak zapłacić.

Khan Academy [PL]

To setki materiałów wideo z zakresu matematyki, biologii, historii sztuki i nauk humanistycznych do wykorzystania za darmo! Khan Academy stanowi repozytorium filmów edukacyjnych. Założycielem Khan Academy był Salman Khan. Cały projekt utrzymuje się z wolnych datków. Dzięki funduszom udało się rozbudować platformę, ulepszyć ją i nagrać nowe filmiki. Wraz ze wzrostem popularności filmików ochotnicy zaczęli tłumaczyć je na inne języki, w tym także na polski.

Udemy

Platforma nauczania, w której każdy może zostać wykładowcą. W tym przypadku większość kursów jest odpłatnych, ale można również znaleźć ciekawe pozycje darmowe. Duże bogactwo tematyczne obfituje w różne techniki nauczania. Program kształcenia obejmuje materiały wideo i prezentacje w PowerPoincie oraz nagrania audio. To kursy dla osób zainteresowanych samokształceniem i rozwojem kariery zawodowej, ponieważ wiele z nich to kursy typowo biznesowe, sprzedawane korporacjom jako pomoce naukowe.

Z pewnością warto przejrzeć każdą z oferowanych platform, by przekonać się, co dany profil ma do zaoferowania oraz w jakiej formie. Jeśli chciałbyś się nauczyć dowolnej rzeczy, interaktywne kursy z pewnością Ci w tym pomogą.

Szkolenia online a kariera zawodowa

szkolenia online a praca zawodowa

Pracodawcy zazwyczaj z dużym entuzjazmem patrzą na CV, w których kandydat udowadnia, że prawdziwie interesuje się danym fachem, rozumie go i jest pozytywnie nastawiony do dalszego rozwoju. W czasach, w których każdy musi radzić sobie ze zmianą w cyfrowym świecie certyfikaty to zawsze dowód umiejętności i poświęcenia, rezygnacji z wolnego czasu na rzecz tego, by stać się lepszym w tym, co się robi. To pokazuje dyscyplinę i dojrzałość intelektualną, a także ciekawość świata. Wiele darmowych kursów przydaje się bez względu na wykonywany zawód. Krótkie szkolenia potwierdzone certyfikatem jak Excel, Photoshop czy Google Adwords zawsze pozytywnie wpływają na CV.

Kursy online przyszłością edukacji

Na współczesnym rynku pracy nie brakuje osób, które mogą pochwalić się dyplomem uczelni wyższej. Stąd kandydaci, którzy chcą wyróżnić się na tle swoich konkurentów, muszą szukać nowych dróg rozwoju. Aby to zrozumieć, trzeba jednak uwolnić się od schematycznego myślenia o swojej ścieżce edukacji. Na pytanie: czy szkolenia online są warte czasu i wysiłku, trzeba odpowiedzieć ,,TAK". Wiele darmowych kursów internetowych daje solidne podstawy w konkretnej tematyce. Warto wyjść z założenia, że jeśli tylko masz ochotę się czegoś nauczyć to z pewnością, w zakamarkach sieci znajdziesz kurs, który wzbogaci Twój zasób wiedzy i pozwoli Ci osiągnąć więcej w życiu zawodowym.