Jak doskonalić umiejętności interpersonalne?

trening personalny

W czasach szybkiego tempa życia i pogoni za karierą coraz więcej osób zapomina o relacjach z innymi i swoich prawdziwych potrzebach, tym, co tak naprawdę czyni go szczęśliwym. Z pomocą może przyjść trening interpersonalny.

 

 

 

 

Coraz więcej osób ma obecnie problem z wyrażaniem własnego zdania, kontrolowaniem emocji, egzekwowaniem oczekiwań, zazdrością, asertywnością czy reakcją na krytykę. Często nie radzimy sobie z trudnymi emocjami i nie wiemy, jak zachować się w konfliktowych sytuacjach, a niskie poczucie własnej wartości utrudnia nam życie. Tak jednak nie musi być. Pewne rzeczy bardzo łatwo w sobie zmienić. Sposobem może być udział w bardzo popularnych obecnie treningach interpersonalnych.

Trening interpersonalny (http://corelszkolenia.pl/nasza-oferta/trening-interpersonalny) to zajęcia, które mają na celu przede wszystkim rozwój osobisty w szerokim tego słowa znaczeniu: zwiększenie świadomości siebie i swoich potrzeb, poznanie samych siebie i pracę nad własnym samorozwojem. To także poprawa relacji z innymi ludźmi, nauka budowania głębszych więzi, analiza tego, w jaki sposób dana osoba funkcjonuje w grupie, jaki jest jej styl zachowania. Można powiedzieć, że to pewnego rodzaju podróż w głąb siebie. Dzięki temu łatwiej będzie nam się porozumiewać z innymi i postępować w trudnych sytuacjach. Warto także nauczyć się reakcji na krytykę I zwiększyć poczucie własnej wartości. Na co dzień rzadko kiedy mamy okazję zastanowić się nad sobą i swoim życiem, a także nad emocjami, jakie nam towarzyszą w różnych sytuacjach. Większa świadomość siebie, swoich słabych i mocnych stron, umiejętność stawiania granic, a także rozwój asertywności w relacjach z innymi może bardzo wiele nam w życiu ułatwić.

Na czym polega trening interpersonalny?

Podczas takiego treningu mamy możliwość sprawdzenia siebie i swoich reakcji na różne sytuacje i zachowania, doświadczenia tego w jaki sposób wchodzimy w relacje z innymi, jak je później budujemy, jak się zachowujemy w grupie, a także zrozumienia tych zachowań. To świetny czas na wyciszenie się i przyjrzenie się sobie i innym, a także poznanie i zrozumienie własnych emocji. To też prawdopodobnie jedyna okazja, aby dowiedzieć się, co inni myślą na nasz temat, jak nas odbierają oraz jakie uczucia i reakcje w nich wywołujemy. Na każdym etapie treningu uzyskasz informację zwrotną na swój temat, dzięki czemu łatwiej ci będzie zinterpretować pewne zachowania. Trener pomoże ci również uświadomić sobie, jakie emocje są dla ciebie trudne i bolesne i jak należy sobie z nimi radzić, a także popracuje z tobą zarówno nad tematami z życia zawodowego, jak i prywatnego. Nauczysz się rozwiązywać swoje problemy i dylematy, zarówno te obecne, jak i te które mogą pojawić się w przyszłości oraz wyćwiczysz pewne pożądane zachowania.

Rozwój interpersonalny jest dziś równie ważny, jak nauka języków czy ukończenie studiów. Praca nad własną osobowością, umiejętność komunikowania się z innymi, znajomość swoich słabych i mocnych stron – w dużej mierze to właśnie te czynniki przyczyniają się do tego, czy osiągniemy sukces. Dlatego warto postawić na trening interpersonalny i lepiej poznać siebie, a swoje życie uczynić udanym i szczęśliwym.