Obecnie syndrom wypalenia zawodowego jest nam doskonale znanym pojęciem. W momencie tego swoistego kryzysu jedni zmieniają pracę, drudzy wyjeżdżają na długie wakacje, by wrócić z zapasem nowej energii, a inni decydują się na założenie własnej firmy.
Kiedy jest dobry moment na założenie działalności gospodarczej?
Z pełną odpowiedzialnością można pokusić się o stwierdzenie, że nie istnieje jedna, poprawna odpowiedź na to pytanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że osoby z dłuższym stażem pracy, posiadające zwykle bogate doświadczenie i wyróżniające się kwalifikacjami oraz kompetencjami, mogą zrobić taki krok bez większych obaw.
Mimo to bardzo często towarzyszy im pewien niepokój. By zastąpić go pewnością siebie, poznajmy podstawowe różnice między pracą na etacie a prowadzeniem własnej działalności, a dopiero później podejmijmy ostateczną decyzję.
Co przemawia za etatem?
Z formalnego punktu widzenia prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością samodzielnego mierzenia się z księgowością, podatkami czy składkami na ubezpieczenie. Oczywiście możemy zatrudnić osobę, która się tym zajmie w naszym imieniu, niemniej na początku działalności zazwyczaj uznaje się to za zbędne generowanie dodatkowych kosztów.
Pracując na etacie, wykonujemy tylko swoje obowiązki, w związku z czym te kwestie nie spędzają nam snu z powiek. Co więcej, nasze wynagrodzenie jest stałe i pewne, z reguły mamy wyznaczony czas pracy, nadgodziny są dodatkowo płatne, a spoczywająca na nas odpowiedzialność jest niewspółmierna do tej ciążącej na właścicielu czy osobach zarządzających.
Niekwestionowane plusy własnej firmy
Ale z drugiej strony, zakładając działalność gospodarczą, zyskujemy ogromną niezależność, przejawiającą się przede wszystkim przy podejmowaniu ważnych dla przyszłości firmy decyzji.
Niezwykle istotną kwestią są również zarobki. Prowadząc działalność, nie jesteśmy uzależnieni od jednego źródła dochodów, a nasze wynagrodzenie może stale wzrastać wraz z rozwojem przedsiębiorstwa. Etatowi pracownicy natomiast są niekiedy nagradzani premiami, ale udział w zyskach firmy ma w pierwszej kolejności zarząd.
Zarówno niezależność, jak i teoretycznie nieograniczone możliwości zarobkowania są bez wątpienia źródłem ogromnej satysfakcji, która z kolei jest najlepszym motywatorem, by stawiać czoła kolejnym wyzwaniom, w tym między innymi poszerzać zakres świadczonych usług.
Pomoc na start
Kiedy już podejmiemy decyzję o założeniu firmy, wiele osób martwi się, że zarezerwowane na ten cel środki okażą się niewystarczające. Ale jeśli okaże się, że w naszym kosztorysie czegoś zabrakło, nie załamujmy rąk. Pomoc finansowa na start działalności oferowana przez różne firmy kredytowe np. Kredito24. Własna działalność gospodarcza jest marzeniem wielu, nie tylko młodych, osób i warto wiedzie jak zarządzać pieniędzmi zanim tą firmę otworzymy, aby zaoszczędzić sobie problemów. I choć na założenie własnej firmy nigdy nie jest za późno, warto skorzystać ze szkoleń, które mają na celu obudzić w nas niezależność finansową. Jeśli więc jeśli znajdziemy się na rozstaju zawodowych dróg, warto zastanowić się, czy podążanie właśnie tą ścieżką nie byłoby dla nas najlepszym rozwiązaniem.