Team building - nowoczesna forma integracji

integracja w firmie

Team building to doskonała i obecnie coraz bardziej popularna forma poznawania jednostek na obszarze określonej grupy. Są to wszelkiego rodzaju wyjazdy integracyjne, imprezy firmowe oraz uroczystości organizowane w celu jednoczenia się grupy.

Nie jest chyba dla nikogo tajemnicą, że w grupie siła a zgrany zespół potrafi dać z siebie o wiele więcej niż grupa zupełnie nie rozumiejących się osób. Poznając prywatnie członków danego zespołu, z którymi na co dzień mieliśmy okazję widzieć się wyłącznie na terenie firmy, uczelni czy szkoły, zaczynamy rozumieć ich poczynania w zupełnie innym świetle. Team building to działania najczęściej wprowadzane przez duże firmy i korporacje, rzadziej małe przedsiębiorstwa. Niekiedy jednak z tym zjawiskiem mamy do czynienia również w obszarze szkolnictwa.

Korzyści team buildingu

Jakie są korzyści z organizowania zajęć team buildingu dla naszego zespołu? Podstawowym efektem jest zwiększenie integracji zespołu. Przez uczestniczenie w zabawach teambildingowych (miejskich i terenowych) poza przestrzenią biurową uczestnicy przez rozwiązywanie problemów uczą się ze sobą skutecznie komunikować, rozumieją i akceptują odmienne zachowania i swoje podejścia to zadań. W czasie gier i dyskusji budowane są relacje (często utrzymywane na płaszczyźnie pozazawodowej), zaufanie potrzebne w czasie codziennej pracy.Największe korzyści z przeprowadzonych zajęć team bulidingu zauważa się w sytuacjach, gdzie członkowie dopiero co się poznają i nowych zespołach projektowych lub poprawy współpracy między różnymi działami.

Team building to nie tylko integracja grupy, ale poznanie swoich słabych i mocnych stron, umiejętność podziału ról w zespole, a także skuteczne rozwiązywanie konfliktów w zespołach. Jeśli wiemy już, jak ważna jest kwestia team buildingu, jakie korzyści dla naszej organizacji niesie integracja grupy, warto wdrażać tę metodologie i zachęcać swoich pracowników do tej formy zajęć.

Jak zorganizować team building?

Team building powinien mieć zawsze określone cele. Organizując tego typu wydarzenie należy bowiem pamiętać, ze owszem, samo wspólne ognisko, karaoke, czy jazda na quadach już będą miały spory wpływ na relacje w zespole i tym samym jego efektywność, ale czy wystarczą do stworzenia pełnego pasji i zaangażowania zespoły?

Organizując team building zadajmy sobie podstawowe pytanie: co chcemy osiągnąć? A cele wbrew pozorom mogą być różne. Jeżeli chcemy poznać ze sobą pracujące w różnych działach jednostki, aby poprawić komunikację w firmie, to organizacja team buildingu będzie zupełnie inna, niż wtedy gdy będziemy chcieli poprawić współpracę między pracującymi na co dzień razem jednostkami z jednego działu.

Jeżeli zatem dane przedsiębiorstwo nie dysonuję działem zajmującym HR-em, warto po pomoc w organizacji team buildingu zwrócić się do specjalizującej się w tym zakresie firmy: www.gammadiscover.pl Jej pracownicy skrupulatnie przeanalizują założone cele, dopasują do nich odpowiednie formy integracji, np. wspólny teledysk, wyścigi na quadach, paintball czy nawet gotowanie. Zrobią to w taki sposób, aby między wykonywanymi na co dzień w przedsiębiorstwie zadaniami a zadaniami z imprezy integracyjnej występowała korelacja. Ważne bowiem, aby pracownicy uczestniczący w team buildingu przenieśli pozytywne emocje na wykonywaną w firmie pracę. W innym przypadku założone cele nie zostaną osiągnięte a pracownicy, co prawda będą się dobrze bawić, lecz dla pracy zespołowej będzie to miało znikome znaczenie.