AutoCAD: Usuwanie stempla studenckiego z rysunku dwg

usuwanie stempla studenckiego z rysunku dwg

Większość z osób pracujących zawodowo w programie AutoCAD zapewne spotkała się z problemem wersji studenckiej. Na wszelki wypadek wyjaśnię – Autodesk oferuje możliwość założenia konta z dostępem do wszystkich programów, pod warunkiem, że zainteresowana osoba określi się jako student i poda odpowiednie dane. Uzyskane w ten sposób programy są wersjami pełnymi, ale pliki (rysunki) przez nie generowane są „zanieczyszczone” tak zwanym stemplem studenckim. Czy można go jednak usunąć?

Stempel studencki objawia się informacją drukowaną wzdłuż marginesów rysunków, a także ostrzeżeniem wyskakującym przy otwieraniu programu. Co istotne, ta wiadomość pojawia się nie tylko przy tworzeniu rysunku za pomocą wersji studenckiej programu, ale także przy kopiowaniu chociaż jednego elementu do rysunku komercyjnego, co powoduje „zainfekowanie” stemplem pliku docelowego.

Zanim wyjaśnię, jak sobie z ową niedogodnością poradzić, pragnę zapewnić, że nie będziemy korzystać z żadnych nielegalnych metod. Autodesk w pewnym momencie zdał sobie sprawę, że brak możliwości usunięcia stempla przynosi więcej szkody niż pożytku – oszustwa i tak do końca się nie wyeliminuje, a niestety wiele nieświadomych do końca osób mogło stracić wiele godzin pracy na danym rysunku. Nikt przecież nie chce sprzedawać projektu wykonanego niezgodnie z prawem. W związku z tym w wersji komercyjnej AutoCADa 2015 i nowszych zrezygnowano z umieszczania stempla studenckiego. Co więcej – wystarczy zapisać rysunek za pomocą tego programu (również do starszych rozszerzeń pliku dwg – 2004, 2007, 2010 itd.), aby pozbyć się stempla. Tak więc praca w wersji 2015 i wyższej daje nam pewność, że nie „zainfekujemy” swoich rysunków.

Muszę jeszcze przestrzec użytkowników AutoCADa 2014. Ta wersja co prawda nie wyświetla ostrzeżenia przy otwieraniu ani nie drukuje informacji na ramce, ale również nie usuwa tych informacji z pliku. Może więc dojść do sytuacji, gdy nieświadomie będziemy pracować na studenckich rysunkach i rozprzestrzeniać je wśród innych użytkowników.

Pozostaje pytanie – co zrobić, gdy nie posiadamy AutoCADA 2015 lub nowszego? Wtedy należy ściągnąć ze strony Autodesku darmową przeglądarkę DWG True View. Pozwala ona na otwieranie rysunków w formacie dwg, a także zapisywanie ich do starszych wersji, przy okazji „oczyszczając” je ze stempla studenckiego. Po otwarciu programu, w lewym górnym rogu otwieramy polecenie DWG Convert. W następnym oknie wystarczy wybrać pliki, które nas interesują (zielony plusik) oraz wersję, do której chcemy zapisać rysunki. Dużym ułatwieniem jest możliwość konwertowania wielu plików jednocześnie – wystarczy dodać je do listy.

Udostępnienie tej opcji wcale nie jest zachętą do korzystania z darmowego oprogramowania do użytku komercyjnego, a jedynie ukłonem w stronę użytkowników, aby ułatwić projektantom życie.

Oprogramowanie AutoCAD firmy Autodesk jest na rynku w sprzedaży u Autoryzowanych Partnerów Autodesk, takich jak AEC Design (www.aecdesign.pl).  Aplikacja jest obecnie dostępna jedynie w subskrypcji, czyli wynajmie, albo w wersji Plan obsługi dla wcześniej zakupionych licencji wieczystych.