Mózg ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całego ciała. Każdy ludzki ruch, zapamiętanie najmniejszej rzeczy, oddech, są wynikiem wytężonej pracy umysłu. Dlatego wiedza o tym, jak rozwijać mózg, wydaje się być kluczowa dla każdego człowieka.
Deborah M. Burke z Kalifornijskiego Uniwersytetu Pomona twierdzi, że:
„Systematyczna stymulacja mózgu, znacząco przyczynia się do poprawy funkcjonowania dorosłego człowieka.”
Według badaczki, powodem coraz gorzej działającego umysłu dorosłych ludzi, jest naturalne spowolnienie procesu przekazywania informacji pomiędzy neuronami. Jednak pocieszający jest kolejny wniosek Burke mówiący o tym, że istnieje pewna specyficzna dla okresu dorosłości umiejętność przypominania sobie rzeczy w „okrężny sposób” i jest to jeden z zaskakujących faktów na temat działania mózgu. Dla przykładu, kiedy dziecko nie może sobie przypomnieć imienia koleżanki, zazwyczaj jego jedynym sposobem szukania odpowiedzi, jest sięganie do pamięci. Tymczasem dorosły będący w podobnej sytuacji, potrafi sobie przypomnieć przykładowe imię, wypowiadając na głos alfabet lub napotykając się na przedmiot w jakiś sposób nawiązujący do szukanej osoby. Badania Burke udowadniają, że umysł dorosłego radzi sobie dużo lepiej od dziecięcego mózgu w kwestii definiowania podstawowej idei działania, jak i postrzegania szerszej perspektywy. Dorosły mózg utrzymany na odpowiednim poziomie aktywności, cały czas buduje nowe ścieżki pomiędzy neuronami, przez co sprytnie rozpoznaje szablonowe sytuacje, widzi unikalność chwil i podaje gotowe rozwiązania w niewiarygodnie krótkim czasie.
„Umysł jest plastyczny i ciągle się zmienia nie w sensie rozrostu masy a w swojej złożoności.”
Tą opinię jak mantrę powtarza Kathleen Taylor z Kalifornijskiego College im. Św. Marii. Dodaje ona również, że:
„Umysł dorosłych nie uczy się tak szybko jak dziecka, ale rozwija się w zupełnie innym kierunku”.
Zgodnie z powyższą tezą, szereg pedagogów podkreśla, że edukacja dorosłych nie powinna polegać na nauczaniu nowych rzeczy, a bazować na wiedzy już zdobytej, pogłębiając ją za pośrednictwem wymiany zdań, filozoficznych rozmyślań, poszukiwaniu różnych źródeł wiedzy. Doktor Taylor powtarza, że:
„ Oprócz nabywania nowych wiadomości, rozwój umysłu dorosłych powinien skupiać się na wyzwaniach związanych z postrzeganiem świata. Osoby przebywające w towarzystwie ludzi zawsze im przytakującym, czytających te same książki, mających te same zainteresowania, raczej nie przyczyniają się do rozwijania nowych połączeń neuronowych.”
Poniżej znajdziesz kilka propozycji codziennych ćwiczeń, jakie jak podkreślają naukowcy, przyczyniają się do rozwoju ludzkiego mózgu.
1. Zmiana nawyków. Jednym ze sposobów na budowanie i wzmacnianie ścieżek neuronowych w mózgu, jest wykonywanie zwykłych codziennych czynności w odmienny sposób niż zwykle. Mogą one obejmować zmianę ręki: wciskającej guziki na telewizyjnym pilocie, trzymającej komputerową myszkę, czy myjącej zęby. Dane ruchy początkowo uciążliwe, wraz z praktyką w znaczny i widoczny sposób przyczynią się do rozwoju twojego mózgu.
2. Nowe działania. Angażowanie się w nieznane jak dotąd aktywności, doskonale rozwijają mózg. Dla przykładu grywanie w szachy czy scrabble, jak i podjęcie się nauki ćwiczeń tai chi zdecydowanie przyczyniają się do powstawania nowych połączeń neuronowych.
3. Fitness dla mózgu. Neurobik jest formą ćwiczenia mózgu, który ma na celu powstrzymanie spadku psychicznego i stymulację wzrostu nowych neuronów.
Dane ćwiczenia obejmować mogą jeden lub więcej zmysłów w zależności od konwencji. Neurobicowe ćwiczenia obejmują np. ubieranie się z zamkniętymi oczami, komunikację niewerbalna podczas spotkań z przyjaciółmi, jak i słuchanie muzyki wraz z wąchaniem świeżych kwiatów. Ta forma ćwiczeń, chociaż jak dotąd mało popularna w naszym kraju, wg znawców odpowiednio wykonywana, potrafi w znaczący sposób rozwijać mózg.
4. Zwiedzanie. Podróżowanie jest dobrym sposobem na doświadczanie zabytków, dźwięków i zapachów, stymulujących mózg. Dodatkowo sam spacer pobudza krążenie krwi, co zwiększa ilość tlenu i glukozy w mózgu.
Ponadto istotny jest również wpływ diety na mózg i uczenie się, co potwierdzają liczne badania przeprowadzane przez naukowców na całym świecie. Mózg to centrum ludzkiego dowodzenia. Nieodpowiednio traktowany, zdany sam na siebie, potrafi zestarzeć się w brutalnie szybkim czasie. Tym samym trud włożony w rozwój mózgu, okazuje się bezcenny w skutkach.
Komentuj przez Facebooka