Możliwości mózgu spadają już po 27 roku życia! Zainwestuj w ćwiczenia umysłu aby ten proces spowolnić, cieszyć się dobrą pamięcią przez długie lata i nieustannie rozwijać swoją kreatywność. Twój trening wcale nie musi być męczący- czasem wystarczy zmienić własne nawyki.
Badania z Ameryki donoszą, że możliwości umysłu w tym szybkość myślenia zmniejszają się po 27 roku życia, osiągnąwszy szczyt w granicach 22 roku.
Potrzeba treningu..
Czy jednak te wieści odnoszą się jednakowo do każdego z nas? Okazuję się, że tak. Siedmioletnie badanie na 2000 grupie ludzi w wieku 18-60 testujące możliwości umysłu (w szczególności szybkość myślenia) przy wykorzystaniu zagadek, opowiadań, liczb i symboli dowodzi, że w 9 na 12 przypadków najlepsze wyniki osiągnęli 22- latkowie.
Nie załamujmy się jednak. To samo badanie wskazuje, że pamięć nie pogarsza się średnio do 37 roku życia, a zdolności do wchłaniania wiedzy ogólnej (wiedzy gromadzonej w toku uczenia się) zwiększają się aż do 60- tki! Tak czy inaczej warto zwrócić uwagę na umysł, który potrzebuje stymulacji każdego dnia. Ćwiczenia umysłu nie muszą być forsowne, ważne, aby wykonywać je z uwagą. Prosty trening umysłu może obejmować następujące elementy: język, uwagę i ćwiczenia przestrzenne.
Używaj języka…
Trening językowy pozwoli na rozwinięcie zdolności rozpoznawania i kojarzenia oraz wpłynie stymulująco na pamięć. Regularne ćwiczenia umysłu pozwolą ci rozszerzyć swoją wiedzę o nowych słowach i zwiększyć możliwości przywoływania informacji. Jeśli twoją ulubioną rubryką w gazecie są wiadomości ze świata i na ogół czytasz je bardzo pobieżnie, postaraj się skupić na artykule ze świata biznesu i przeczytaj go z jak największą starannością. To ćwiczenie umysłu pozwoli ci rozszerzyć zakres słownictwa i być może przyniesie korzyści w rozmowie z szefem! Innym rozwiązaniem będzie zapamiętanie słów nowej piosenki.
Uważaj na... uwagę
Ćwiczenia umysłu w tym poziomu uwagi pozwolą Ci poprawić koncentrację mimo hałasu i innych czynników rozpraszających i tym samym zwiększy możliwości wykonywania kilku czynności naraz. Najprostszym sposobem będzie zmiana nawyków. Zmień swoją trasę do pracy lub zmień położenie przedmiotów na twoim biurku. To wyostrzy twoją uwagę. Słuchaj muzyki przy porannej dawce joggingu lub rozwiązuj problem matematyczny przy gotowaniu- to zmusi twój mózg do pracy!
Ćwicz w przestrzeni… Spróbuj wybrać siedem przedmiotów we własnym pokoju. Zmień miejsce ich położenia i wyjdź z pokoju. Wróć. Czy potrafisz przypomnieć sobie gdzie twoje rzeczy znajdowały się wcześniej? Za łatwe? Wykonaj to samo ćwiczenie, ale… wróć do pokoju po dwóch godzinach. Dalej takie proste? Możesz również ćwiczyć umysł poprzez odtwarzanie, najdokładniej jak potrafisz, tego, co znajdowało się w nowych, nieznanych ci dotąd pomieszczeniach.
Wbrew pozorom, ćwiczymy umysł codziennie wykonując szereg różnych czynności intelektualnych w pracy i w domu. Pamiętajmy jednak, że świadome ćwiczenia umysłu są równie ważne, co trening fizyczny ciała. Z pewnością wpłyną one korzystnie na szybkość kojarzenia, zapamiętywania i rozwiązywania problemów, a przy tym mogą stać się dawką przyjemnej zabawy (możemy wymyślać je sami!). Grunt to połączyć przyjemne z pożytecznym i zapomnieć o przemijających latach!
Komentuj przez Facebooka