Według Raportu The Horizon dla Szkolnictwa Wyższego (The Horizon Report 2012) w najbliższej perspektywie czasu, możemy spodziewać się, że sześć róznych obszarów nowoczesnych technologii będzie napędzać szkolnictwo wyższe. Które z nich widzimy w Polskich Szkołach?
W perspektywie 1 roku
- Telefonia komórkowa
Telefony komórkowe w szkołach to nie nowość. Jedni chwalą, drudzy krytykują. Jak podaje firma Ericsson do 2015 roku 80% osób na całym świecie będzie miało dostęp do Internetu ze swojego telefonu komórkowego. Smartfony i ich użycie na uczelniach zyskuje coraz większą akceptację kadry zarządzającej i pracowników naukowych.
- Rewolucja tabletowa i mobilna
Tablety zdobyły już popularność studentów i nauczycieli akademickich. Używanie iPada, Samsunga Galaxy i tabletu Sony S mało kogo dziwi, a korzyści sporo, zarówno dla uczących się, jak i nauczających w murach szkolnych.
W perspektywie 2-3 lat
- Popularyzacja gier w edukacji
Producenci i edukatorzy współpracują coraz częściej przy tworzeniu gier, które mogą być wykorzystywane w procesie dydaktycznym i znacząco poprawić różne umiejętności ucznia, od szybkiego kojarzenia, i zapamiętywania do kreatywnego myślenia.
- Analityka uczenia się i nauczania
Możlwiości i predyspozycje ucznia na pierwszym planie - nareszcie!. Narzędzia te na uczelniach nie są jeszcze powszechne, ale niosą w sobie obietnicę znaczącej poprawy jakości nauczania - cos do czego pedagogika dąży od lat.
Z kolei, w perspektywie 4-5 lat, mówi się o technologiach pomagających kierować urządzeniami za pomocą gestów i ruchu, a także o nowoczesnych sieciach internetowych łączących obiekty rzeczywiste z tymi z wirtualnego świata. http://www.edumarketing.pl/