Jak efektywnie wykorzystać okres studiów

Nauka-na-studiach-wyższych

Każdy z absolwentów szkoły średniej, który myśli o dalszej edukacji zadaje sobie wiele pytań. Jaką szkołę wyższą wybrać, jaki kierunek studiów, w jakim trybie studiować. Bardzo ważne jest również zastanowienie się nad tym jak w sposób efektywny wykorzystać czas nauki.

Weź pod uwagę rankingi

Politechnika czy Uniwersytet, szkoła publiczna czy prywatna takie wątpliwości często pojawiają się w głowach studentów. Stając przed wyborem  uczelni wyższej warto śledzić na bieżąco rankingi, które porównują uczelnie pod względem różnych kryteriów. Co roku takie badania przeprowadzają i publikują Perspektywy wraz z Rzeczpospolitą. Uczelnie oceniane są według sześciu kryteriów:

Kryteria-oceny-uczelni

Źródło: http://www.perspektywy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=5053&Itemid=906

W ubiegłym roku najbardziej efektywne pod względem naukowym okazały się następujące uczelnie:

  1. Uniwersytet Jagielloński
  2. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  3. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Pytania na dobry początek

Jeśli wybór kierunku i uczelni masz już za sobą to przyszedł czas na zadanie sobie fundamentalnych pytań: Kim chcę zostać? Co chcę osiągnąć studiując na tej uczelni? Choć na początku zadanie może wydać ci się trudne to na pewno bardzo przydatne w określeniu tego jak efektywnie wykorzystać okres studiów. Wiedząc czego oczekujesz uzyskasz większą motywację do pracy, a dzięki temu również będziesz lepiej i szybciej chłonął wiedzę. Najważniejsze, byś skupił się na swojej profesji, zajęciu, które chcesz wykonywać w przyszłości.

Bądź samodzielny

Zaczynając naukę na studiach wyższych musisz zdać sobie sprawę z tego, że tu nikt ,,nie będzie kierował twoim procesem nauki" tak, jak było to w latach poprzednich. Jesteś dorosły, to ty decydujesz o tym czego się nauczysz, a czego nie. Samodzielnie musisz starać się o wynajem mieszkania, znalezienie pracy, praktyk. Samodzielnie musisz dokonać wszystkich formalności, bo nikt cię w tym nie wyręczy. Zazwyczaj nie będziesz mieć zbyt dużego kontaktu z wykładowcami pomijając ćwiczenia i wykłady. Wprawdzie możesz poprosić o wyjaśnienie jakiejś kwestii czy uzyskać wskazówki do samodzielnego rozwinięcia tematu, ale to ty musisz wyjść z taką inicjatywą.

Selekcja i planowanie

Żeby za kilka lat móc powiedzieć, że masz odpowiedni poziom wiedzy do wykonywania danego zajęcia nie musisz być dobrym ze wszystkiego. Nie do każdego przedmiotu masz predyspozycje, a poza tym wśród wykładowców także są ci lepsi i gorsi. Skup się z jednej strony na tych treściach edukacyjnych, które mają fundamentalne znaczenie dla wykonywania twojego zawodu oraz na tych uniwersalnych, które pozwolą ci odnaleźć się w każdej pracy. Intensywnie ucz się języków obcych oraz obsługi programów komputerowych. Ponadto planuj czas, który masz poświęcić na naukę. Znajdź odpowiednie dla ciebie metody nauki, które pozwolą ci efektywniej uczyć się. Dzięki temu będziesz mieć więcej czasu dla siebie.

Stawiaj na aktywność i praktykę

Wiesz już zapewne, że sama wiedza teoretyczna, nawet przekazana przez najlepszych wykładowców nie pozwoli ci osiągnąć sukcesu jeśli nie włożysz wysiłku w jej użytkowe zastosowanie. Nauka jest ważna, ale pamiętaj o jej praktycznym aspekcie. Staraj się być aktywnym na wielu różnych polach. Dowiedz się jakie możliwości pod względem odbycia praktyk i staży daje ci uczelnia, z jakimi jednostkami współpracuje itp. Zaangażuj się w działania kół studenckich, samorządu itp. Nie bój się uczestniczyć w wolontariacie. Uczestnicz w targach pracy i konferencjach. W ten sposób zdobędziesz również wiele praktycznych umiejętności związanych z kształtowaniem umiejętności komunikacyjnych oraz osobowych. Dodatkowo masz szansę nawiązać owocne kontakty z innymi ludźmi. Dzięki utrzymywaniu różnorodnych relacji ze studentami będziesz miał z kim miło spędzić czas po zajęciach, pożyczyć notatki, a w przyszłości może nawet taka relacja przyda ci się w znalezieniu pracy.

Wybierając dany kierunek studiów i daną uczelnię decydujesz o swojej przyszłości. Postaraj się  efektywnie wykorzystać okres studiów. Nie chodzi o to, byś całe dnie i noce spędzał nad książkami, ani przeciwnie byś okres nauki traktował jak wieczną zabawę. Wybierz rozwiązanie pośrednie. Pracuj solidnie, bądź aktywny, a po zajęciach wybierz się na zasłużony wypoczynek. Pamiętaj o sprecyzowaniu celu swojej nauki, co pozwoli ci prowadzić działania w określonym kierunku. Zrób wszystko, by na rynek pracy wyjść z garścią cennych kwalifikacji, które będziesz mógł bez zażenowania zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że studiujesz dla siebie.